Zioła na bóle menstruacyjne

W zielarstwie stosuje się korę z gałęzi i pnia kaliny śliwolistnej. Sprzedawana jest w formie suszu, a także w kapsułkach, ekstrakcie i nalewce.

Zioła na uspokojenie i lepszy sen

Męczennica, zwana też passiflory, zwalcza niepokój i problemy ze snem.

Skuteczne zioła na kaszel

Olejek z liści oraz kwiatów eukaliptusa łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienia, kaszel i astmę

Skrzyp polny - zioła na piasek i kamienie w nerkach



Z nazwy ludowe tej rośliny to: chwoszcz, jodełka, jedlina polna, koński ogon, krzemionka kostka, sprzączka, koszczka, strzębka, jedlinki. Wczesną wiosną z licznych, głęboko rosnących kłączy wyrastają najpierw brązowe pędy zarodnikowe, zakończone kłosem. Dopiero potem, pojawiają się zielone pędy płonne o wysokości do 40 cm. Wyglądem przypominają malutką, zgrabną jodełkę. Skrzyp można znaleźć na polach, nasypach kolejowych, na skarpach. Rośliny rosnące na glebie gliniastej mają najsilniejsze właściwości lecznicze. W zależności od siedliska skrzyp zawiera od 3 do 16% kwasu krzemowego, który ma działanie lecznicze. Oczywiście należy unikać skrzypu pochodzącego z pól nawożonych chemicznie. Skrzyp o wiotkich gałązkach, występujący głównie w lasach i na ich brzegu też ma właściwości lecznicze.
Już w dawnych czasach, skrzyp polny był bardzo cenioną rośliną w medycynie ludowej, przede wszystkim, dzięki właściwościom hamującym krwawienie i skutecznemu działaniu w ciężkich schorzeniach nerek i pęcherza moczowego. Mimo to, z biegiem czasu popadł w zapomnienie. Nie kto inny, jak nasz zajmujący się przyrodolecznictwem ksiądz Kneipp przyczynił się do tego, że skrzyp znowu odzyskał swoje dawne znaczenie. Kneipp uważał skrzyp za „jedyny niezastąpiony i bezcenny" środek w przypadku krwawień, krwawych wymiotów, schorzeń pęcherza moczowego i nerek, występowania piasku i kamieni. Uważał on, że skrzyp oddaje nieocenione usługi przy „zastarzałych zranieniach gnijących ranach, w rakowatych wrzodach a nawet w próchnicy kości. Wymywa, rozpuszcza i pali wszystko co chore. Często zawija się wilgotne, ciepłe ziele w mokrą ściereczkę
i przykłada w miejscu, które wymaga leczenia.

Przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż sporządzić odwar ze skrzypu, otulić się płaszczem kąpielowym i pozwolić, aby przez 10 minut pary oddziaływały na pęcherz. Jeżeli taki zabieg powtórzy się kilkakrotnie dolegliwości szybko ustąpią. Zdarza się, że starzy ludzie nie mogą wcale oddać moczu, albo tylko kroplami. Odczuwają wtedy bardzo silne bóle. Dzięki opisanej wyżej nasiadówce ze skrzypu uwolnią się od bólu i lekarz nie będzie musiał opróżniać pęcherza przy pomocy cewnika.

W przypadku występowania piasku w nerkach lub kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym robi się gorące półkąpiele ze skrzypu, pije się przy tym łykami ciepłą herbatkę ze skrzypu, wstrzymuje się mocz, aby go w końcu oddać „pod ciśnieniem”. Zwykle wtedy schodzą kamienie. Otrzymałam list od osób, które potwierdzają to, co powyżej napisałam. Postępowali zgodnie z moimi wskazówkami i pozbyli się kamieni nerkowych. Czują się dobrze i nie odczuwają żadnych dolegliwości.
W przypadku gdy inne środki moczopędne zawodzą, pomaga skrzyp, jak na przykład przy nagromadzeniu się płynu w osierdziu, w opłucnej żebrowej oraz przy zaburzeniach nerkowych po szkarlatynie (płonicy) lub innych ciężkich chorobach zakaźnych, którym towarzyszą zaburzenia w wydalaniu wody. Tak więc skrzyp stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie jest doskonałym lekiem dla całego układu moczowego.

W wypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponerczu jedna tylko półkąpiel w skrzypie potrafi sprawić cuda. W tym wypadku stosuje się - a więc tylko zewnętrznie - wysoki skrzyp, który ma pęd grubości palca i rośnie na podmokłych łąkach i pastwiskach. Pomaga on bardzo szybko w zapaleniu miedniczek nerkowych i roponerczu. Jedna z moich dobrych znajomych długo leżała w szpitalu w Innsbrucku chora na ciężkie zapalenie miedniczek nerkowych. Ponieważ trudno było przewidzieć kiedy opuści szpital, napisała do mnie list z prośbą o pomoc. Doradziłam jej robienie półkąpieli ze skrzypu. Kilka dni później nadszedł list: „Uratowałaś mi życie. Jestem już w domu. Półkąpiel ze skrzypu sprawiła, że wszystkie dolegliwości ustąpiły i zyskałam nowe siły." Wysoki skrzyp, o pędach grubości palca, zebrany na podmokłych łąkach i pastwiskach może być stosowany tylko do półkąpieli. Herbatkę do użytku wewnętrznego robi się tylko z ziela zebranego na polach, polnych drogach i skraju lasu.

Po ciężkich porodach u młodych matek czasem występują zaburzenia widzenia. Ich przyczyna z pewnością leży w tym, że w czasie porodu ucierpiały nerki. Półkąpiele ze skrzypu wpływają na krążenie nerkowe i w konsekwencji tego, zaburzenia widzenia powoli ustępują. Wybitny niemiecki lekarz, stosujący metodę Kneippa bardzo chwali skrzyp: „Z jednej strony jest on środkiem przeciwko krwawieniom, a z drugiej zaś - i to w większym stopniu - lekiem w chorobach nerek. Po wypiciu herbatki ze skrzypu łatwo oddawany jest ciemno zabarwiony mocz. W wypadku obrzęków skrzyp jest szybko działającym środkiem.” Gdy żaden inny środek odwadniający nie skutkuje należy odstawić wszystkie herbatki ziołowe i przez cztery do pięciu dni (w szczegółnie opornych przypadkach przez sześć dni) pić po pięć do sześciu szklanek herbatki ze skrzypu dziennie. Porcję tę należy wypijać po łyku w ciągu całego dnia. Jak pokazuje doświadczenie
w większości wypadków woda zostaje wydalona. Przy swędzących wysypkach skórnych, także gdy są one pokryte strupami, szorstkie lub ropne, pomaga mycie i okłady z naparu ze skrzypu. Mycie naparem ze skrzypu pomaga również przy ropnym zapaleniu łożyska paznokcia, otwartych ranach stóp, próchnicy kości, starych rozległych ranach, rakowatych wrzodach ostrodze kości piętowej, przetokach, figówkach , i innych liszajach oraz toczniu. Można w tych przypadkach również zawinąć w ściereczkę zaparzone ziele i przykładać. W razie bolących hemoroidów przykłada się papkę ze świeżego ziela, którą przygotowuje się w ten sposób, że świeży i dobrze umyty skrzyp rozciera się dokładnie na drewnianej desce. Przy ciągłych krwawieniach z nosa przykłada się okład
z ochłodzonego naparu ze skrzypu. Skrzyp, jako środek przeciwkrwotoczny pomaga w krwawieniach płucnych, macicznych i żołądkowych oraz w krwawieniach z żylaków odbytu. W tych przypadkach należy stosować silniejsze napary - zwykle bowiem bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziela na 1/4 litra wody, podczas gdy do przygotowania naparu stosowanego w krwawieniach potrzebne są dwie lub trzy kopiaste łyżeczki na szklankę. Dzięki działaniu oczyszczającemu krew skrzyp stosowany razem z przełącznikiem jest dobrym środkiem zapobiegającym zwapnieniu tętnic
i utracie pamięci.

Picie w ciągu dnia jednej do dwóch szklanek herbatki ze skrzypu zmieszanego z dziurawcem oraz suchy posiłek wieczorem pomagają przy moczeniu nocnym. Skrzyp może być również zalecany do płukania przy zapaleniu migdałków, zapaleniu błony śluzowej ust, krwawieniu z dziąseł, i polipach podniebienia i gardła. Zaobserwowałam, że nawet najcięższe dolegliwości spowodowane uszkodzeniem krążka międzykręgowego, o ile nie nastąpiło uszkodzenie nerwu, ustępują często bardzo szybko w wyniku półkąpieli w skrzypie. Na zdjęciach rentgenowskich widać kręgi, których stan jest odpowiedni do wieku pacjenta, ale nic nie wskazuje na to, że są one przyczyną bólu.
W ciężkich zaburzeniach nerek do półkąpieli należy stosować świeżo zebrany skrzyp; najlepiej, jak już mówiłam, wysoki skrzyp z podmokłych łąk.
Na jedną kąpiel potrzebne jest pięciolitrowe wiadro pełne ziela (patrz „Sposób użycia” i „Półką-piele w Części ogólnej). W czasie półkąpieli nerki muszą być zanurzone w wodzie. Czas kąpieli - 20 minut! Po kąpieli nie należy się wycierać tylko położyć się w szlafroku na godzinę do łóżka - dopiero potem należy przebrać się w suchą bieliznę nocną. Półkąpiel, po podgrzaniu, można użyć jeszcze dwukrotnie.

SPOSÓB UŻYCIA (Skrzyp)

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziela zaparzyć 1/4 litra wody.

OKŁAD „PAROWY”: Sito, w które włożono dwie kopiaste garście ziela zawiesza się nad gotująca wodą. Gdy ziele jest gorące i miękkie, zawija się je w lnianą ściereczkę, przykłada na chore miejsce i pozostawia na kilka godzin na noc. Koniecznie należy zawijać ciepłe ziele!

PÓŁKĄPIEL: 100 g ziela skrzypu zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i dodać do wody do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Nie należy się wycierać tylko zawinąć w płaszcz kąpielowy i przez godzinę leżeć w łóżku. W czasie kąpieli woda musi sięgać nad nerki.

NALEWKA: 10 g świeżego ziela skrzypu zalewa się 50 g żytniówki i pozostawia przez 14 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu. W tym czasie należy nalewkę codziennie wstrząsać!

OKŁAD Z PAPKI: Świeżo zebrane ziele skrzypu dobrze umyć i rozetrzeć na papkę na drewnianej
deseczce.

Tagi :

Zioła na trądzik - domowe sposoby



Witam wszystkich na moim blogu.  Jeśli już tu jesteś  - zapewne szukasz skutecznej metody na pozbycie się problemu z trądzikiem lub mówiąc potocznie "pryszczami" Ziołolecznictwem zajmuje się od lat i problemy z trądzikiem, to najczęstszy problem u moich klientów.  Nazywam się Krystyna Dankiewicz i kiedyś prowadziłam sklep zielarski - dziś raczej skupiam się na konkretnych poradach. Dlatego właśnie taką poradą i tobie służę.  Przez 20 lat udało mi się opracować skuteczny sposób na pozbycie się problemów z trądzikiem - w pełni naturalny sposób. Nie tylko zioła - ale i kosmetyki oraz sposób pielęgnacji cery. Wszystko, to co trzeba wykorzystać kupisz w każdej aptece lub w sklepie zielarskim. A koszt wszystkich niezbędnych produktów nie przekroczy  60 zł miesięcznie. Jeśli chcesz poznać mój sposób na trądzik napisz do mnie wiadomość na adres zielarkakrystyna@gmail.com




Bardzo proszę opisać mi problem - najlepiej wysłać zdjęcie twarzy. Zależy mi na takich informacjach jak:

- Wiek
- Od jak dawna występuje problem
- Jak oceniasz stan swojej cery 
- Czy występuję łojotok (bardzo tłusta cera)
- Czy występuję "suchość" po umyciu twarzy - wyraźnie widoczne łuszczenie się naskórka

W odpowiedzi dostaniesz  dokładny opis - co kupić i jak stosować. Jak pielęgnować swoją cerę. Na chwile obecną nie prowadzę sprzedaży ziół - ale wszystko, co będzie wymienione kupisz w sklepie stacjonarnym u siebie w mieście lub online.

Po 3 tygodniach  90 % moich klientów widzi wyraźnie zmiany  na lepsze. Po upływie 2 miesięcy całkowite wyleczenie notuje 80 % klientów. Sposób skuteczny ale i bezpieczny dla twojego zdrowia. 

Czy moja porada coś kosztuje? Tak 35 zł. Forma płatności - przelew. Uważam, że kwota jest bardzo symboliczna w porównaniu z wizytą u dermatologa lub choćby z kosmetykami, które potrafią kosztować i 50 zł - w większości przypadków nieskuteczne. Zachęcam do kontaktu zielarkakrystyna@gmail.com 

Jeśli już masz dość "pryszczy" Zrobimy z tym porządek :) 

Tagi : zioła na trądzik pospolity, zioła na trądzik mieszanka, zioła na trądzik, zioła na trądzik i blizn, zioła na trądzik do picia, zioła dobre na trądzik, zioła do picia na trądzik młodzieńczy, jakie zioła dobre na trądzik, zioła na leczenie trądziku, naturalne zioła na trądzik, zioła pomagające na trądzik, skuteczne zioła na trądzik, zioła w trądziku, tonik z ziół na trądzik, okłady z ziół na trądzik

Zioła na bóle poamputacyjne (fantomowe) - domowe sposoby



Długi czas po amputacji, często przez wiele lat, występują bolesne bóle fantomowe. Praktyka pokazuje, że okłady z papki żywokostowej (patrz „Żywokost lekarski” pod „Sposób użycia”) przynoszą ulgę i powodują stopniowe ustępowanie bólów.

Podobnie wspaniale działa nalewka cebulowa, którą można kupić w Niemczech w aptekach homeopatycznych lub sklepach pod szyldem „Reformhaus”. Można ją również z łatwością przyrządzić samemu. Pokrojoną w plasterki cebulą napełnia się butelkę aż po szyjkę, a następnie zalewa 38-40% wódką zbożową i pozostawia przez 10 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu, po czym nalewkę rozlewa się do butelek. Nalewką smaruje się kikuty poamputacyjne.

Bardzo pomaga również herbatka z korzeni kosaćca, które wykopuje się w październiku, myje szczoteczką i wiesza w przewiewie, aby wyschły. Wysuszone korzenie należy zemleć na proszek, najlepiej w wysłużonym młynku do kawy, maku lub tartej bułki. Pół łyżeczki do herbaty tego proszku zalewa się 1/4 litra wody i pozostawia na noc; w ciągu dnia należy wypić łykami jedną lub dwie szklanki otrzymanego płynu.
Kikuty poamputacyjne powinno się trzykrotnie w ciągu tygodnia kąpać w tymianku (wodę z pierwszej kąpieli można, po ogrzaniu, użyć jeszcze dwukrotnie). Na kąpiel bierze się jedną, pełną garść tymianku. Można też polecić przykładanie na noc poduszeczek z tymiankiem lub widłakiem. Ziołami tymi w ilości 100-150 g napełnia się woreczki z lnianej tkaniny.

Tagi : zioła na bóle fantomowe, zioła na bóle poamputacyjne, ból po amputacji zioła, zioła na ból po amputacji, jakie zioła na ból fantomowy

Zioła na brak apetytu u dzieci - domowe sposoby



Pewna młoda matka skarżyła się, że jej 2-letni syn cierpi na chroniczny brak apetytu, jest smutny, zmęczony, nie ma chęci do spacerowania, a pod oczami ma sińce. Sytuacja zmieniła się radykalnie po zastosowaniu mojej rady, gdy zanurzano go do kąpieli tymiankowej, którą przygotowywano z 50 g ziół (zioła zalać na noc zimną wodą, czas trwania kąpieli 20 minut, serce powinno pozostawać
w czasie kąpieli ponad wodą, woda kąpielowa może być jeszcze przez dwa wieczory ponownie dolewana do ziół; w ten sposób z danej ilości ziół można zrobić trzy kąpiele).
Oprócz tego chłopiec otrzymywał dziennie jedną szklankę herbatki z pokrzyw, którą wypijał łykami. Matka opowiadała mi pełna szczęścia, że jej dziecko zmieniło się nie do poznania. Apetyt się poprawił, chłopiec zaczął odczuwać radość ze spacerów na świeżym powietrzu.

Tagi : zioła na brak apetytu, zioła na brak apetytu u dzieci, zioła na apetyt dzieci, zioła na zwiększenie apetytu dziecka, zioła na apetyt dla dzieci, zioła na apetyt u dziecka, zioła na poprawę apetytu dla dzieci, zioła na pobudzenie apetytu u dzieci

Zioła na zwyrodnienia i zapalenia stawów - domowe sposoby



Następujące wskazania dotyczą zarówno zapalenia i deformacji stawów jak i ścierania się powierzchni stawowych. Są one uleczalne, ból ustępuje powoli, zniekształcenie stawów zanika
i powracają one do swojej pierwotnej postaci w ciągu jednego-dwóch lat. Chorzy chodzący
0 kulach lub o lasce odkładają je po stosunkowo krótkim czasie. Pije się rano, pół godziny przed śniadaniem i wieczorem, pół godziny przed kolacją szklankę gorącej herbaty ze skrzypu, która naciąga przez pół minuty. Ponadto w ciągu dnia wypija się cztery szklanki herbaty z pokrzywy również po zalaniu jej wrzątkiem i odstawieniu na krótko do naciągnięcia. Z owych czterech szklanek bierze się trzykrotnie po pół szklanki
1 do każdej dodaje jedną łyżkę ziół szwedzkich. Taką ilość pije się w dwóch porcjach jedną przed,
a drugą po jedzeniu.

Ten, kogo dręczą ciągle bóle w kolanie lub w innych stawach powinien robić okłady z ziół szwedzkich trwające po cztery godziny. Należy pamiętać, aby przed położeniem okładu skórę nasmarować smalcem lub maścią nagietkową, a po zabiegu przypudrować skórę, aby zapobiec jej podrażnieniu. Można też sprasować na gorąco liście kapusty i przyłożyć na bolący staw, a następnie owinąć go ciepłym ręcznikiem. Powinno przynieść to złagodzenie bólu.

Również nacieranie stawów wyciągiem z żywokostu pomaga w uśmierzeniu nieznośnych bólów. Przy zapaleniach stawów stosuje się też parowe okłady ze skrzypu.

Obok liści kapusty białej i włoskiej poleca się okłady z liści barszczu zwyczajnego. Liście barszczu znajduje się głównie na skrajach lasów, miedzach, skarpach i łąkach; mają one także swoje stanowiska w jasnych, wilgotnych lasach liściastych, mieszanych i iglastych. Rośliny mają duże, płaskie baldachy kipiące zielenią i jasnym różem, wyróżniają się na łąkach i miedzach swym silnym rozrostem.

Tagi : zioła na zwyrodnienie stawów kolanowych, zioła na zmiany zwyrodnieniowe stawów, zioła na zwyrodnienia stawów , jakie zioła na zwyrodnienie stawów, zioła na reumatoidalne zapalenie stawów, zioła na stany zapalne stawów, zioła na reumatyczne zapalenie stawów, jakie zioła na zapalenie stawów, zioła lecznicze na zapalenie stawów, zioła w zapaleniu stawów

Zioła na nietrzymanie moczu (atonia pęcherza) - domowe sposoby



W dżdżyste dni lub przy schodzeniu ze wzgórza wiele osób cierpi na nieprawidłowości w trzymaniu moczu przez pęcherz. W tym przypadku pomocne są przede wszystkim ciepłe półkąpiele z krwawnika i skrzypu. Na każdą kąpiel bierze się 100 g ziół (patrz „Część ogólna” pod „Półkąpiele”). Poza tym, pije się codziennie cztery szklanki gorącej herbatki z przywrotnika pospolitego, a okolice pęcherza naciera się wyciągiem z tasznika pospolitego; powoduje to poprawienie napięcia mięśniowego. Sposób sporządzania takiego wyciągu znajdziecie Państwo w rozdziale „Tasznik pospolity". Jednocześnie, godne polecenia są półkąpiele z tasznika (bierze się zwykle 100 g ziół na jedną półkąpiel).

Przy tym schorzeniu mogą też pomóc półkąpiele z dodatkiem soli kuchennej. Do dobrze nagrzanej kąpieli wsypujemy jedną garść soli. Kąpiele powtarzamy wieczorami tak długo, aż ustąpią zaburzenia w pracy pęcherza.

Tagi : jakie zioła na nietrzymanie moczu, zioła na nietrzymanie moczu, zioła w nietrzymaniu moczu, zioła przy nietrzymaniu moczu

Zioła na hemofilię - domowe sposoby



Przy tej chorobie krwi osiąga się dobre rezultaty stosując: przełącznik leśny, przywrotnik pospolity, tasznik pospolity, krwawnik pospolity i skrzyp polny, zmieszane w równych ilościach. Należy wypijać dziennie co najmniej cztery szklanki w porcjach, przez cały dzień. Na 1/4 litra wody bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty zmieszanych ziół, zalewa wrzątkiem i pozostawia na minutę do naciągnięcia.

Oprócz picia herbatki należy przez 14 dni stosować półkąpiele z tych samych ziół. Na jedną kąpiel bierze się 100 g ziół, zalewa na noc zimną wodą, a następnego dnia wyciąg ogrzewa się i dodaje do wody o umiarkowanej temperaturze, przygotowanej na półkąpiel. Czas kąpieli powinien wynosić 20 minut. Wodą po kąpieli można jeszcze dwukrotnie zalać te same zioła i po ogrzaniu użyć do dwóch następnych półkąpieli.

Tagi : zioła na hemofilię zioła na skazę krwotoczną, jakie zioła pić przy hemofilii, jakie zioła na skazę krwotoczną, zioła na krwawiączkę

Zioła na zastrzał - domowe sposoby



Wielokrotnie w ciągu dnia należy stosować kąpiele w rumianku (czas trwania kąpieli 1/2 godziny). Na zakończenie, powinno się przyłożyć okład z glinki, nasmarowawszy uprzednio chore miejsce maścią przeciwko ropieniu. „Czosnek ugotować w mleku i w tym płynie kąpać dłonie przez pół godziny” mówi stary przepis na domowy środek leczniczy. Na jątrzący się palec należy nałożyć okład z papki z siemienia lnianego. Jeśli występują przy tym otwarte wrzody trzeba zastosować kąpiel w ciepłej herbatce z rumianku. Na koniec przyłożyć okład z olejem dziurawcowym.

Inny stary, domowy środek przeciwko zastrzałom przygotowuje się z biedrzeńca, ślazu, kłącza paproci i kwiatów bzu czarnego zmieszanych w równych częściach. 15 g ziół zalewa się 1/2 litra białego wina, trzyma przez noc w chłodzie, a następnego dnia dopełnia odpowiednią ilością tak, aby zioła były zakryte. Palec należy trzymać przez dwie godziny w takim ciepłym winie ziołowym. Następnie skrobie się kawałek kredy na proszek i przykłada otrzymany puder kredowy, przytrzymując go opatrunkiem z lnianej ściereczki.

Tagi : Zioła na zastrzał, zioła na zastrzał paznokcia, zioła na zastarzał palca, jakie zioła na zastrzał, zioła na ropne zapalenie paznokci

Zioła na przetoki - domowe sposoby



Zwykle stosuje się jako środek podawany wewnętrznie zioła szwedzkie, które pije się 3 razy dziennie po jednej łyżeczce, a w zupełnie ciężkich przypadkach po łyżce, rozcieńczając je ciepłą, niesłodzoną herbatką z rumianku. Zewnętrznie, robi się przemywania ciepłym odwarem z bluszczyka kurdybanka, skrzypu polnego i lnicy pospolitej, zmieszanych w równych ilościach. Po przemyciu chore miejsca zwilża się ziołami szwedzkimi lub też przykłada kawałek waty nasączony tymi kroplami. Robi się też pół-kąpiele ze skrzypu, a na noc okłady parowe ze skrzypu (patrz „Skrzyp polny” pod „Sposób użycia"). Pewna 51-letnia kobieta od 28 lat cierpiała na przetokę szczęki,
a dokładnie kości jarzmowej. Oto jej relacja: „Nie mogę nawet opisać tego, co w czasie tych 28 lat choroby było moim udziałem! Doradzano mi operację, na co nie mogłam się jednak zdecydować. Zostało to bardzo krytycznie przyjęte przez leczących mnie lekarzy. Po raz pierwszy doznałam złagodzenia moich dolegliwości, gdy przestawiłam się na surowe potrawy i specjalny zdrowotny sposób oddychania. Całkowite wyleczenie jednak nie nastąpiło. Na wiosnę przyniosłam pierwsze pędy świeżo zebranej pokrzywy i rozpoczęłam pić codziennie po trzy szklanki herbatki z pokrzywy, każdorazowo z dodatkiem jednej łyżeczki ziół szwedzkich. Dokładnie po 14 dniach przetoka szczęki została zaleczona, a ja uwolniłam się od bólu. Dla mnie i dla wszystkich moich znajomych wydawało się to cudem”.

Tagi : zioła na przetoki, zioła na przetokę odbytu, zioła na przetokę, zioła na przetokę szczęki, zioła na przetoki jamy ustnej

Zioła na kamienie żółciowe - domowe sposoby



Ciekawym jest, że na kamienie żółciowe choruje więcej kobiet niż mężczyzn. Symptomami tego schorzenia są: częste odbijanie się, wymioty oraz gwałtowne bóle skurczowe, promieniujące od prawej okolicy żeber aż do serca, połączone z silnymi mdłościami.
W każdym przypadku można zalecić przeprowadzenie sześciotygodniowej kuracji sokiem z rzodkwi, chyba że chodzi o nadzwyczaj rzadko zdarzające się, całkowicie nierozpuszczalne kamienie. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji. Sok z rzodkwi wyciska się w domowej sokowirówce. Kurację rozpoczyna się od zażywania rano, na czczo 100 g soku zwiększając stopniowo w ciągu trzech tygodni dawkę do 400 g, a następnie, w ciągu dalszych trzech tygodni stopniowo powraca się do wyjściowej ilości tzn. 100 g. Przy podrażnieniach ścian żołądka lub jelit stosowanie soku z rzodkwi nie jest zalecane!

Dobra lecznicza mieszanka ziołowa z biedrzeńca, bluszczu, chmielu, rzepika, mięty i piołunu każdego po 20 g, usuwa zarówno kolki jak i kamienie. Na jeden litr wina lub moszczu jabłkowego dodaje się trzy łyżki ziół i odstawia w chłodne miejsce. Następnie całość ogrzewa się prawie do zagotowania, zdejmuje z ognia i pozostawia na trzy minuty. W ciągu dnia zażywa się, co godzinę, jedną łyżkę przygotowanego płynu, zwykle 8-9 razy na dzień. Ponieważ płyn powinien być zażywany na ciepło, najlepiej jest przechowywać go w termosie.

Tagi : zioła na kamienie woreczka żółciowego, zioła kamienie żółciowe, zioła na kamień żółciowy, zioła na rozpuszczenie kamienia żółciowego, mieszanka ziół na kamienie żółciowe, zioła na kamienie żółciowe, jakie zioła na kamienie żółciowe, zioła na kamienie w pęcherzyku żółciowym, zioła na rozpuszczenie kamieni żółciowych

Zioła na schorzenia słuchu spowodowane przeziębieniem - domowe sposoby



Bluszczyk kurdybanek, szałwię i krwawnik zmieszać w równych częściach. Z ziół tych zrobić ciepły napar do płukania uszu. Zaleca się również wkroplenie ciepłego oleju tymiankowego, a następnie wprowadzenie tamponika z waty zwilżonego ziołami szwedzkimi. Olej tymiankowy ogrzewa się poprzez nalanie 1-2 kropli na łyżeczkę, zanurzoną w gorącej wodzie.


Tagi : zioła na poprawę słuchu, zioła na lepszy słuch, zioła poprawiające słuch, zioła na zatkane uszy, zioła na schorzenia słuchu po przeziębieniu, zioła na słuch, zioła na zatkane uszy, zioła na chore uszy, zioła na ból uszu, zioła na szum w uszach

Zioła na zaćmę i jaskrę - domowe sposoby



Jaskra nie jest jedynie schorzeniem oczu, wynika ona raczej z zaburzenia pracy nerek. W większości przypadków towarzyszę jej bóle reumatyczne i stawowe. Codziennie należy pić 2-3 szklanki herbatki z mieszanki ziołowej, w skład której wchodzą równe ilości: pokrzywy, przetacznika, nagietka i skrzypu. Każdorazowo do herbatki należy dodać łyżkę stołową szwedzkich ziół. Aby uzyskać szybki efekt należy, jeśli to możliwe, stosować świeżo zebrane zioła. Przy zaćmie należy często w ciągu dnia smarować powieki ziołami szwedzkimi. Z listów dowiaduję się, że ten sposób postępowania przy zaćmie daje dobre wyniki. O zaćmie piszę również w rozdziale „Glistnik jaskółcze ziele”.

Bardzo istotne przy zaćmie, są półkąpiele ze skrzypu. Nieprawidłowo pracujące nerki powodują ucisk, skierowany w górę ku oczom. Półkąpiele ze skrzypu służą obniżeniu ciśnienia w dotkniętym chorobą oku. Wpływ na nerki jest tak skuteczny, że często jeszcze w czasie kąpieli ciśnienie w chorych oczach obniża się. Należy wziąć 100 g wysuszonego skrzypu lub około 1/2 wiadra, tzn. 2,5 litra świeżego ziela i zalać na noc zimną wodą, tak aby je pokrywała. Następnego dnia podgrzać przecedzić i wlać do wody kąpielowej o odpowiedniej temperaturze. Czas trwania kąpieli - 20 minut. Podczas kąpieli należy dolewać gorącą wodę, aby utrzymywać stałą temperaturę. W łazience powinno panować przyjemne ciepło. Woda do kąpieli powinna sięgać powyżej nerek, a serce znajdować się nad powierzchnią wody. Bez wycierania należy owinąć się płaszczem kąpielowym
i „parować" przez godzinę w ciepłym łóżku. Tę samą wodę do kąpieli można, po podgrzaniu, wykorzystać przez dwa dalsze wieczory.

Według następującego przepisu przygotowuje się kąpiel parową oczu:
20 g świetlika
20 g kozłka 10 g werbeny
30 g liści bzu czarnego 20 g rumianku
Całość wymieszać dokładnie. Pięć płaskich łyżek stołowych ziół zalać 1/2 litra białego wina, podgrzanego prawie do wrzenia. Poddać zamknięte oczy działaniu pary. Przelać „ziołowe” wino do butelki i przygotować, w razie potrzeby świeżą kąpiel parową z małej ilości wina.

W celu szybszego zlikwidowania bardzo nieprzyjemnych bólów oczu, należy przez godzinę po obiedzie leżeć z watką zwilżoną ziołami szwedzkimi na zamkniętych oczach.
Okłady na oczy można robić także ze świetlika, jednak tylko z bardzo słabego naparu. Zaostrzenie choroby oczu po zastosowaniu kąpieli ze świetlika świadczy o przedawkowaniu. Na jedną szklankę należy wziąć najwyżej pół łyżeczki do kawy ziół, zaparzyć i pozostawić na krótko do na-ciągnięcia. Polecam stosowanie okładów na oczy z takiego właśnie lekkiego naparu. Każdorazowo należy przygotować świeży napar, który wolno użyć tylko jeden raz.

Tagi : zioło na zaćmę, jakie zioła na zaćmę, zioła na zaćmę, jakie zioła na jaskrę, zioła na jaskrę, zioła leczące jaskrę, dobre zioła na jaskrę

Zioła na półpasiec - domowe sposoby



Łagodny sok rojnika murowego łagodzi szybko głębokie bóle półpaśćcowe. 4-5 mięsistych liści rojnika należy rozciąć wzdłuż i położyć na talerzu. Sokiem zbierającym się na górnej powierzchni należy kilkakrotnie w ciągu dnia smarować chore miejsca. Sok z liści uzyskać można również
w domowej sokowirówce. Chory odczuwa ulgę już po pierwszym wtarciu soku. W starej książce zielarskiej znajduje się następujący przepis:
25 g kory dębowej 10 g przywrotnika 20 g owsa 10 g rumianku 25 g szałwii 10 g nostrzyka
Do litra zimnej wody dodać 4 łyżki stołowe dokładnie wymieszanych ziół, doprowadzić prawie do wrzenia, zdjąć z ognia i pozostawić na 3 minuty do naciągnięcia. W ciągu dnia często, ostrożnie zwilżać chore miejsca letnim wywarem. Lekko ogrzane pozostałości ziół położyć na noc, w lnianej chusteczce, na miejsce dotknięte półpaścem.

Tagi : jakie zioła na półpasiec, zioła na półpasiec, zioła na półpaśca, zioła pomocne na półpasiec, dobre zioła na półpasiec, zioła do wcierania na półpasiec, zioła na objawy półpaśca, zioła na wysypkę półpaśca

Zioła na porost włosów - domowe sposoby



Bierze się po garści świeżych: pokrzyw, liści orzecha, brzozy i dzikiego, czarnego bzu oraz łodygę jaskółczego ziela, zalewa zimną wodą, doprowadza prawie do wrzenia i pozostawia na 3 minuty do naciągnięcia. Połową wywaru myje się dokładnie włosy mydłem do prania i spłukuje wodą. Drugą połową wywaru polewa się powoli głowę, pozostawia się na włosach przez kilka minut i spłukuje ponownie czystą wodą.

Tagi : zioła na porost włosów do picia, zioła na szybszy porost włosów zioła na szybki porost włosów, naturalne zioła na porost włosów, skuteczne zioła na porost włosów, zioła na porost włosów, jakie zioła na porost włosów, jakie pić zioła na porost włosów, mieszanka ziół na porost włosów, picie ziół na porost włosów

Zioła na niewydolność serca i krążenia - domowe sposoby



Ponieważ zawały serca w ostatnich latach występują coraz częściej i stają się chorobą społeczną, zwracam uwagę na mieszankę ziołową, wykazującą zadziwiająco korzystne działanie przy niewydolności serca i krążenia:

10 g skrzypu
10 g ruty ogrodowej
10 g rdestu ptasiego
10 g korzenia biedrzeńca
10 g arniki
10 g owocni fasoli
10 g tasznika
10 g kory kruszyny
20 g herbaty paragwajskiej (matę)
10 g poziewnika
10 g mniszka
10 g pięciornika
10 g krwawnika
10 g dymnicy pospolitej
10 g serdecznika pospolitego
10 g mchu irlandzkiego (nie islandzkiego)
10 g tataraku
10 g wilżyny
10 g perzu
10 g melisy
10 g morszczynu
10 g łopianu
30 g głogu
20 g jemioły

Zioła dokładnie wymieszać i na jedną szklankę wody brać jedną kopiastą łyżeczkę od herbaty tej mieszanki. Zioła zalać zimną wodą na noc, a rano podgrzać. Rano i wieczorem pić po szklance herbatki z dodatkiem łyżeczki miodu.

Tagi : zioła na niewydolność serca, zioła na układ krążenia, zioła na serce i układ krążenia, zioła dobre na serce, zioła na zdrowe serce, zioła na bóle serca, zioła do picia na serce, jakie ziola dobre na serce, jakie zioła stosować na serce, zioła na mocne serce, zioła na niewydolność serca, jakie zioła na, niewydolność serca, zioła na poprawę pracy serca

Zioła na katar sienny - domowe sposoby



Ponieważ pokrzywa pomaga we wszystkich alergiach, a katar sienny jest schorzeniem alergicznym należy pić dziennie 2 do 4 szklanek herbatki z pokrzywy z trzema łyżeczkami ziół szwedzkich.
Katar sienny powinien zniknąć w stosunkowo krótkim czasie.

Tagi : jakie zioła na katar sienny, zioła na katar alergiczny, zioła na katar sienny, jakie zioła na katar alergiczny

Zioła przy zaniku istoty kostnej - domowe sposoby



Sproszkowane lub zmielone nasiona kozieradki dają dobre efekty przy zaniku istoty kostnej (podobnie, jak przy kostniaku lub przy zapaleniu szpiku kostnego). Dziennie powinno się wypić dwie szklanki herbatki z krwawnika w czterech porcjach. Do dwóch porcji dodaje się po pół łyżeczki do herbaty zmielonych nasion kozieradki. Należy też stosować raz w miesiącu 20-minutową kąpiel całkowitą przygotowaną z 200 g krwawnika, pozostawiając serce poza zasięgiem wody. Wodę do kąpieli, po podgrzaniu, można użyć jeszcze dwukrotnie. Ponadto należy smarować codziennie ciało nalewką z krwawnika. Aby otrzymać nalewkę, butelkę napełnia się aż po szyjkę zerwanymi w słońcu kwiatami, zalewa 38-40% wódką i pozostawia na 10 dni w słońcu.

Tagi : zioła na zanik istoty kostnej, zioła na zanik kości, zioła przy zaniku kości, zioła dobre na zanik istoty kostnej, jakie zioła na zanik kości

Zioła na wole - domowe sposoby



Częste płukanie gardła herbatką z drobno pokrojonych liści trędownika bulwiastego lub
drobno pokrojonej przytulii prowadzi do zniknięcia wola rosnącego na zewnątrz lub do środka. Trędownik rośnie na brzegach potoków, w leśnych rowach i w wilgotnych zaroślach. Ma on niepozorne, czerwonobrązowe kwiaty i podługowate, ostro zakończone liście. Mają one taki sam ostry zapach jak liście dzikiego bzu czarnego, nie można więc pomylić trędownika z inną rośliną. Herbatkę do głębokiego płukania gardła przygotowuje się z całego ziela przytulii zebranego razem
z kwiatami. Płucząc, od czasu do czasu pije się po łyku tej herbatki. Natomiast z trędownika zbiera się liście, którymi tylko płucze się głęboko gardło, nie popijając. U pewnej znajomej pojawiło się dość widoczne wole. Obawiała się operacji i za moją radą, wiosną, gdy tylko można było już zebrać pierwsze kwitnące okazy przytulii, rozpoczęła płukanie gardła. Przytulię zaparza się i ciepłym naparem głęboko płucze gardło. Rok później, niezmiernie szczęśliwa znajoma opowiadała mi, że mąż przynosił jej często świeżą przytulię, a ona już od początku kuracji czuła, że wole stopniowo maleje, aż zniknęło zupełnie.

Tagi : zioła na wole tarczycy, zioła na wole tarczycowe, jakie zioła na wole tarczycy, zioła na wole, zioła na zmniejszenie wola tarczycy

Zioła na rozedmę płuc - domowe sposoby



Rozedma płuc. tak jak dychawica sercowa i schorzenia tarczycy, którym towarzyszy duszność. powstaje w znacznym stopniu w wyniku zaburzenia funkcji wątroby. Ucisk wątroby, skierowany ku górze, powoduje, że oskrzela, płuca i serce zaczynają nabrzmiewać i powiększają się. Stały ucisk wątroby na wrażliwą tarczycę wyzwala patologiczne zmiany. W takim przypadku, rano pije się jedną szklankę herbatki z widłaka, w ciągu dnia robi się czterogodzinne okłady z ziół szwedzkich (patrz rozdział „Zioła szwedzkie" -„Sposób użycia”), na noc natomiast okłady parowe ze skrzypu. Pełną garść skrzypu trzyma się w sicie nad parą wodną, aż stanie się gorący i miękki. Następnie skrzyp zawija się w lnianą chusteczkę i przykłada na chorą wątrobę. Ucisk powodowany przez wątrobę zmniejsza się i niepokojąca duszność stopniowo ustępuje.

Tagi : jakie zioła na rozedmę płuc, zioła na rozedmę płuc, zioła w rozedmie płuc, jakie zioła na duszność, zioła na duszność, zioła pomocne przy rozedmie płuc

Zioła na obfite miesiączki - domowe sposoby



Przy zbyt silnych krwawieniach miesiączkowych pije się, rano, na czczo, pół godziny przed jedzeniem, jedną szklankę herbatki z następujących, dokładnie wymieszanych ziół: 25 g kwiatów arniki, 50 g korzenia kozłka, 25 g mchu islandzkiego, 25 g melisy, 25 g krwawnika i 25 g szałwii. Na 1/4 litra wody należy wziąć pełną łyżeczkę do herbaty ziół, zalać wrzątkiem i pozostawić na 3 minuty do naciągnięcia. Herbatkę należy pić także później, gdy krwawienia się unormują. Daje ona dobre samopoczucie i zapobiega zaburzeniom okresu przekwitania. Działanie tych ziół utrzymuje się latami. Przed laty pewna młoda kobieta prosiła mnie o tę receptę. Miała ona niewyobrażalnie silne krwawienia miesięczne i za sobą już dwa zabiegi w klinice swego brata, ginekologa Nie przyniosły one jednak poprawy. Herbatka pomogła jej tak samo szybko, jak mnie, gdy po ciężkim tyfusie wystąpiły krwawienia, których niczym nie można było powstrzymać. Opiekujący się mną lekarz postanowił wtedy spróbować leczenia ziołami i w ten sposób ta wspaniała recepta trafiła w moje ręce. Przez ponad półtora roku cierpiałam z powodu nadmiernych miesięcznych krwawień, które trwały do 14 dni i dłużej. Dokładnie po 4 tygodniach zioła pomogły i unormowały miesiączki. Herbatkę, według podanej wyżej recepty piłam bez przerwy przez 5 lat.

Tagi : zioło na obfite miesiączki, jakie zioła na obfite miesiączki, zioła obfite miesiączki, zioła na obfita miesiączkę, mieszanka ziół na obfite miesiączki, zioła na bolesne i obfite miesiączki, zioła na obfite i bolesne miesiączki, zioła na zbyt obfite miesiączki

Zioła pomocne przy stwardnieniu rozsianym - domowe sposoby



Również w przypadku tej choroby, która jest określana jako nieuleczalna, można znaleźć pomoc w Bożej aptece. Wprawdzie osiągane postępy są bardzo powolne, ale w żadnym wypadku nie wolno rezygnować i tracić zaufania do ziół leczniczych, które podarował Stwórca chorym ludziom. Ponownie zwracam uwagę na to, że przy tak poważnym schorzeniu, stosować należy jedynie świeże zioła. Na zapas, na okres zimy, można je wysuszyć.

Tasznik należy umyć, drobno posiekać, napełnić nim butelkę aż po szyjkę i zalać 38-40% żytniówką lub wódką owocową. Pozostawić na 10 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu. Uzyskaną nalewką naciera się 2 lub 3-krotnie w ciągu dnia chore partie mięśni. W ciągu całego dnia należy wypijać łykami 4 szklanki herbatki z przywrotnika i 2 szklanki herbatki z szałwii. W domowej sokowirówce należy wycisnąć sok ze świeżo zebranych, umytych i jeszcze wilgotnych liści szczawiku. Sześciokrotnie w ciągu dnia, w odstępach godzinnych, należy zażywać po 3-5 kropli soku (dodanego do herbatki). Korzystnie działają nacierania olejem z dziurawca, rumianku, i tymianku. Kwiaty poszczególnych gatunków należy zebrać w słoneczny dzień i umieścić osobno w trzech butelkach. Kwiaty powinny sięgać aż po szyjkę. Następnie nalać oleju z oliwek tak. aby pokrywał zioła i pozostawić na 10 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu.

Nalewki z zerwanych w słoneczny dzień kwiatów: dziurawca, rumianku i krwawnika nastawić tak samo, jak nalewkę z tasznika. Tymi nalewkami nacierać plecy, kończyny i biodra. Również korzenie żywokostu umyte, oczyszczone, drobno pokrojone, zalać 40% wódką i używać do nacierań. Gdy występuje sztywność kręgosłupa na okolicę krzyża przykłada się papkę ze zmielonego korzenia żywokostu. Robi się to w następujący sposób: zmielone korzenie żywokostu miesza się z gorącą wodą na papkę i aby łatwiej móc ją rozsmarować po lnianej chusteczce należy dodać kilka kropli oliwy. Poza tym, należy pić wcześnie rano i wieczorem po jednej szklance herbatki z krwawnika; bierze się też 3 łyżki stołowe ziół szwedzkich, rozcieńczonych herbatką ziołową i pije łykami przez cały dzień. Również poleca się częste robienie czterogodzinnych okładów z ziół szwedzkich na potylicę. Nie należy zapominać o półkąpielach z pączków sosnowych, dziurawca, rumianku, szałwii, krwawnika, tymianku i skrzypu, ponieważ wszystkie te zioła korzystnie działają w wypadku porażeń. Na jedną kąpiel przeznacza się 100 g ziół. Nastawić je należy na noc w zimnej wodzie, następnego dnia podgrzać i płyn znad ziół dodać do wody kąpielowej. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Woda musi przykrywać nerki. Po kąpieli należy pozostać w łóżku przez godzinę. Tę samą wodę do kąpieli można użyć jeszcze dwukrotnie, jeśli ponownie zaleje się nią zioła i podgrzeje. W tygodniu powinno się stosować kąpiele tylko z jednego rodzaju ziół. Szczególnie polecane byłyby kąpiele całkowite w macierzance, ze względu na ich wpływ na mięśnie i tkanki, jednak nie powinno się zapominać o kąpielach całkowitych w pokrzywie, które poprawiają ukrwienie. W tym przypadku stosuje się 200 g ziół na jedną kąpiel, postępując tak, jak przy półkąpieli. I tę wodę z kąpieli użyć można 3 razy. Serce pozostawać musi ponad wodą.

Tagi : zioła w stwardnieniu rozsianym, zioła przy stwardnieniu rozsianym, jakie zioła przy stwardnieniu rozsianym, zioła na sm, zioła w sm

Zioła na nieświeży oddech - domowe sposoby



Przykry zapach z ust jest nieprzyjemny nie tylko dla samego zainteresowanego, lecz także dla jego otoczenia. Przede wszystkim należy badaniem lekarskim ustalić przyczynę przykrego zapachu. Powody mogą być rozmaite: zepsute zęby, które trzeba wyleczyć, wrzody w jamie ustnej, zapalenie migdałków, wydzielina błon śluzowych nosa, ale także chory żołądek z niedokwaśnością, czy zaparcie. W tym ostatnim przypadku należy, przede wszystkim, uregulować trawienie.
Przy owrzodzeniach jamy ustnej należy robić płukanie ciepłą herbatką z przytulii, przy stanie zapalnym migdałków herbatką z szałwii. Przy wydzielinie błony śluzowej nosa pomaga płukanie nosa letnią herbatką z szałwii. Na zapach z ust często pomaga kilka kropli olejku jałowcowego, który należy dodać do szklanki letniej wody i powoli wypić łykami. Zapach ten można też usunąć żując owoce kopru. Gdy nieprzyjemny zapach spowodowany jest zmianami w jamie ustnej, pomaga wielokrotne płukanie 30-40 kroplami nalewki z mirry, rozcieńczonej letnią wodą.

Herbatka z piołunu jest znakomitym środkiem przy silnie obłożonym języku i przykrym zapachu z ust. Szeroko rozpowszechniona opinia: „Piołun jest zdrowy i nie szkodzi” nie jest zupełnie prawdziwa. Powinno się nim oszczędnie gospodarować. Bierze się więc tylko niecałe pół łyżeczki piołunu na 1 szklankę wody.

Tagi : jakie zioła na nieświeży oddech, zioła na nieświeży oddech, jakie zioła na świeży oddech, jakie zioła na przykry zapach z ust, przykry zapach z ust zioła

Zioła pomocne przy zaniku mięśni - domowe sposoby



Przy zaniku mięśni przydatne okazały się następujące sposoby stosowania ziół: dojrzały, świeżo zebrany tasznik pokroić drobno, wypełnić nim butelkę, zalać 40%-wą żytniówką lub wódką owocową i postawić na 10 dni w pobliżu pieca lub na słońcu. Po 10 dniach przelać część przeznaczoną do użytku do małej butelki, a do ziół dolać brakującą ilość alkoholu. Tak otrzymaną nalewką nacierać trzy razy dziennie chore partie mięśni. Wypija się też łykami w ciągu całego dnia 4 szklanki herbatki z przywrotnika. O ile to możliwe, należy używać świeżo zerwane zioła (patrz „Tasznik pospolity" i „Przywrotnik pospolity”).

Tagi: zioła na zanik mięśni, zioła pomocne przy zaniku mięśni, zioła przy zaniku mięsni

Zioła na zapalenie macierzy paznokcia, łamliwe paznokcie - domowe sposoby



Przy zapaleniu macierzy paznokcia 50 g ślazu nastawia się z woda na noc, na zimno; następnego dnia przed pójściem spać, podgrzewa i kąpie przez 20 minut stopy lub dłonie. Ten sam wyciąg, jeśli przechowuje się go w zimnym miejscu, może być użyty dwu-trzykrotnie. Paznokieć w stanie zapalnym smaruje się maścią nagietkową.

W łamliwe lub uszkodzone paznokcie należy wcierać sok z cebuli lub sok z jaskra. Paznokcie można często nacierać przekrojoną na pół cebulą. Można też stosować sok wyciśnięty z cebuli.
Z powodzeniem stosuje się także sok z jaskrów rosnących na brzegach lasów i łąk. Należy rozciąć grubawą, zaokrągloną łodygę i kilkakrotnie nacierać sokiem paznokcie. Jedno natarcie nie daje efektu; proces ten należy powtarzać wielokrotnie, przez dłuższy czas.

Tagi : zioła na łamliwe paznokcie, zioła na zapalenie macierzy paznokcia, zioła na uszkodzenia paznokci, zioła na chore paznokcie, zioła na schorzenia paznokci, zioła na łamliwość paznokci, jakie zioła na łamliwe paznokcie, dobre zioła na zdrowe paznokcie

Zioła na niespokojny sen u dzieci - domowe sposoby



Jeżeli dzieci podczas snu kręcą sę i nie mogą znaleźć spokoju, może im skutecznie pomóc kąpiel
w kwiatach lipy, pod warunkiem, że w miejscu gdzie dziecko śpi nie ma niekorzystnego promieniowania. Należy napełnić wiadro do połowy kwiatami lipy, zalać je zimną wodą i pozostawić na noc. Otrzymany wyciąg należy następnego dnia podgrzać i wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Po zagrzaniu woda może być jeszcze dwukrotnie użyta. Kwiaty lipy, używane do kąpieli, powinny być zbierane, o ile to możliwe, w czasie suchej i słonecznej pogody.

Tagi : zioła na spokojny sen dziecka, zioła na sen dla dzieci, kąpiel ziołowa na sen dla dziecka, kąpiel na spokojny sen, zioła na niespokojny sen u dzieci

Zioła pomocne po udarze, przy objawach paraliżu - domowe sposoby



Najpierw należy się poddać kuracji przy użyciu jemioły: W okresie sześciu tygodni pije się codziennie po trzy szklanki herbatki z jemioły, przez następne trzy tygodnie pije się po dwie szklanki, a przez kolejne dwa tygodnie po jednej szklance. Jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziela jemioły zalewa się 1/4 litra zimnej wody i pozostawia na noc, rano lekko podgrzewa i cedzi.
Aby uniknąć kolejnego podgrzewania herbatki w ciągu dnia, najlepiej jest trzymać ją w termosie, uprzednio przepłukanym wrzątkiem. Herbatkę można też podgrzać na łaźni wodnej.

Miesza się równe ilości dziurawca, przełącznika, lawendy, melisy, rozmarynu i szałwii.
Jedną łyżeczkę do herbaty tej mieszanki zaparza się 1/4 litra gorącej wody, pozostawia na krótko do naciągnięcia i pije się po jednej szklance takiej herbatki przed i po południu.

Okłady z ziół szwedzkich robione na tylną część głowy polepszają ukrwienie i odżywienie komórek mózgowych. Poszkodowaną część (stronę ciała) naciera się ożywczymi nalewkami z krwawnika, dziurawca, tasznika lub macierzanki. Godne polecenia jest też nacieranie sparaliżowanych miejsc olejem z macierzanki lub dziurawca. Butelkę napełnia się aż po szyjkę ziołami i zalewa 38-40% żytniówką lub wódką owocową. W ten sposób otrzymujemy nalewkę. Jeśli chcemy otrzymać olej ziołowy, należy zioła w butelce zalać wytłoczonym na zimno olejem z oliwek. W obu przypadkach butelkę z ziołami należy pozostawić przez 10 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu.

Dodatkowo stosuje się półkąpiele z krwawnika i skrzypu oraz kąpiele całkowite z tymianku.
W pierwszym przypadku bierze się 100 g ziół na jedną półkąpiel, a w drugim 200 g ziół na kąpiel całkowitą. Zioła namacza się zimną wodą na noc, rano otrzymany wyciąg podgrzewa się i dodaje do wody przygotowanej na kąpiel. Podczas kąpieli trwającej 20 minut serce powinno pozostawać ponad wodą. Wodą po kąpieli można jeszcze dwukrotnie zalać zioła, podgrzać i ponownie używać do kąpieli. W ciągu całego tygodnia powinno się robić kąpiele z jednego tylko rodzaju ziół.

Sparaliżowane miejsca można „ożywiać" przez nałożenie ciepłych liści żywokostu. Sparzone wrzątkiem liście zawija się w lnianą ściereczkę i przykłada. Nocą chory może kłaść się na poduszce wypełnionej suchymi, pozbawionymi łodyg liśćmi paproci. Sprawia to choremu wielką ulgę.

Objawami, które dostrzega się przed udarem mózgu są: duży niepokój, zawroty głowy, strach, zniekształcona twarz i zaburzenia słuchu. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się do lekarza! Zalecany jest umiar w jedzeniu i spacery na świeżym powietrzu. Całkowicie zabronione jest spożywanie alkoholu (wyjątkiem są zioła szwedzkie), palenie papierosów i picie prawdziwej kawy. Zaleca się picie rano i wieczorem po jednej szklance herbatki z jemioły przygotowanej w formie zimnego wyciągu, a w ciągu dnia dwóch szklanek herbatki szałwiowej. Stosuje się też okłady z ziół szwedzkich na okolice nerek i chłodne, wilgotne kompresy na serce.

Jako herbatę można jeszcze polecić następującą mieszankę: korzeń arcydzięgla ziele pięciornika gęsiego, korzeń kozłka, pięciornik. kwiaty lawendy, majeranek, korzeń mistrzownika, korzeń kuklika, rozmaryn, szałwię, fiołek wonny i hyzop lekarski, pomieszane w równych ilościach. Jedną kopiastą łyżeczkę ziół zaparza się 1/4 litra podgrzanego do temperatury wrzenia moszczu jabłkowego i pozostawia się na 3 minuty do naciągnięcia. Picie kilkakrotnie w ciągu dnia takiej ilości napoju, za każdym razem świeżo przygotowanego, może zapobiec udarowi mózgu, którego zbliżanie się zwiastują wymienione wcześniej objawy.

Tagi : zioła po udarze mózgu, zioła po udarze mózgu, zioła udar niedokrwienny, zioła po udarze, zioła na paraliż, zioła pomocne po udarze mózgu, zioła na paraliż po udarze

Zioła na łuszczycę - domowe sposoby



Występuje kilka rodzajów tej męczącej choroby: tak zwana łuszczyca czerwona, która objawia się ograniczonymi czerwonymi plamami, inna, przy której skóra pokryta jest „rybią łuską” oraz trzecia odznaczająca się popękaną, grubą i suchą skórą. Wieczorem pęknięcia pogłębiają się i rozszerzają sprawiając potworny ból. Dochodzi do tego niezmiernie silne swędzenie, stanowiące ciężkie obciążenie nerwowe dla każdego chorego. Skóra budzi wstręt codziennym „morzem łusek” sypiących się przy każdym poruszeniu.

Przed laty dowiedziałam się o 38-letniej kobiecie, której skóra od szyi do dołu była popękana
i wysuszona, która utraciła włosy i miała poza sobą niekończące się cierpienia. W szpitalu łagodzono je w ten sposób, że wkładano chorą po szyję w nylonowy worek. Skóra stawała się bardziej miękka
i dzięki temu bóle nieco zmniejszały się. Niestety choroby nie można było wyleczyć. Wtedy dowiedziałam się, że tylko dieta i czyszczące krew, odtruwające zioła mogą pomóc przy tego rodzaju schorzeniu. Picie przez chorą herbatki z przygotowanej przeze mnie mieszanki ziołowej oraz stosowanie odpowiedniej diety dało rezultaty już po niecałych sześciu miesiącach. Włosy w tak krótkim czasie znowu odrosły, a skóra stała się gładka i pozbawiona plam. Od tego czasu pomogłam wielu osobom, które chorowały na łuszczycę.

Choroba jest wynikiem zakłóceń w funkcjonowaniu wątroby. Należy, obok stosowania ziół. zachować ścisłą dietę wątrobową: trzeba unikać wędlin (z wyjątkiem wędlin dietetycznych), wędzonego mięsa, wieprzowiny i zup na nich gotowanych. Wszystkie rodzaje kwasów jak ocet, moszcz, wino, cytryny, pomarańcze, grejpfruty jak również jagody i ich soki, także czarne porzeczki - są w tym przypadku niedopuszczalne. Surowe jabłka, kawa ziarnista, czekolada, kakao i miód pszczeli tworzą w rezultacie kwasy, których nie znosi chora wątroba. Należy unikać ponadto wszystkich rodzajów ryb w puszkach, wędzonych ryb, konserw mięsnych, warzyw strączkowych takich jak fasola, groch i soczewica oraz wszystkich gatunków alkoholi.

Dopuszczalne są potrawy mleczne, mleko i jego przetwory, sałatki, które powinny być przyprawiane kwaśną śmietanką, lekkie mięso np. cielęcina, mięso z kurczaka, wołowina gotowana, dziczyzna, świeże lub mrożone ryby, lekko strawne warzywa i codziennie zamiast świeżych owoców - dużo kompotu z jabłek.

MIESZANA HERBATKA ZIOŁOWA:

10 g kory dębu, 30 g kory wierzby, 40 g wiązówki błotnej, 20 g dymnicy, 20 g owocni orzecha włoskiego, 30 g glistnika, 50 g pokrzywy, 30 g przetacznika, 30 g nagietka, 20 g krwawnika.
Wszystkie zioła dobrze wymieszać, na szklankę wziąć jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół, zalać wrzątkiem i pozostawić na trzy minuty do naciągnięcia. Byłoby dobrze, jeśli to tylko możliwe, stosować świeżo zerwane zioła. Należy pić dziennie łykami półtora do dwóch litrów tej herbatki. Każdy łyk jest szybko przyswajany przez organizm.

Ponadto, polecane są kąpiele z dodatkiem odwaru z bodziszka. Również kąpiele całkowite ze ślazu i skrzypu (zioła zmieszane w równych ilościach i zalane na noc zimną wodą - 200 g ziół na kąpiel - czas kąpieli 20 minut, serce pozostające ponad poziomem wody) łagodzą swędzenie i wspomagają leczenie. Wszystkie wyżej opisane metody pomagają również przy świerzbiączce ogniskowej (Neurodermitis).

Tagi : zioła na łuszczycę skóry, zioła na łuszczycę, zioła na łuszczycę głowy, zioła na łuszczyce forum, dobre zioła na łuszczycę, zioła do picia na łuszczyce, jakie zioła na łuszczycę głowy, jakie zioła pomagają na łuszczyce, jakie zioła stosować na łuszczycę, zioła na leczenie łuszczycy, zioła leczące łuszczycę, jakie pic zioła na łuszczyce

Zioła na zaparcia - domowe sposoby



Starajcie się doprowadzić do tego, aby wypróżnienia były regularne przyjmując przy każdym posiłku po trzy łyżki stołowe siemienia lnianego z niewielką ilością płynu. Można też namoczyć na noc
w zimnej wodzie figi i śliwki, rano podgrzać i zjeść albo przed śniadaniem albo zamiast śniadania.
Gdy w pobliżu jest świeża woda źródlana, wystarczy wypić rano na czczo jedną szklankę. Bardzo dobre działanie przeczyszczające ma cykoria. Pół lub cała szklanka herbatki z cykorii wypita na czczo łagodzi uporczywe zaparcia.

I jeszcze jedna wskazówka: Codzienny ruch na świeżym powietrzu! Należy przestawić sposób odżywiania na owoce i warzywa oraz grubo mielone ziarna zbóż!

Tagi: zioła na zaparcia i wzdęcia, zioła na zaparcia w ciąży, zioła na zaparcia, zioła na zaparcia dla dorosłych, zioła do picia na zaparcia, jakie zioła dobre na zaparcia, zioła na trawienie i zaparcia, zioła na jelita zaparcia, zioła lecznicze na zaparcia, jakie pić zioła na zaparcia, zioła na uporczywe zaparcia, zioła w zaparciach

Zioła na łzawienie oczu - domowe sposoby



W przypadku tej bardzo nieprzyjemnej dolegliwości miesza się 10 g świetlika, 10 g kozłka, 15 g korzenia kuklika pospolitego, 10 g kwiatów bzu, 15 g przywrotnika, 20 g rumianku i 10 g ruty.
Na 1/2 litra wody bierze się 15 g ziół, moczy się je przez noc w zimnej wodzie a następnego dnia doprowadza prawie do wrzenia. Miesza się całość, zdejmuje zioła z ognia i pozostawia do naciągnięcia przez trzy minuty. Po lekkim przestudzeniu ziół, należy zamoczyć lnianą chusteczkę
i położyć ją jeszcze ciepłą, na zamknięte oczy. Powtórzyć ten zabieg kilkakrotnie w ciągu pół godziny. Następnie nakryć oczy suchą chusteczką i trochę odpocząć.

Tagi : zioła na łzawienie oczu, zioła na łzawiące oczy

Zioła na robaczycę - domowe sposoby



Nasiona dyni od dawna uważane były za najlepszą pomoc przy robaczycy. Dzieciom mającym owsiki, podaje się dziennie 10-15, a dorosłym 20-30 łuskanych pestek dyni; koniecznie należy pozostawiać cienkie łupiny i żuć bardzo dokładnie. Po jednej godzinie pije się niepełną łyżeczkę do herbaty oleju rycynowego. Także przy leczeniu tasiemczycy zaleca się nasiona dyni. Przy ostrzejszej diecie, 80 do 100 łuskanych pestek dyni (delikatne łuski należy pozostawić!) dzieli się na cztery porcje. Każdą porcję trzeba dobrze przeżuć, a po upływie godziny zażyć 1/2 łyżki stołowej oleju rycynowego. Gdy przy braku efektu zaistnieje konieczność przeprowadzenia jeszcze raz takiej samej kuracji, można nie obawiać się ujemnych skutków ubocznych.
Przy glistnicy pomocny jest stary domowy środek - marchew i czerwony burak. Usunięcie glist ludzkich można spowodować także pijąc sok z surowej, kiszonej kapusty oraz jedząc chrzan i cebulę. Szybką i skuteczną pomoc daje też czosnek zagotowany w mleku.

Tagi : zioła na robaczyce, zioła na pasożyty jelitowe (robaczyce), zioła na pasożyty dla dzieci, zioła na robaki dla dorosłych, zioła na pasożyty dawkowanie, zioła na pasożyty forum, zioła na robaki forum, zioła na pasożyty jelitowe, zioła na robaki w jelitach, zioła na pasożyty w jelitach, zioła na pasożyty ludzkie, zioła na robaki ludzkie

Zioła na zanik dziąseł - domowe sposoby



Zaleca się w tym przypadku następujące leczenie ziołami: korę dębową, przywrotnik pospolity, rdest ptasi i szałwię lekarską, wymieszane w równych ilościach, zalewa się na noc zimną wodą. Na 1/2 litra wody bierze się 2 kopiaste łyżeczki do herbaty ziół. Rano herbatkę należy podgrzać, wlać do wyparzonego termosu i często w ciągu dnia płukać nią jamę ustną. Można też herbatką masować dziąsła przy pomocy miękkiej szczoteczki.

Tagi : zioło na dziąsła, zioła na krwawiące dziąsła, zioła na bolące dziąsła, zioła na chore dziąsła, zioła na zapalenie dziąsła, zioła na zdrowe dziąsła, zioła na ból dziąseł, zioła na gojenie dziąseł

Zioła na drżenie kończyn - domowe sposoby



Przy tej chorobie należy 50 g dziurawca, 20 g storczyka, 20 g pierwiosnki i 10 g jagód jałowca zalać 38-40% wódką zbożową lub owocową i pozostawić na 14 dni w słońcu lub w pobliżu pieca. Pobiera się z tej nalewki co godzinę 15 do 20 kropli i dodaje do herbatki ziołowej, której należy wypijać 3 szklanki dziennie. Na jedną szklankę tej herbatki bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół o składzie: liście jesionu, kwiaty dziurawca, krwawnik, szałwia i skrzyp, po 20 g każdego. Całość należy wcześniej dokładnie wymieszać. Poza tym powinno się robić półkąpiele ze świeżych pączków sosnowych, dziurawca, krwawnika lub tymianku, biorąc 100 g ziół na jedną półkąpiel. Aby przyspieszyć korzystne działanie ziół stosowanych wewnętrznie należy w okresach 14 dniowych robić po 3 półkąpiele. (patrz „Część ogólna” pod „Półkąpiele")

Tagi: jakie zioła na drżenie rąk, zioła na drżenie rąk, zioła na drżenie samoistne, zioła na drżenie mięśni, jakie zioła na drżenie mięśni

Zioła pomocne przy cukrzycy - domowe sposoby



Cukrzyca rozpowszechnia się w dzisiejszych czasach tak, że zajmuje, obok zawałów serca i raka, czołowe miejsce. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest nadmierne i niezdrowe odżywianie, zwłaszcza dzieci. Na cukrzycę cierpią nie tylko dorośli, ale także wiele dzieci, które z powodu schorzenia trzustki nie tolerują cukru. Oznacza to dla nich konieczność zrezygnowania z wielu przyjemności dzieciństwa, utrzymywanie ścisłej diety, wstrzykiwanie dwukrotnie w ciągu dnia insuliny i już w dzieciństwie, „stanie jedną nogą w grobie".

Będę teraz próbowała wskazać wszystkim chorym na cukrzycę środek leczniczy pobudzający trzustkę i usuwający w ten sposób przyczyny powstania tej choroby. Ksiądz Kunzle, stosujący środki medycyny naturalnej, mówi: „Cukrzycę dość szybko usuwają następujące zioła: 3 części korzeni kuklika, po 1 części liści jeżyny i borówki czernicy, 3 części pięciornika złotego, 2 części zielonych, wysuszonych strączków fasoli. Na 1/4 litra wody należy wziąć 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół, zaparzyć i pozostawić na 3 minuty do naciągnięcia. Dzienna porcja herbatki wynosi od półtora do dwóch litrów. Działanie lecznicze liści borówki zależy od prawidłowego ich zbierania; należy je zrywać jedynie przed dojrzeniem owoców. Zebrane w prawidłowym czasie, są wypróbowanym środkiem w leczeniu cukrzycy. Uważa się za dowiedzione, że myrtylina, która występuje w liściach borówki przed dojrzeniem owoców, nie tylko obniża poziom cukru, ale jest w stanie całkowicie zlikwidować chorobę. Myrtylina z liści borówki nosi uzasadnioną nazwę „roślinnej insuliny”. Pomimo tych znakomitych właściwości liści borówki, leczenie herbatką powinien kontrolować lekarz. W każdym wypadku cukrzycy należy pozostawać pod kontrolą lekarza.

Także seler zalecany jest jako czynnik obniżający zawartość cukru. Starym ludowym środkiem jest surowy sok z kiszonej kapusty oraz codzienne spożywanie świeżej marchwi; także cebula i czosnek, położone na chleb pomagają obniżyć zawartość cukru. Kolejny środek ludowy: 4 łyżki stołowe liści borówki czernicy (zerwanych przed dojrzeniem owoców!) zalać dwoma litrami zimnej wody
i wygotować do połowy objętości. Pić trzy razy dziennie po jednej szklance. Także pokrzywa ma bardzo dobry wpływ na trzustkę i dzięki temu obniża poziom cukru. W tym przypadku stosuje się wyciąg z pokrzywy dostępny w aptekach homeopatycznych, w drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością. Również kłącze tataraku, które leczy prawie wszystkie uszkodzenia trzustki pomaga
w cukrzycy. Nastawia się na noc jedną płaską łyżeczkę do herbaty kłącza tataraku zalewając ją jedną szklanką zimnej wody. Rano podgrzewa się lekko, cedzi i wypija po jednym łyku przed i po każdym posiłku, tzn. sześć łyków dziennie. I już tylko te sześć łyków herbatki z kłącza tataraku przynosi ulgę każdemu choremu na cukrzycę. W przypadku cukrzycy zaleca się również herbatkę z liści i pędów bzu czarnego. Bez czarny należy do najstarszych, ludowych roślin leczniczych.

Najlepszym warzywem dietetycznym, które można podać chorym na cukrzycę jest korzeń cykorii. Należy go dobrze namoczyć, podobnie jak liście endywii przeznaczone na sałatkę, aby nieco złagodzić gorzkawy smak. Dodatkowo, herbatka z kwiatów i łodyg cykorii jest świetnym środkiem przy leczeniu otyłości. Dziennie wypija się dwie szklanki tej herbatki.
Wyciśnięty sok ze świeżych ogórków obniża poziom cukru we krwi i z tego powodu można go gorąco polecać w przypadku cukrzycy.

Tagi : zioła wspomagające przy cukrzycy, jakie zioła pic przy cukrzycy, zioła przy leczeniu cukrzycy, zioła od cukrzycy, zioła przeciw cukrzycy, jakie zioła stosować przy cukrzycy, zioła w cukrzycy, zioła zapobiegające cukrzycy

Zioła pomocne przy schorzeniach piersi - domowe sposoby



Opisane postępowanie stosuje się po zabiegach operacyjnych. Sięgające do pach blizny smaruje się maścią nagietkową (Patrz ..Nagietek lekarski ). Przed użyciem maść powinna być lekko ogrzana.
Dzięki smarowniu skóra staje się coraz gładsza i przybiera normalną barwę. Smarowanie maścią nagietkową zmniejsza silne i bolesne napięcie skóry, które występuje po każdej operacji i promieniuje aż do ręki. Jeśli jednocześnie dolegają węzły chłonne, przykłada się często świeże liście babki lancetowatej w postaci rozwałkowanej papki (patrz „Babka lancetowata" pod „Sposób użycia”). Częste przykładanie tej papki daje dobre rezultaty, jak zostało to opisane w rozdziale „Schorzenie węzłów chłonnych”.

Stosuje się również mieszankę herbacianą sporządzoną z 300 g nagietka lekarskiego, 100 g krwawnika pospolitego i 100 g pokrzywy zwyczajnej, dobrze wymieszanych. Z tej mieszanki bierze się, w celu przyrządzenia herbatki, jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty na 1/4 litra wody. Na cały dzień przyrządza się herbatkę w ilości półtora do dwóch litrów i popija się ją łykami w ciągu całego dnia. Oprócz tego, wypija się z dziennej porcji herbatki, rano, w południe i wieczorem, przy posiłku po pół szklanki z dodatkiem jednej łyżki stołowej ziół szwedzkich. Połowę tej ilości pije się łykami pół godziny przed jedzeniem, a pozostałą część pół godziny po jedzeniu. Jeżeli występują bóle, należy często robić okłady z ziół szwedzkich i okłady parowe ze skrzypu (oba rodzaje okładów patrz „Część ogólna”). Wszystkie przytoczone sposoby postępowania mają także zastosowanie w przypadku zapobiegania tworzeniu się nowych guzków.

Tagi : zioła na torbiele w piersiach, zioła na guzki w piersiach, zioła na włókniaki w piersiach, jakie zioła na torbiele w piersiach, zioła na zapalenie sutka

Zioła pomocne przy schorzeniach jelit - domowe sposoby



Płaską łyżeczkę do herbaty kłącza tataraku zalewa się na noc 1/4 litra zimnej wody, a rano ogrzewa się i cedzi. Z otrzymanego płynu, bezpośrednio przed i po każdym posiłku wypija się każdorazowo po jednym łyku - tzn., sześć łyków dziennie, ale nie więcej!
Oprócz tego stosuje się następującą mieszankę herbacianą: 300 g nagietka lekarskiego, 100 g krwawnika pospolitego i 100 g pokrzywy zwyczajnej, dobrze wymieszanych. Aby przyrządzić herbatkę, na 1/4 litra wody bierze się jedną ko-piastą łyżeczkę do herbaty ziół. W ciągu dnia należy wypijać półtora do dwóch litrów takiej herbatki. Chory powinien ściśle według zegara pic co kwadrans lub co dwadzieścia minut jeden łyk herbatki; dzięki temu herbatka może być dobrze przyswojona w żołądku. Doświadczenie mów że dzięki stosowaniu tej herbatki chorzy szyb<c odzyskują utracony apetyt.

Również okłady parowe ze skrzypu łagodzą bóle brzucha. Należy je robić możliwie jak najczęściej, najlepiej rano i po południu, przy czym powinny one trwać 2 godziny, a chory w tym czasie musi leżeć w łóżku. Okłady te stosuje się również na noc (Oba okłady - patrz „Część ogólna").

Tagi : zioła na bóle jelit, zioła na ból brzucha, jakie zioła na ból jelit, dobre zioła na ból brzucha, jakie zioła na bóle jelit, zioła lecznicze na ból brzucha

Zioła na neurologiczne bóle nerwu trójdzielnego - domowe sposoby



Zerwane w słońcu kwiaty rumianku, krwawnika i tymianku, możliwie świeże lub lekko przesuszone, włożyć do lnianego woreczka i położyć na bolące miejsca. Zioła należy zbierać w słoneczny dzień, ponieważ zawierają wtedy więcej olejków eterycznych, które działają leczniczo. Poza tym, w ciągu dnia pije się łykami cztery szklanki herbatki z wyżej wymienionych ziół. Zioła zaparza się i pozostawia, na krótko, do naciągnięcia. Gdy występują dodatkowe kurczowe bóle, należy przemywać twarz ciepłym wywarem z pokrzywy, następnie nacierać ręcznikiem i przykładać lniany woreczek z drobno posiekanym widłakiem.

Tagi : zioła na zapalenie nerwu trójdzielnego, zioła na neuralgie nerwu trójdzielnego, zioła na ból nerwu trójdzielnego

Zioła na piasek i kamienie nerkowe - domowe sposoby



Godnym polecenia środkiem jest często używana w homeopatii nalewka z pokrzywy, którą zażywa się po rozcieńczeniu. Nalewkę tę można nabyć w aptekach. Do nalewki dołączone są zwykle odpowiednie wskazania i opis sposobu użycia. Jak już zostało napisane w części książki dotyczącej skrzypu polnego, zastosowanie półkąpieli z ziela skrzypu usuwa bardzo szybko piasek nerkowy i moczowy a także kamienie nerkowe, jeżeli równocześnie chory będzie pił herbatkę ze skrzypu.
W starych poradnikach zielarskich można odnaleźć informację, że kamienie nerkowe mogą być również szybko usuwane przy zastosowaniu bodziszka, fiołka wonnego lub mącznicy lekarskiej. Należy jednak brać pod uwagę to, że niektórzy z pacjentów nie zawsze dobrze tolerują dużą ilość garbników zawartych w mącznicy. Mogą one być powodem mdłości, wymiotów i utraty apetytu. Zamiast mącznicy można także stosować liście polnej gruszy, stanowiące pełnowartościowy zamiennik w leczeniu kamicy nerkowej.

Żółto kwitnący rzepik pospolity, rosnący przy leśnych drogach, na obrzeżach lasów, na stokach, ale także na miedzach polnych, niezabudowanych działkach i kamienistych brzegach rzek, którego kwiaty zebrane w kwiatostany - podobne do złocistożółtych kłosów - można znajdować od czerwca do września, jest surowcem do otrzymywania znakomitej herbaty. Jest ona stosowana w przypadkach piasku i kamieni nerkowych, a także w dolegliwościach spowodowanych kamicą żółciową. Rzepik nie bez powodu w gwarze ludowej nazywany jest „zdrowiem całego świata” i „królem wszystkich ziół”. Mieszanka składająca się z rzepika pospolitego, wilżyny ciernistej, tasznika pospolitego i liści brzozy (w ilości po 20 g) pomaga znakomicie. Aby otrzymać herbatkę należy zioła zalać wrzącą wodą i pozostawić na minutę do naciągnięcia.

Tagi : zioła na kamienie nerkowe forum, mieszanka ziół na kamienie nerkowe, zioła na kamień nerkowy, jakie zioła pić na kamienie nerkowe, zioła na kamienie na nerkach, zioła na rozbicie kamieni nerkowych, zioła na rozpuszczanie kamieni nerkowych, zioła na kamienie w nerkach, jakie zioła na kamienie w nerkach

Zioła na zapalenie nerek i roponercze - domowe sposoby



W tych przypadkach nie tylko stosuje się herbatkę ze znamion kukurydzy, świeżo zebrane ziele szczawiku, jasnotę białą lub jasnotę gajowiec i półkąpiele ze skrzypu, ale także pije się mleko
z rdestu ptasiego (3-4 szklanki dziennie), które wykazuje zadziwiająco skuteczne działanie.
Aby otrzymać takie mleko należy rdest - w proporcji jedna czubata łyżeczka do herbaty na jedną szklankę - zalać gotującym mlekiem i jeszcze dobrze ciepłe pić powoli łykami.

Tagi : zioła na kłębuszkowe zapalenie nerek, zioła na zapalenie nerek
jakie zioła na zapalenie nerek, jakie zioła na choroby nerek, jakie zioła na ból nerek

Zioła na choroby skóry - domowe sposoby



Chodzi tu o pewną jeszcze mało znaną złośliwą chorobę skóry, przy której smaruje się chorą powierzchnię skóry pomarańczowożółtym sokiem z glistnika. Osobom które nie mają możliwości zebrać w ogrodzie lub ze stanu naturalnego świeżych liści i łodyg tej rośliny, proponuję żeby zasadziły glistnik w doniczce. Charakterystyczne dla tej choroby otwarte, gnijące rany, z których sączy się wydzielina o przykrym zapachu, należy na przemian przemywać i kąpać w uprzednio przygotowanym, ciepłym wywarze ze skrzypu oraz w zimnym wyciągu ze ślazu. Najpierw przemywa się brzegi ran sokiem z glistnika, a gdy wsiąknie on w skórę, smaruje się je maścią
z nagietka (patrz „Nagietek lekarski”). Należy przygotować papkę z uprzednio umytych liści babki lancetowatej lub zwyczajnej i przykładać ją bezpośrednio na otwarte rany. Papki nie należy usuwać dopóki przynosi ona cierpiącemu ulgę, nawet pomimo tego iż może ona nadmiernie uciskać lub ciągnąć rany. Jeśli jest taka potrzeba należy od nowa powtórzyć ten zabieg. Można także robić na noc okłady z wyciągów ze skrzypu i ślazu. W celu oczyszczenia krwi należy pić dziennie 4 szklanki herbatki z pokrzywy, przetacznika, nagietka i krwawnika, zmieszanych w równych częściach. Na ćwierć litra wody bierze się kopiastą łyżeczkę do herbaty takiej mieszanki. Zioła należy zalać wrzącą wodą i pozostawić na krótko do naciągnięcia.

Do leczenia całej powierzchni ciała stosuje się kąpiele ze skrzypu i ślazu. Na noc zawija się chorego w lniany ręcznik, który wcześniej smaruje się papką z liści babki lancetowatej lub zwyczajnej - większość z opisywanych złośliwych chorób skórnych odznacza się występowaniem strupiastych, ciemnych plam, które mogą być z powodzeniem wielokrotnie w ciągu dnia smarowane sokiem z przytulii (patrz „Przytulia" - „Sposób użycia"). Sok ten nalany do malej flaszki może być przechowywany w lodówce.

Tagi : zioła na choroby skóry głowy, zioła lecznicze na choroby skóry, zioła na choroby skóry, jakie zioła na choroby skóry, zioła w leczeniu chorób skóry

Zioła na schorzenia krtani - domowe sposoby



Do leczenia choroby krtani używa się. przede wszystkim, świeżego ślazu zaniedbanego. Podczas suszenia ślaz traci 1/3 swoich właściwości leczniczych. Konieczne jest zatem posiadanie świeżych ziół, które na noc zalewa się zimną wodą. W ciągu dnia wypija się cztery szklanki herbatki, a sześć szklanek herbatki używa się do płukania gardła - ogółem dziennie zużywa się dwa i pół litra herbatki. Na szklankę bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół. Wieczorem zalewa się zioła zimną wodą i pozostawia do rana następnego dnia kiedy to, po ogrzaniu zioła się cedzi i nalewa herbatkę do termosu uprzednio przepłukanego gorącą wodą lub wstawia do gorącej łaźni z wodą. Cztery szklanki herbatki wypija się łykami, sześć szklanek używa się do płukania gardła.

Owe dziesięć szklanek wypijanych dziennie prowadzi często do zwalczenia złośliwej choroby krtani nawet wtedy, gdy choroba osiągnęła już ostatnie stadium. Pozostałe po całodziennym użyciu zioła pozostawia się w czajniku i wieczorem podgrzewa z odrobina, wody. Następnie miesza się zioła
z mąką jęczmienną i ponownie podgrzewa. Ciepłą papkę rozsmarowuje się na lnianym ręczniku
i obwiązuje tym gardło. Dodatkowo owija się całość ciepłym ręcznikiem. Po pierwszym okładzie chory odczuwa ulgę, często już po czwartym lub piątym dniu kuracji głos powraca.

Podobnie jak w przypadkach schorzenia krtani, postępuje się przy schorzeniu przełyku. Obok gorących okładów z papki jęczmiennej przykłada się na noc parowe okłady ze skrzypu (okłady parowe patrz „Część ogólna" i „Skrzyp polny”) oraz stosuje płukanie sokiem z przytulii (patrz „Schorzenie języka”).

Tagi : zioła na krtań i gardło, zioło na krtań, zioła na chorą krtań, zioła na zapalenie krtani, zioła na ból krtani, zioła na obrzęk krtani, zioła na przewlekłe zapalenie krtani

Zioła przy marskości i schorzeniach wątroby - domowe sposoby



Przy marskości, a także przy złośliwych schorzeniach wątroby pomaga picie rano na czczo
i wieczorem, pół godziny przed kolacją, po jednej szklance herbatki zaparzonej z widłaka. Dzięki temu ustępuje duszność towarzysząca obu wymienionym schorzeniom. Na 1/4 litra wody bierze się jedną płaską łyżeczkę do herbaty ziół. Oprócz tego, należy wypijać sześć łyków herbatki z kłącza tataraku (patrz „Tatarak zwyczajny") i dwie do trzech szklanek herbatki z pokrzywy. Przykłada się też na cztery godziny okłady z ziół szwedzkich i okłady parowe ze skrzypu (oba rodzaje okładów patrz „Część ogólna"). Okłady parowe ze skrzypu należy przykładać na okolice wątroby wcześnie rano
i po południu na dwie godziny (należy leżeć w łóżku) oraz na noc.
Wszystkie rodzaje okładów muszą być ocieplane dodatkowo ręcznikami, aby nie dochodziło do oziębienia ciała.

Tagi : zioła w marskości wątroby, zioła w leczeniu marskości wątroby, jakie zioła na marskość wątroby, zioła w marskości wątroby, zioła w leczeniu marskości wątroby, zioła na choroby wątroby

Zioła na schorzenia płuc - domowe sposoby



W ciągu dnia należy wypijać łykami cztery szklanki dziennie herbatki z krwawnika a ponadto po dwie szklanki herbatki zo skrzypu; jedną rano. na czczo a drugą wieczorem na pól godziny przed kolacją. W ciągu dnia należy żuć kłącze tataraku. Połyka się płynną część przeżutego kłącza z niewielką ilością herbatki z krwawnika, a resztę wypluwa. Przy napadach bólu robi się na noc parowe okłady ze skrzypu, a w ciągu dnia czterogodzinne okłady z ziół szwedzkich na płuca i ewentualnie na plecy (obydwa okłady patrz „Część ogólna").

Tagi : zioła na choroby płuc, zioło na płuca, zioła lecznicze na płuca, zioła na chore płuca, zioła dobre na płuca, jakie zioła na płuca, zioła oczyszczające płuca, zioła wspomagające płuca

Zioła na schorzenia węzłów chłonnych - domowe sposoby



Majerankiem z ostatniego zbioru należy napełnić butelkę aż po szyjkę, dodać olej z oliwek
i pozostawić na 10 dni na słońcu lub w pobliżu pieca. Tak przygotowanym olejem majerankowym naciera się węzły; można też robić nacierania maścią nagietkową lub olejem z dziurawca (patrz rozdział .Nagietek lekarski" i „Dziurawiec zwyczajny").

Świeże liście babki lancetowatej lub zwyczajnej, albo też liście lepiężnika (należy on
do tej samej rodziny co podbiał, ma duże liście i można go znaleźć w zaroślach nad brzegami potoków i w wilgotnych miejscach na skraju lasów), świeżą przytulię lub świeże łodygi i liście nagietka myje się i rozgniata na desce wałkiem Należy rozgniatać wilgotne liście ponieważ woda pomaga wyciągnąć sok z liści. Otrzymaną papkę z liści przykłada się na zajęte węzły chłonne. Chory stosując różne papki sam najlepiej odczuje. który rodzaj przykładanych liści przynosi mu największą ulgę.

Jeśli chory był już operowany to wtedy, oprócz okładów z papki ze świeżych liści należy robić czterogodzinne okłady z ziół szwedzkich, które można również stosować do nacierania. Należy też robić czterogodzinne okłady parowe ze skrzypu, przy czym w tym czasie powinno pozostawać się
w łóżku. (Obydwa okłady - patrz „Część ogólna"). Poza tym w ciągu całego dnia należy koniecznie wypijać łykami od półtora do dwóch litrów naparu z mieszanki ziołowej o składzie: 300 g nagietka, 100 g skrzypu, 100 g krwawnika i 100 g pokrzywy - na ćwierć litra wody bierze się 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół! Nie należy również zapominać o zażywaniu 3 łyżek stołowych ziół szwedzkich, zalecanych w przypadku wcześniej wymienionych schorzeń. Przy złośliwych schorzeniach węzłów chłonnych dochodzi bardzo często do dużych obrzęków rąk i nóg. tak zwanej elephantiasis (słoniowacizna). Ręce i nogi zaczynają silnie puchnąć, stają się twarde i bez czucia,
a chory ma wrażenie. jakby zamiast kończyn miał kloce z drewna. W tym przypadku można stosować wyżej wymienione okłady z roztartych liści. Nakładanie papki należy zacząć od gruczołów, jednakże można też pokryć papką spuchnięte miejsca. W takich przypadkach nieocenione są liście barszczu zwyczajnego. Barszcz zwyczajny zwany też barszczownikiem pospolitym jest byliną
z rodziny baldaszkowatych, ma kwiaty białe lub jasno-różowe i można go znaleźć na łąkach, wilgotnych osypiskach, pastwiskach, miedzach i w cienistych pasmach zarośli. Zwykle góruje on nad innymi roślinami na miedzach i łąkach. Liście tej rośliny są pięcio- lub więcej dzielne i ich kształt przypomina ślad łapy drapieżnika. Liście te są dobrze znane jako znakomite pożywienie zajęcy. Gospodyni u której kupuję mleko, opowiadała mi, że krowy żywiące się świeżą paszą zawsze najpierw wyszukują duże liście barszczu. Należy zebrać większą ilość liści, umyć je i jeszcze wilgotne rozwałkować, a następnie przyłożyć na noc, dobrze obwiązując. Przynoszą one choremu zdumiewająco dużą ulgę w cierpieniu.

Również ślaz zaniedbany, zalany na noc zimną wodą i następnie użyty do kąpieli przynosi znaczną ulgę. Kąpiele przyczyniają się do powolnego znikania opuchlizn rąk i nóg. Równie obiecujące jest smarowanie tych spuchniętych, twardych miejsc świeżym sokiem ze szczawika {patrz „Szczawik zajęczy”).

Tagi : jakie zioła na węzły chłonne, jakie zioła na węzły chłonne, zioła na zapalenie węzłów chłonnych, jakie zioła na powiększone węzły chłonne, zioła na oczyszczenie węzłów chłonnych, zioła na powiększone węzły chłonne