Jak działa ziołolecznictwo?Ziołolecznictwo może być skutecznym wsparciem tradycyjnej terapii. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą wykazywać silne działanie, wchodzić w reakcje ze składnikami leków lub innymi ziołami, a także powodować skutki uboczne. Jeśli chcemy zastosować zioła w leczeniu każdorazowo skonsultujmy się z lekarzem – tylko wsparcie specjalisty zapewni nam kompleksowe leczenie. A zioła potrafią działać naprawdę skutecznie.


Ziołolecznictwo jest gałęzią medycyny naturalnej, znanej i praktykowanej od tysięcy lat. Zioła potrafią wyleczyć lub złagodzić objawy chorób układu pokarmowego, narządu ruchu, dróg oddechowych i wielu innych układów. Współczesne ziołolecznictwo łączy ze sobą wiedzę zarówno akademicką jak i ludową – z tego powodu stosowane pod okiem specjalisty może być niezwykle skuteczną formą terapii.

Ziołolecznictwo a tradycyjne formy terapii

Najważniejszą kwestia przed rozpoczęciem leczenia ziołami jest zdiagnozowanie choroby przez lekarza. Następnie dobiera się zioła, które nie powodują reakcji z przyjmowanymi na dane schorzenie lekami. Ziołolecznictwo działa bowiem jako uzupełnienie tradycyjnej terapii. Pozwala złagodzić objawy chorób przewlekłych oraz zapobiec nawrotom choroby.
Niektóre stosowane leki mogą mieć skutki uboczne. Ziołolecznictwo może je łagodzić, jednak ważne jest każdorazowe skonsultowanie się ze specjalistą – zioła i leki mogą wzajemnie znosić swoje działanie. Indywidualny dobór ziół w gabinecie ziołolecznictwa pozwoli na kompleksową terapię, bez działań niepożądanych.

Jakie choroby można wyleczyć za pomocą ziół?

Zioła mają szerokie zastosowanie. Mogą być pomocne w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego lub przy nietolerancjach pokarmowych. Pomagają łagodzić bóle wątroby, związane z kamicą żółciową, a także w sytuacji, kiedy woreczek żółciowy zostaje usunięty. Łagodzą dolegliwości związane z układem moczowym i działaniem nerek, leczą bóle mięśni i stawów związane na przykład z reumatyzmem. Zioła są pomocne w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Mogą być skuteczne nawet w przypadku łagodnych chorób serca. Ziołolecznictwo pomaga uporać się z problemami z libido, bolesnym miesiączkowaniem lub menopauzą. Może również pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a także przy chorobach związanych z drogami oddechowymi.
Jak więc widać, ziołolecznictwo działa na wiele różnych dolegliwości. Profesjonalną poradę dotyczącą stosowania ziół możemy uzyskać na przykład w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich, która oferuje konsultacje w gabinecie ziołolecznictwa. Lepiej nie stosować ziół na własną rękę – tylko lekarz posiada niezbędną wiedzę, która pozwoli ocenić możliwą interakcję składników zawartych w lekach i ziołach.