Pierwiosnka lekarska - zioła na bezsennośćZłocistożółte kwiaty pierwiosnki lekarskiej zwanej również pierwiosnkiem lekarskim lub pierwiosnkiem wiosennym, wydzielają miodowy, bardzo przyjemny zapach. Tworzą one baldach na szczycie łodygi kwiatostanowej mającej 10-20 cm wysokości i wyrastającej spośród różyczki liści. Pierwiosnkę lekarską można znaleźć przede wszystkim na łąkach w terenie pagórkowatym oraz w niższych położeniach górskich.

Bardzo szeroko rozpowszechniona pierwiosnka wyniosła* (Primula elatior) rośnie na łąkach, brzegach lasów, w zaroślach. Długa łodyga dźwiga baldach jasnożółtych kwiatów, które słabiej pachną niż kwiaty pierwiosnki lekarskiej. Pierwiosnka wyniosła dorównuje właściwościami leczniczymi pierwiosnce lekarskiej i może być tak samo stosowana.
Trzeci gatunek, pierwiosnka łyszczak (Primula auricula) nazywana przez górali „skalną prymulką”, występuje w górach, podlega ścisłej ochronie i nie może być zbierana.

W czasie przyjęcia, siedzący obok mnie pan powiedział, że przebywa właśnie na kuracji. Kurację tę uważał za ostatnią deskę ratunku. Niestety dobiega ona już końca, ale bez widocznego rezultatu, a on nie ma pojęcia co dalej robić. Jego problem polega na tym, że mimo zażywania najsilniejszych środków nasennych nie może zasnąć. Neurolodzy nie mogli zaradzić jego nieszczęściu. Gdy wieczorem kładzie się śmiertelnie zmęczony do łóżka zaczyna odczuwać ból, tak jak gdyby ktoś przypalał mu stopę papierosem. Z tego powodu jest zupełnie wyczerpany fizycznie, psychicznie,
i bliski rozpaczy. Powiedziałam mu, że znam receptę na doskonałą herbatkę na bezsenność, ale nie wiem czy pomoże ona szybko po długotrwałym zażywaniu silnych leków nasennych. Mój sąsiad spróbował. Rozmawialiśmy 7 grudnia. Siedem dni później odwiedziłam jego przyjaciół, którzy już w drzwiach z radością powiadomili mnie, że nasz wspólny znajomy znowu może spać. Jednocześnie ustąpił ból w stopie. Dzięki herbatce minął rozstrój nerwowy i znajomy w krótkim czasie powrócił do zdrowia. Leczący go lekarz poprosił go potem o przepis na tę specjalną herbatkę przeciw bezsenności.
A oto przepis: 50 g kwiatów pierwiosnki, 25 g kwiatów lawendy, 10 g dziurawca, 15 g szyszek chmielu, 5 g korzeni kozłka. Jedną ko-piastą łyżeczkę do herbaty tej mieszanki zaparzyć gorącą wodą i pozostawić na trzy minuty do naciągnięcia. Ciepłą herbatkę należy pić łykami przed pójściem spać. W razie potrzeby można osłodzić ją niewielką ilością miodu. Herbatce tej należy się pierwszeństwo przed wszystkimi chemicznymi lekami nasennymi. Syntetyczne środki nasenne niszczą układ nerwowy, podczas gdy herbatka usuwa uszkodzenia nerwowe. Moja matka każdego roku zbierała pierwiosnkę, znała bowiem jej uspokajający wpływ na serce i nerwy. Zbiera się cały szczytowy baldach. Ksiądz Kneipp był wielkim zwolennikiem pierwiosnki. Na jednym z portretów trzyma w ręku jej kwiaty. Dzięki działaniu oczyszczającemu krew, pierwiosnka eliminuje toksyczne substancje prowadzące do schorzeń artretycznych i reumatycznych.

Ksiądz Kneipp mówi: „Kto ma skłonność do artretyzmu i reumatyzmu powinien pić przez dłuższy czas codziennie jedną do dwóch szklanek herbatki z pierwiosnki. Silne bóle będą się zmniejszać,
aż z czasem zupełnie ustąpią." Herbatka z pierwiosnki jest doskonałym środkiem wzmacniającym serce i układ nerwowy, łagodzi migrenę i bóle głowy na tle nerwowym, działa korzystnie przy zapaleniu mięśnia sercowego, obrzękach i skłonnościach do udaru mózgu. Przegotowując korzenie
z miodem można uzyskać dobrą herbatkę moczopędną, która po-maga w usuwaniu kamieni występujących w pęcherzu moczowym. A oto recepta na zalecaną, oczyszczającą krew herbatkę wiosenną: 50 g pierwiosnki, 50 g młodych pędów dzikiego bzu czarnego. 15 g liści pokrzywy. 15 g korzeni mniszka. Jedną ko-piastą łyżeczkę tej mieszanki zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na 3 minuty do naciągnięcia.
W ciągu dnia pije się łykami dwie szklanki herbatki, którą można trochę osłodzić miodem. Pod pojęciem „pędy bzu czarnego" rozumie się pędy rozwijające się wiosną z pączków.

Doskonałym środkiem w dolegliwościach sercowych jest wino z pierwiosnki, które można samemu zrobić na wiosnę. Dwulitrową butelkę napełnia się luźno aż po szyjkę kwiatami pierwiosnki (wrzuca się całe szczyty kwiatostanów) i nalewa się naturalnego, białego wina tak, aby przykrywało kwiaty. Butelkę lekko zakorkowuje się i pozostawia na 14 dni w słońcu. Przy dolegliwościach sercowych zażywa się od czasu do czasu po jednym łyku. Chorzy na serce mogą dziennie wypić dwie łyżki stołowe wina.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty kwiatów zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na
krótko do naciągnięcia.

WINO NA SERCE: Sposób przygotowania i dawkowania podano w tekście.

HERBATKA PRZECIW BEZSENNOŚCI: Skład oraz sposób przygotowania podano w tekście.

HERBATKA WIOSENNA (oczyszczająca krew): Skład i sposób przygotowania podano w tekście.


Tagi:  zioła na bezsenność dla dzieci , zioła na bezsenność w ciąży , zioło na bezsenność , jakie zioła na bezsenność , zioła klimuszki na bezsenność , skuteczne zioła na bezsenność , zioła szwedzkie na bezsenność , zioła bonifratrów na bezsenność , zioła na bezsenność , dobre ziola na bezsennosc , zioła ojców bonifratrów na bezsenność , chińskie zioła na bezsenność , co na bezsenność zioła , zioła na ukojenie nerwów. nerwica depresja bezsenność , zioła ojca grzegorza na bezsenność , sen jakie zioła na bezsenność , jakie zioła pić na bezsenność