Zioła na nerwice: Męczennica

Męczennica jest dobra na nerwicę i uspokojenie oraz lepszy sen


Męczennica, zwana też passiflory, zwalcza niepokój i problemy ze snem.  Dokładny mechanizm tego działania jest nieznany, ale może mieć coś wspólnego z hamowaniem pewnych enzymów w mózgu. Ponadto związki zawarte w tej roślinie wiążą się z tymi samymi obszarami mózgu, na które wpływa uspokajający neuroprzekaźnik o nazwie GABA. To wyjaśnia, dlaczego koi ona układ nerwowy, przynosi odprężenie i sen. Męczennica zawiera różnorakie flawonoidy, znane z właściwości przeciwutleniających, które działają też przeciwlękowo. Zawartość flawonoidów może być wyższa w liściach niż innych częściach rośliny.

Męczennica jest sprzedawana w postaci suszu, kapsułek i nalewek.

Wywar: Gotuj 1-2 łyżeczki suszonego ziela męczennicy (bez korzeni) w 2 filiżankach wody przez 5-10 min. Przecedź i pij 3 razy dziennie oraz przed pójściem do łóżka, wykorzystując działanie uspokajające i przeciwlękowe.

Kapsułki i tabletki: Zażywa się jedną lub dwie 350-miligramowe kapsułki 1-2 razy dziennie; często w połączeniu z innymi ziołami.
Nalewka: Zalecana dawka to 1-2 ml do 3 razy dziennie, często w połączeniu z chmielem lub melisą.

 UWAŻAJ

Niektóre osoby doświadczają po męczennicy senności i zawrotów głowy. Może ona też nasilać działanie innych uspokajających środków, a także leków na rozrzedzenie krwi. Generalnie nie jest zalecana w okresie ciąży.

HERBATKA ŁAGODZĄCA STRES

Zmieszaj 1 szklankę suszonego rumianku oraz po ćwierci szklanki pęczków lawendy, suszonej męczennicy, werbeny cytrynowej i owoców dzikiej róży. Wsyp do imbryka po jednej łyżce tej mieszanki na każdą filiżankę napoju i dodatkowo jeszcze jedną łyżkę. Zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 5 min. Przecedź, posłódź i pij!

Tagi: zioła na nerwicę lękową ,nerwica leczenie ziołami ,zioła na nerwicę serca ,nerwica lękowa leczenie ziołami ,leczenie nerwicy lękowej ziołami ,zioła na lęki ,leczenie nerwicy ziołami ,nerwica zioła ,jakie zioła na nerwicę ,naturalne leki na nerwice ,nerwica serca leczenie ziołami ,ziola na nerwice lekowa ,zioła na nerwice lękową ,dziurawiec na nerwice ,nerwica lękowa zioła ,dziurawiec nerwica