Czym różni się kaszel suchy od mokrego?



To, jaki rodzaj kaszlu mamy kiedy dopadnie nas infekcja gardła jest kluczowe, gdyż pozwala wdrożyć stosowne leczenie. W związku z tym, warto wiedzieć, czym różni się kaszel suchy od kaszlu mokrego. Odpowiednie rozpoznanie podjąć właściwe kroki i przyspieszy proces zdrowienia.

Podstawowe rozróżnienie

Kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym. W czasie kaszlu wydziela się śluz. Świadczy to bezpośrednio o wystąpieniu infekcji. Mokry kaszel pozwala pozbyć się wydzieliny z gardła, krtani i tchawicy, dlatego przyjmuje się, że jest mniej dokuczliwy niż kaszel suchy. W celu zwalczenia kaszlu mokrego stosuje się środki rozrzedzające wydzielinę. Nazywa się je środkami mukolitycznymi. Kaszel suchy natomiast jest bardziej uporczywy. Uczucie drżenia w tchawicy powoduje ataki duszącego kaszlu. Zazwyczaj ten rodzaj kaszlu pojawia się na początku infekcji. Nie oznacza on nic innego jak to, że organizm został zaatakowany przez drobnoustroje. Po kilku dniach kaszel suchy może przerodzić się w kaszel mokry. Jeśli to jednak nie nastąpi, nie można tracić czujności i trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Najlepszy lek na kaszel suchy
Aktualnie za najlepszy lek na kaszel suchy uchodzi Levopront, o którego działaniu można dowiedzieć się ze strony producenta, czyli z serwisu Levopront.pl Levopront hamuje kaszel już w drogach oddechowych, czyli działa bezpośrednio na przyczynę infekcji, a co za tym idzie – przynosi niemal natychmiastową ulgę. Lewodropropizyna znajdująca się w składzie tego leku, gwarantujeże w przeciwieństwie do pozostałych leków zwalczających kaszel suchy, nie zostanie zajęty centralny układ nerwowy. To wynika również z tego, że lek ten nie zawiera alkoholu oraz kodeiny. Levopront nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co jest jego kolejną, bezsprzeczną zaletą.
Rozpoznanie rodzaju kaszlu ma kluczowe znaczenie dla procesu zdrowienia. W zależności od tego czy kaszel jest suchy, czy mokry zastosowane będą inne leki. Odpowiedni specyfik pomoże odzyskać dawną formę i zapobiegnie ewoluowaniu choroby.