Metody leczenia łuszczycy


Łuszczyca to bardzo często występująca choroba, która polega na powstawaniu stanów zapalnych skóry wraz z towarzyszącymi im suchymi łuskami. Pomimo częstości wstępowania tej choroby, póki co nie znamy jeszcze dokładnych przyczyn jej powstawania oraz metod leczenia. Na szczęście współczesna dermatologia potrafi jednak bardzo skutecznie łagodzić powstałe objawy. Co powinniśmy wiedzieć o łuszczycy oraz jakie są stosowane metody jej leczenia lub zaleczania?


Jakie są objawy łuszczycy?

Pierwsze co warto wiedzieć na temat łuszczycy, to to że nie jest to choroba zakaźna ani złośliwa. Według statystyk na łuszczyce może chorować około 2-4 proc. populacji na świecie. Dokładne liczby są ciężkie do oszacowania, ponieważ w przypadku występowania drobnych ognisk choroby, wiele osób ignoruje objawy i nie zgłasza się do lekarza. Bardzo istotna jest również informacja, że łuszczyca jest chorobą o charakterze przewlekłym z silną tendencją do remisji, czyli do samoistnego ustępowania oraz nawrotów.
Przebieg łuszczycy jest zawsze podobny. Na skórze pojawiają się wypukłe, nieco czerwonawe ogniska chorobowe, które mają nierówną powierzchnie, pokrytą nadmiernie rogowaciejącym naskórkiem. Naskórek ten wyglądem przypomina białe lub srebrzyste łuski. Zmiany łuszczycowe zazwyczaj są zlokalizowane na wyprostnej powierzchni stawów, na owłosionej skórze głowy oraz na stopach lub dłoniach. W skrajnych przypadkach tego typu zmiany mogą jednak zajmować nawet całą powierzchni skóry, paznokcie, a nawet stawy. Sposób leczenia łuszczycy zależy od charakteru powstałych zmian.

Jakie są prawdopodobne przyczyny powstawania łuszczycy?

Pomimo iż nie znamy dokładnych przyczyn powstawania łuszczycy, wiemy jakie czynniki mogą powodować jej nawroty. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dermatolog z Przychodni Specjalistycznej High-Med w Warszawie: "W przypadku osób, które mają tendencje do powstawania łuszczycy zapalnikiem wywołującym chorobę może być bardzo wiele czynników, które niekoniecznie muszą być kojarzone z powstawaniem zmian skórnych. Bardzo często powstaniu objawów łuszczycy sprzyjają odbywane ostre infekcje bakteryjne, m.in. angina paciorkowcowa czy półpasiec, infekcje przewlekłe, w tym przewlekłe zapalenia zatok, choroby przewlekłe, stosowane leki czy wreszcie uszkodzenia i podrażnienia skóry. Według wielu specjalistów, łuszczycy sprzyja też nadmierny stres, otyłość, stosowane używki a nawet źle dobrane ubrania i kosmetyki."
Jak więc widać przyczyn nawrotów łuszczycy może być bardzo wiele i ciężko jest im wszystkim zapobiec.

Sposoby leczenia

Dokładny sposób leczenia spowodowanych przez łuszczyce zmian, zależy od charakteru i poziomu zaawansowania choroby. Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje terapii:
  • Stosowanie leków miejscowych powodujących złuszczanie i redukujących proliferację komórek naskórka. Są to różnego typu maści i oleje, którymi pokrywa się powstałe zmiany skórne.
  • Stosowanie leków o działaniu ogólnym. M.in. retinoidów, leków modyfikujących przebieg choroby, białek hamujących aktywację limfocytów T oraz leków będących przeciwciałami monoklonalnymi.
  • Stosowania fototerapii. Naświetlanie powstałych zmian promieniami UVA lub UVB, fotochemioterapia z wcześniejszym podawaniem fotouczulaczy oraz selektywna fototerapia SUP.