Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust




Nieprzyjemny zapach z ust często nie jest tylko drobną niedogodnością, a przeszkodą w relacjach zawodowych i towarzyskich. Spowodowane jest to bardzo dużym skrępowaniem w trakcie mówienia i dyskomfortem odczuwanym bardzo często zarówno przez osobę z problemem, jak i jej słuchacza. Wiele osób nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty, ponieważ obawiają się tego, co on może pomyśleć – jest to bardzo duży błąd, sprawiający, że koło się zamyka i problem pozostaje często nierozwiązany. Niejednokrotnie okazuje się, że jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest w stanie rozwiązać problem nieprzyjemnego zapachu z ust.


Dlaczego pojawia się nieprzyjemny zapach?
Przede wszystkim jest to efekt codziennej diety i ogólnych nawyków żywieniowych. Niektóre pokarmy mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust jeszcze na długo po ich spożyciu. Zdarza się, że umycie zębów nie wystarcza, a w niedługim czasie trzeba wziąć udział w spotkaniu towarzyskim. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, warto zorientować się, które pokarmy mogą powodować taki efekt i ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować ich spożywanie na kila godzin przed planowanym wyjściem. Co jeśli jednak problem ten występuje cały czas?
Jeśli tak się dzieje, warto udać się do gabinetu, gdzie profesjonalne materiały stomatologiczne będą w stanie rozwiązać tę przykrą dolegliwość. Dla wielu pacjentów wizyta u specjalisty może okazać się konieczna, bo bolączki z nieprzyjemnym zapachem z ust mogą wynikać ze stanu zdrowia zębów i wtedy konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który wyznaczy odpowiednią metodę leczenia. Niestety zdarza się także, że przykry zapach jest brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, która może powodować na dłuższą metę dalsze problemy ze zdrowiem zębów. Jednym z poważniejszych problemów, jakie dotykają pacjentów, są problemy z miazgą zębów. Bardzo nieprzyjemny zapach oraz posmak w ustak powstaje na skutek zgorzeli miazgi zęba, będącej efektem zaawansowanej próchnicy,  która notabene wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego, podczas którego tylko specjalistyczne narzędzia stomatologiczne są w stanie skutecznie usunąć zainfekowaną tkankę.
Jak walczyć z przykrym zapachem z ust?
Aby móc jakkolwiek zadziałać przeciwko tej niedogodności, najpierw trzeba umiejętnie określić jej przyczynę i to właśnie na niej skupić swoje działania – wyeliminowanie przyczyny, wyeliminuje też i skutek. Zdarza się jednak i tak, że samemu trudno jest jednoznacznie ocenić, z czego on wynika, co znacznie utrudnia walkę z problemem. Istnieją specjalne środki, które pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej dostępne są w formie tabletki do ssania, którą zażywa się maksymalnie dwa razy dziennie. Jeśli dostępne środki nie pomagają, najlepiej skonsultować to ze specjalistą, który będzie w stanie precyzyjnie określić przyczynę, a dzięki temu, że asortyment stomatologiczny posiada bardzo szeroką gamę możliwych zastosowań, istnieje także możliwość szybkiego rozwiązania dolegliwości tego typu.
W przypadku dolegliwości związanych z nieprzyjemnym zapachem z ust nie warto czekać. Takie problemy nie rozwiązują się same, a mogą być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej lub układu pokarmowego.