Wszystko o miodach.

Gryczany czy akacjowy, spotykane są najczęściej. I napisano o nich setki artykułów. Tylko u nas inne rodzaje miodów i ich lecznicze działanie.


Miód ma swoich wielbicieli. Głównie stosujemy go jako dodatek do ciast, kanapek czy napojów; a o jego zdrowotnych właściwościach przypominamy sobie głównie w okresie jesienno-zimowych infekcji. A szkoda! Są już dostępne ciekawe odmiany miodu o unikalnych zaletach. Warto je poznać!


Z LIPY WĄSKOLISTNEJ - USPOKAJA

Płynny ma barwę od zielonkawożółtej do jasnobursztynowej, po skrystalizowaniu zmienia kolor na białożółty do złocistożółtego. W smaku dość ostry, może szczypać w język.

 WŁAŚCIWOŚCI: działa rozkurczająco i uspokajająco. Ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, pomaga przy nadmiernej potliwości, stresie i bezsenności. Wspomaga także leczenie chorób układu krążenia. Łagodnie moczopędny, likwiduje obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi.

 DLA KOGO NAJLEPSZY: dla osób żyjących w permanentnym napięciu.

NAPÓJ NA DOBRY DZIEŃ: łyżeczkę miodu rozpuść w szklance letniej, przegotowanej wody. Dodaj łyżkę soku z cytryny. Pij dwa razy dziennie. Rano (na czczo) łagodnie doda ci energii, a po południu pomoże zregenerować siły i zmniejszy skutki stresu.