Kobiety wobec raka piersiStatystyki i badania mówią same za siebie — zachorowalność na raka piersi w ostatnich latach wzrasta, a szukanie pomocy w ogólnodostępnych źródłach również nie traci na popularności. Na obecny moment wzrost można szacować na poziomie 2 krotnym mimo licznym programom profilaktycznym, które promują regularną kontrolę stanu zdrowia.


Co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę?

Systematycznie obserwując swoje ciało, możesz już w pierwszych fazach rozwoju choroby dostrzec niepokojące objawy, a szybka reakcja — więc i konsultacja ze specjalistą — pozwoli zacząć przeciwdziałać jej pełnej aktywizacji, dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować sygnałów, które daje organizm. Co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę?
  • zgrubienie bądź guzek różniący się od otaczającej tkanki;
  • krwawe, ciemno podbarwione wydzieliny z brodawki;
  • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi;
  • zmiany skórne w obrębie piersi, np. zaczerwienienie, nierówność powierzchni;
  • wklęsła brodawka sutkowa;
  • łuszczenie się brodawki bądź skóry piersi.

Jakie działania podjąć?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po dostrzeżeniu symptomów jest oczywiście USG. Badanie ultrasonografii powinno być wykonywane między 1 a 10 dniem cyklu menstruacyjnego, a jego wynik — wraz z wynikami regularnych mammografii — powinien być omówiony z lekarzem w trybie natychmiastowym w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Czy polska medycyna pozwala na skuteczne leczenie raka?

Bezdyskusyjnym faktem jest, że medycyna w Polsce rozwija się na poziomie międzynarodowym, dlatego bez obaw można podjąć się leczenia w kraju. Jednak nie wszystkie ośrodki i kliniki umożliwiają kompleksową redukcję objawów, ponieważ nie dysponują odpowiednim sprzętem. Stąd też podczas wyboru należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości danej placówki, które umożliwią np. włączenie — obok radioterapii — hipertermii, która w sposób znaczący zwiększa efektywność leczenia, a także wydłuża przeżywalność pacjentek.