Tarot i wróżbiarstwo. Olsztyn

 

Na temat pochodzenia Tarota powstało wiele różnych teorii i domysłów. Niektórzy doszukują się jego początków w starożytnym Egipcie, inni zaś uważają, że magiczne karty do Europy zostały sprowadzone w XIII wieku przez Cyganów.

Antoine Court de Gébelin to francuski pisarz, badacz amator, znany okultysta i twórca teorii wskazującej na to, że Tarot tak naprawdę jest starożytną Księgą Thotha uratowaną z pożarów, jakie swego czasu nawiedzały biblioteki w Egipcie. Jego zdaniem słowo "tarot" oznaczało "królewską drogę" życia, czyli drogę do doskonałości i mądrości. Co więcej, Antoine Court de Gébelin jako pierwszy dostrzegł w kartach Tarota marsylskiego podobieństwo do hieroglifów, kojarząc 22 Arkana Wielkie z hebrajskim alfabetem. Wróżka Olsztyn Jego postawa i badania inspirowały innych do działania i poznawania historii Tarota, w tym m.in. Alphonse Louis Constant, który wprowadził pojęcie "karty odwróconej".

Obecnie talia Tarota liczy 78 kart, podzielonych na Arkana Wielkie i Arkana Małe, które różnią się od siebie przede wszystkim techniką wykonania. Każda z kart ma głębsze znaczenie – dobrze zinterpretowane pozwalają na zrozumienie różnych życiowych sytuacji, często także stanowią cenną wskazówkę.