Domowe sposoby na kamienie w nerkach


Liczba zachorowań na kamicę nerkową systematycznie rośnie, a przyczyniają się do tego współczesny tryb życia i choroby cywilizacyjne (takie jak stres, otyłość). Nie oznacza to jednak, że jest to choroba nowa. Towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, stąd też nasi przodkowie posiadając kamienie nerkowe leczenie naturalne stosowali na co dzień (1). Także dziś ta forma wspomagania daje świetne rezultaty. Liczba zachorowań na kamicę nerkową systematycznie rośnie, a przyczyniają się do tego współczesny tryb życia i choroby cywilizacyjne (takie jak stres, otyłość). Nie oznacza to jednak, że jest to choroba nowa. Towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, stąd też nasi przodkowie posiadając kamienie nerkowe leczenie naturalne stosowali na co dzień (1). Także dziś ta forma wspomagania daje świetne rezultaty.


Kamienie nerkowe naturalne metody leczenia

Naturalne metody leczenia kamicy nerkowej, to przede wszystkim ziołolecznictwo, które daje świetne efekty zarówno w zwalczaniu, jak i zapobieganiu rozwojowi choroby. Terapia ta powinna być stosowana u osób, u których dokonano już diagnozy rodzaju kamicy (poznano skład kamienia), w ścisłej współpracy z lekarzem, który określi, jakie zioła będą komplementarne wobec leczenia farmakologicznego. Wybrane specyfiki mają działanie m.in. moczopędne, odkażające, bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe (2).
Zwalczające kamienie nerkowe naturalne metody leczenia obejmują przykładowo napary z ziół, takich jak: liść brzozy, korzeń mniszka, ziele skrzypu, ziele i korzeń pietruszki. Terapia wskazanymi preparatami zapobiega infekcjom, towarzyszącym kamicy, a dzięki zmniejszeniu stężenia moczu przeciwdziała formowaniu się złogów (2).

Kamienie nerkowe domowe sposoby

Kiedy pacjenta dotykają problematyczne kamienie nerkowe domowe sposoby leczenia pozwalają łagodzić ból i przeciwdziałać w bardzo skuteczny sposób. Takim „babcinym sposobem” na walkę z chorobą jest regularne picie soku z cytryny. Badanie kliniczne wskazały, że już 120 ml rozcieńczonego specyfiku skutecznie przeciwdziała agregacji (czyli powstawaniu i powiększaniu się) kamieni. Co więcej – przyjmowany w ten sposób sok ma jednocześnie działanie przeciwnowotworowe (3).

Kamienie nerkowe leczenie domowe – leki i preparaty

Poszukując skutecznej pomocy w walce z kamieniami nerkowymi warto skorzystać także z gotowych preparatów, których skład opiera się na naturalnych składnikach. Na co zwrócić uwagę? Skład produktu zawierać powinien wyciągi z ziół, ale też składniki wspomagające, takie jak magnez, czy cytryniany (1). Zbawienny wpływ na cały układ moczowy posiada ponadto nawłoć, której działanie jest przede wszystkim moczopędne i oczyszczające (odtruwające). Dzięki zwiększeniu filtracji kłębuszkowej ziele to świetnie zapobiega kamicy (4). Bardzo interesującą i od lat znaną propozycją są także preparaty na bazie pokrzywy. Właściwości tej rośliny pomagają w normalizacji oddawania moczu, co jest bardzo ważne w przebiegu choroby (5). Przeczytaj szerzej na ten temat na zdrowenerki.expert.

  1. Kamińska A, Bieroza I. Kamica układu moczowego u dzieci. Nowa Pediatria 2011; 2:42-48.
  2. Lutomski J, Hasik J. Fitoterapia w urologii. Postępy Fitoterapii 2000; 4:8-12.
  3. Kędzia A, Ziółkowska-Klinkosz M, Włodarkiewicz A. et.al Wrażliwość bakterii beztlenowych na olejek cytrynowy (Oleum Citri). Postępy Fitoterapii 2013; 2:71-75.
  4. Marczyński Z. Technologia tabletkowania suchego wyciągu z ziela nawłoci pospolitej (Solidago virgaurea L.) przy użyciu silifikowanej celulozy mikrokrystalicznej (Prosolv) oraz innych wybranych substancji pomocniczych. Polimery w Medycynie 2009; 39(4):51-60.
  5. Kędzia B. Pasty roślinne do sporządzania zawiesin doustnych. Postępy Fitoterapii 2008; 3:165-169.