Otoplastyka, czyli sposób na pozbycie się odstających uszu

Dzieci z odstającymi uszami często poddawane są zabiegom chirurgii plastycznej, które mają na celu wymodelowanie chrząstek małżowiny usznej w taki sposób, aby pozbyć się tego nieestetycznego problemu. Okazuje się, że ten defekt kosmetyczny może być przyczyną kompleksów zarówno damskich, jak i męskich. Obecnie najpopularniejszymi technikami są technika Converse’a u dorosłych i Mustarde’a u dzieci. Na czym polega zabieg otoplastyki?

Skuteczny sposób na odstające uszy

Problem odstających uszu dotyczy aż pięciu procent całej populacji i często nieprawidłowości te wynikają z wad wrodzonych u dzieci. Obecnie można liczyć na różne metody korygujące wygląd uszu, jednakże najbardziej satysfakcjonujące efekty daje operacja uszu. Chirurgicznej korekcji uszu mogą poddać się dzieci mające powyżej sześciu lat, kiedy to chrząstka uzyska właściwą konsystencję i dojrzałość. Rodzice decydują się na przeprowadzenie zabiegu jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły, aby uchronić je przed niepotrzebnym stresem spowodowanym brakiem akceptacji ze strony rówieśników.

Podczas wykonywania zabiegu na małych pacjentach konieczne jest podanie pełnej narkozy, dlatego też zaleca się wykonać go u dzieci w wieku od trzynastu do czternastu lat, kiedy to możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?

Operacja uszu jest stosunkowo prosta i nie wymaga zbyt dużej ingerencji w ciało pacjenta. Oprócz podawania znieczulenia miejscowego, czasami stosuje się także środki sedatywne. Sam zabieg trwa zwykle około godziny i polega na wykonania nacięć na tylnej części małżowiny usznej. Kolejnym etapem jest odpreparowanie skóry w celu odsłonięcia chrząstki od małżowiny. Wrzecionowaty fragment jest przez chirurga wycinany, a odkryte chrząstki wyginane lub nacinane w celu nadania uszom nowego kształtu. Aby uformować fałd grobelki, lekarz zakłada niewchłanialne szwy do chrząstki oraz szwy wchłanialne w celu zmniejszenia kąta małżowinowo-czółenkowego. Powstałe na uchu nacięcia są niewidoczne, gdyż schowane są w fałdzie skóry. Jedynym widocznym śladem jest lekki nadmiar skóry na przedniej części ucha, który samoistnie zanika wraz z upływem czasu. Przez następny tydzień pacjent nosi założony przez chirurga opatrunek z antybakteryjną maścią, a głowa owijana jest bandażem elastycznym.
Więcej na ten temat: CmPromed.pl