Implanty zębowe - lepszy wybór niż proteza ruchoma?


Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii w stomatologii możemy skorzystać z różnorodnych rozwiązań, które jeszcze niedawno były trudno osiągalne. Jednym z rozwiązań są implanty zębowe.


Czym są implanty?

Implanty to tytanowe śruby, które implantolog wszczepia w kość żuchwy lub szczęki. Następnie na tym implancie zakładana jest śruba gojąca, zaś po okresie gojenia zakładany jest łącznik i korona. Implant swoją budową przypomina więc naturalny ząb - implant zastępuje korzeń zęba, zaś porcelanowa korona - koronę naturalnego zęba. Dzięki zaawansowaniu technik implantologicznych możliwe jest założenie protezy opartej na implantach. Rozwiązanie to stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy pacjent utracił dużą ilość zębów bądź występuje u niego bezzębie.


Wskazania i przeciwwskazania do stosowania implantów

Każdorazowo decyzję o podjęciu leczenia implantologicznego u pacjenta podejmuje implantolog po przeprowadzeniu badań. W diagnostyce przedzabiegowej stosuje się między innymi zdjęcia pantomograficzne, tomografię komputerową, a także inne badania, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Zabiegów implantologicznych nie stosuje się u pacjentów poniżej osiemnastego roku życia oraz u kobiet w ciąży. Inne przeciwwskazania to choroby wyniszczające organizm, takie jak AIDS, osteoporoza czy cukrzyca. Stomatolog ocenia także warunki kostne oraz sprawdza, czy stan jamy ustnej pozwala na przeprowadzenie zabiegu.


Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne w większości przypadków jest dość długim procesem,  ponieważ okres osseointegracji może potrwać nawet kilka miesięcy. Istnieją jednak systemy implantologiczne, które pozwalają na skrócenie tego czasu i na cieszenie się odbudowanym zębem już po jednej wizycie. Warto podkreślić, że leczenie implantologiczne przebiega w znieczuleniu, więc jest dla pacjenta bezbolesne. Choć cena takiego leczenia jest dość wysoka, to warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowo wykonane implanty zębów legionowo posłużą nam do końca życia. Dzięki implantom pacjent odczuwa większy komfort niż w przypadku noszenia protezy ruchomej.