Czosnek niedźwiedzi zioła na chroniczne biegunki

Każda wiosna niesie z sobą nową nadzieję na słońce i ciepło. Wewnętrznie jesteśmy znowu radośni, pogodni i pełni zapału, cieszymy się pierwszą zielenią i świergotem ptaków i przyjmujemy to wszystko całym sercem jako serdeczny podarunek Stwórcy. Otoczeni nową, wspaniałą zielenią powinniśmy rozpocząć wiosenną kurację oczyszczającą układ pokarmowy i cały organizm, która doprowadzi do polepszenia stanu zdrowia i odświeżenia organizmu, co jest nie do pogardzenia.
Pomocny jest tu przede wszystkim czosnek niedźwiedzi, zwany również czosnkiem leśnym lub czosnkiem cygańskim, który należy do pierwszych zwiastunów wiosny. Żywozielone, lancetowate, lśniące liście, podobne do liści konwalii, wyrastają z podłużnej cebuli okrytej białymi, przezroczystymi łuskami. Gładki, jasnozielony pęd z białym, kulistym kwiatostanem ma do 30 cm wysokości. Czosnek niedźwiedzi rośnie tylko na bogatych w próchnicę, wilgotnych łąkach, w cienistych i wilgotnych dolinach rzek, pod krzewami, w liściastych i górskich lasach. Jego silny, czosnkowy zapach czuje się zanim jeszcze dostrzeże się roślinę. Zapach ten, wykluczający z całą pewnością pomylenie liści czosnku niedźwiedziego z liśćmi konwalii lub trującego zimowitu. spowodował, że roślina nazywana jest również dzikim czosnkiem.

Wczesną wiosną w wielu nadrzecznych lasach na tle ściółki widać świeże, zielone liście czosnku niedźwiedziego. Wyrastają one w kwietniu i w maju, czasami nawet wcześniej. Kwiaty pojawiają się jednak dopiero w połowie maja i w czerwcu. W roślinie tej drzemie potężna moc lecznicza i powiada się, że nawet niedźwiedzie po śnie zimowym szukają jej, aby oczyścić żołądek, jelita i krew. Czosnek niedźwiedzi ma w zasadzie właściwości naszego czosnku pospolitego lecz jego działanie lecznicze jest znacznie silniejsze. Dlatego też jest szczególnie przydatny w wiosennych kuracjach oczyszczających i przynosi poprawę w chronicznych chorobach skóry. W wiosennych kuracjach oczyszczających i regenerujących stosuje się świeże liście ponieważ po wysuszeniu tracą one swoje lecznicze właściwości. Liście pokrojone na małe kawałki kładzie się na chleb, drobno posiekane dodaje się jako przyprawę (nie gotowaną) do codziennej zupy, posypuje się nimi ziemniaki, dodaje do knedli i innych i potraw, których smak zazwyczaj poprawia się natką pietruszki. Liście można przyrządzać również jak szpinak lub sałatę. Podane w większych ilościach mają piekący smak i dlatego, gdy są przygotowywane tak jak szpinak, powinny być mieszane z liśćmi pokrzywy.

Młode liście zbiera się w kwietniu i w maju, a więc jeszcze przed kwitnieniem, cebule zbiera się późnym latem i jesienią. Cebule czosnku niedźwiedziego mogą być stosowane tak samo jak czosnek pospolity. Osoby o wrażliwym żołądku powinny zalać drobno pokrojone liście i cebule ciepłym mlekiem, pozostawić na dwie do trzech godzin, a następnie pić uzyskany napój łykami.
Aby przez cały rok korzystać z właściwości leczniczych czosnku niedźwiedziego należy sporządzić z niego nalewkę (patrz: „Sposób użycia"). Nalewkę tę zażywa się codziennie po 10 do 12 kropli z niewielką ilością wody. Krople te pomagają zachować doskonałą pamięć - zapobiegają zwapnieniu tętnic i leczą wiele innych dolegliwości.

Czosnek niedźwiedzi działa bardzo korzystnie na żołądek i jelita, jest bardzo przydatny w ostrych i chronicznych biegunkach, także wtedy gdy towarzyszą im wzdęcia i kolki, ale również w zaparciach spowodowanych wewnętrznymi skurczami lub zwiotczeniem jelit. Robaki, nawet glisty, wychodzą po pewnym czasie, po zażyciu czosnku niedźwiedziego. Wraz z polepszeniem się czynności jelit znikają dolegliwości, które występują u ludzi starych lub osób przejadających się. a spowodowane są bezczynnością lub przepełnieniem jelit. Ustępują dolegliwości sercowe i bezsenność, wywołane zaburzeniami żołądkowymi, a także zawroty głowy uczucie ucisku w głowie i duszność, które mają swoją przyczynę w zwapnieniu tętnic i nadciśnieniu. Nadciśnienie powoli ustępuje. Wino z czosnku niedźwiedziego (patrz: .Sposób użycia') jest cudownym lekiem dla wszystkich starych ludzi u których flegma zalega w płucach, i powodując trudności w oddychaniu. Nawet przy zadawnionym kaszlu flegma rozpuszcza się i duszność ustępuje. Także w przypadku gruźlicy i obrzęków płuc, na które często cierpią starzy ludzie można ten lek polecać. Świeże liście czyszczą także nerki 1 pęcherz, przyspieszają wydalanie moczu. Trudno gojące się rany posmarowane świeżym czosnkiem goją się szybko. Nawet w schorzeniach naczyń wieńcowych obserwuje się poprawę. Czosnek niedźwiedzi jest niedostatecznie cenionym środkiem oczyszczającym krew, który jest przede wszystkim skuteczny w przypadku chronicznych stanów zapalnych skóry. Szwajcarski znawca medycyny naturalnej, zielarz - ksiądz Kunzle. szczególnie wychwalał tę roślinę pisząc „Oczyszcza ona całe ciało, usuwa niezdrowe substancje, polepsza krew. niszczy trujące związki. Wiecznie niedomagający ludzie np. z wypryskami i krostami, o bladej i mączystej cerze, skrofuliczni i zreumatyzowani powinni cenić czosnek niedźwiedzi jak złoto. Żadne inne ziele na ziemi nie oczyszcza tak skutecznie żołądka, jelit i krwi. Młodzi ludzie rozkwitaliby dzięki niemu jak szpalery róż i wyrastali jak jodłowe szyszki w słońcu!'. Ksiądz Kunzle podaje dalej, że znał pewną rodzinę, której członkowie chorowali cały rok, leczyli się. cierpieli na wysypkę i liszaje, wyglądali tak blado, jak gdyby już leżeli w grobie, ale po długotrwałym przyjmowaniu tego wspaniałego daru Bożego całkowicie wyzdrowieli i czuli się dobrze.

SPOSÓB UŻYCIA

JAKO PRZYPRAWA:
Świeże liście czosnku niedźwiedziego posiekać drobno jak szczypiorek i posypywać nimi chleb, zupy, sosy, sałaty i potrawy mięsne.

NALEWKA Z CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO:
Drobno pokrojonymi liśćmi lub cebulami napełnia się luźno butelkę po szyjkę, zalewa 38-40% żytniówką lub inną wódką, pozostawia na słońcu lub w ciepłym miejscu na 14 dni. Zażywa się 4 razy dziennie po 10 do 15 kropli
w niewielkiej ilości wody.

WINO Z CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO:
Pełną garść drobno pokrojonych liści zagotowuje się krótko z 1/4 I białego wina, słodzi do smaku miodem lub syropami i pije w ciągu dnia powoli
łykami.