Pokrzywa zwyczajna - zioła na niedokrwistość i anemię

Pewien lekarz w wykładzie radiowym podkreślił, że pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych jakie znamy. Gdyby ludzie wiedzieli jaką ma ona moc leczniczą, nie uprawialiby niczego innego oprócz pokrzywy. Niestety, wiedzą o tym tylko nieliczni. Pokrzywa, poczynając od korzeni, poprzez łodygi i liście aż po kwiaty, ma właściwości lecznicze. Już w starożytności cieszyła się dużym powodzeniem. Albrecht Dlirer (1471-1528) namalował anioła, który z pokrzywa w dłoni wzlatuje do tronu Najwyższego. Szwajcarski ksiądz Kunzle, w swoich pismach, zwraca uwagę na to. że pokrzywa dawno już byłaby wytępiona gdyby nie chroniące ją właściwości parzące. Owady i zwierzęta już dawno spowodowałyby jej wyplenienie.
Kiedyś miałam okazję doradzić pewnej matce siedmiorga dzieci, która od czasu urodzenia ostatniego dziecka, ciągle miała wypryski, aby piła herbatkę z pokrzywy. W krótkim czasie wypryski zniknęły, ustąpiły jednocześnie bóle głowy, które miała również od czasu porodu. Pokrzywa pomaga w przypadku tworzenia się piasku nerkowego, a ja uważałam, że nerki tej kobiety od ostatniego porodu nie były w porządku i dlatego doradziłam jej tę herbatkę. 2 chorobami nerek często idą w parze silne bóle głowy. W bardzo krótkim czasie zarówno wypryski jak i bóle głowy ustąpiły. Ponieważ wypryski mają najczęściej jakąś wewnętrzną przyczynę, należy je leczyć od wewnątrz ziołami oczyszczającymi krew.

Pokrzywa jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą. Ponieważ ma ona także korzystny wpływ na trzustkę, herbatka pokrzywowa obniża poziom cukru we krwi. Herbatka leczy także choroby i zapalenia dróg moczowych, chorobowe zatrzymanie moczu. Jest szczególnie polecana w kuracji wiosennej również ze względu na posiadane właściwości przeczyszczające.
Od czasu gdy wiem jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa, stało się moim zwyczajem przeprowadzanie czterotygodniowych kuracji pitnych; piję herbatkę z młodych pędów na wiosnę i jesienią kiedy po drugim koszeniu traw znowu pojawiają się wszędzie młode pędy pokrzywy. Rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem wypijam jedną szklankę, a potem jedną do dwóch szklanek piję łykami w ciągu dnia. Także herbatkę przed śniadaniem należy pić po łyku. aby wzmóc jej korzystne działanie. Czuję się po takiej kuracji niewypowiedzianie dobrze i za każdym razem mam uczucie, że mogę trzykrotnie więcej zrobić niż zwykle. Od lat ja i moja rodzina nie potrzebujemy żadnych leków, a ja czuję się sprężyście i młodzieńczo. Herbatka zresztą smakuje całkiem nieźle. Pije się ją bez cukru. Czułe matki mogą jednak domieszać trochę rumianku lub mięty dla poprawienia smaku. W lecznictwie ludowym zaleca się herbatkę z pokrzywy w czasie jednotygodniowej kuracji pitnej przeciwko schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony, nawet guzowi śledziony, w zwyrodnieniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych, przy skurczach i wrzodach żołądka, wrzodach jelita, chorobach płuc. Aby nie stracić cennych substancji herbatkę przygotowuje się zalewając ziele wrzątkiem (nie gotując). Zapobiegawczo pije się tylko jedną szklankę dziennie przez cały rok. W chorobach wirusowych i bakteryjnych, pokrzywa jest również wspaniałym pomocnikiem. Po osiągnięciu pewnego wieku w organizmie człowieka zmniejsza się zawartość żelaza. Z tego powodu występują stany znużenia i wyczerpania, człowiek czuje się staro i mniej sprawnie. W tym przypadku zawierająca żelazo świeża pokrzywa może być stosowana z bardzo dobrym skutkiem. Pomaga nam ona w pokonaniu tego niekorzystnego stanu.
Po kuracji pokrzywowej człowiek stosunkowo prędko czuje się fizycznie lepiej, powraca energia i siły twórcze, również wygląd zewnętrzny widocznie się poprawia. Pewnego razu przyszła do mnie młoda kobieta, anemiczna, cierpiąca na schorzenia żołądka i dróg żółciowych. Trwałym objawem towarzyszącym były silne bóle głowy. Zaleciłam jej herbatkę pokrzywową. Po pewnym czasie przypadkowo spotkałam ją znowu. Niezmiernie szczęśliwa opowiedziała mi jak prędko pokrzywa jej pomogła. Wszyscy w jej rodzinie stali się zwolennikami tego ziela. Przy obrzękach pokrzywa pomaga dzięki silnemu działaniu odwadniającemu. Dzięki zawartym w niej substancjom krwiotwórczym pomaga też w błędnicy, niedokrwistości, anemii i innych poważnych chorobach krwi. W połączeniu z innymi ziołami, pokrzywa jest skutecznie stosowana także w białaczce (patrz: rozdział „Białaczka"). W wypadku jakichkolwiek alergii (w tym kataru siennego) herbatkę z pokrzywy należy pić przez dłuższy czas. Pokrzywa zmniejsza skłonność do przeziębień i pomaga w chorobach artretycznych i reumatycznych.

Jakiś czas temu poznałam kobietę w wieku około 50 lat. która z powodu rzadkich włosów musiała nosić perukę. Resztki włosów w ten sposób zupełnie zmarniały. Zaleciłam jej mycie głowy odwarem ze świeżej pokrzywy i dodatkowo jeszcze odwarem z korzeni pokrzywy. Skorzystała z mojej rady i było widać jak z tygodnia na tydzień stan jej włosów poprawiał się i odrastały one gęsto. Szczególnie dobroczynna, dla każdego rodzaju włosów, jest nalewka pokrzywowa, którą bardzo łatwo można przygotować samemu z korzeni pokrzywy wykopanych wiosną lub jesienią (patrz: ..Sposób użycia" - „Mycie głowy” i „Nalewka pokrzywowa").

Sama codziennie masuję tą nalewką skórę głowy: nawet w podróż i na wykłady zabieram nalewkę ze sobą. Rezultat jest widoczny: skóra głowy jest czysta, nie ma łupieżu, włosy są puszyste, gęste, sprężyste, o pięknym połysku.

Także przy zwężeniu naczyń pokrzywa doskonale pomaga. Niektórym ludziom cierpiącym na to schorzenie mogłaby być oszczędzona amputacja nóg. gdyby w odpowiednim czasie moczyli stopy stosując korzenie pokrzywy (patrz: „Sposób użycia"). Każdy skurcz, obojętnie skąd dochodzący, wskazuje na zaburzenie w dopływie krwi. W tym przypadku polecane jest obmywanie i kąpiele w odwarze pokrzywy. Tak samo postępujemy w przypadku zwężenia naczyń wieńcowych. Górną część ciała pochyla się nad wanną i letnim odwarem z pokrzywy obmywa się okolice serca, jednocześnie lekko masując.
Niedawno napisała do mnie pewna kobieta, że przez wiele miesięcy piła herbatkę z pokrzywy. Mimo ciężkiej codziennej pracy opuściło ją uczucie wyczerpania i znużenia, a także zniknął, sprawiający ból aż po udo, ropiejący nagniotek, którym nie zajęła się z powodu przeciążenia pracą. Podobnie zniknął grzyb paznokciowy, na którego operacyjne usunięcie w szpitalu nie mogła się zdecydować. Tak wiele może pomóc dobra, oczyszczająca krew i krwiotwórcza pokrzywa, o której nigdy za wiele mówić. Inna z kolei kobieta napisała do mnie, że dzięki pokrzywie wyleczyła się z utrzymujących się latami, dręczących wyprysków. Takie listy są jasnymi chwilami w moim życiu. Przekonują mnie o tym, że nasze dobre zioła niezawodnie pomagają, gdziekolwiek są zastosowane.

Kiedyś przyszedł do mnie płacząc starszy mężczyzna. Przed trzema laty zachorował na grypę. Od tego czasu jego mocz był ciemnobrązowy, a on cierpiał na trudne do zniesienia bóle głowy. Nie pomagały ani liczne tabletki, które mu przepisywano, ani zastrzyki (ostatnio nawet w okolice głowy). Przeciwnie, bóle głowy były coraz silniejsze, a on był bliski popełnienia samobójstwa. Podtrzymywałam go na duchu i poradziłam świeżą pokrzywę. Miał wypijać dwa i pół litra herbatki, rozdzielone na cały dzień. Po czterech dniach powiedział mi przez telefon, że bóle głowy całkowicie ustąpiły. Jakiś czas później przez swoją żonę powiadomił mnie. że czuje się zdrowszym niż przed grypą. Stosujcie także Państwo świeże, młode pędy pokrzywy szczególnie wiosną i przy ich pomocy przeprowadźcie kurację oczyszczającą! Będziecie zdumieni korzystny
mi skutkami

A teraz jeszcze jedna szczególna wskazówka: Przy rwie kulszowej, lumbago, zapaleniu nerwów rąk i nóg muska się lekko bolące miejsca świeżą pokrzywą. Na przykład przy rwie kulszowej muska się zupełnie wolno zewnętrzną stronę nogi od kostki aż do biodra, a stąd wewnętrzną stronę aż do pięty. Powtarza się to dwa razy i na zakończenie muska się od biodra w dół poprzez pośladki. Podobnie postępuje się w wypadku innych bolących miejsc. Po czym skórę przypudrowuje się.
Jakże nie dziękować Bogu za to, że dzięki Jego łasce mamy taką cudownie działającą roślinę? W naszych pospiesznych czasach ludzie przechodzą obok niej nie zauważając jej. sięgają raczej po leki przeciwbólowe, które są zażywane w nadmiarze. A często naprawdę pomóc mogą tylko nasze dobre, ale niestety popadające w zapomnienie zioła.

Własnoręczne zbieranie pokrzyw to prawdziwa przyjemność. Doświadczenie uczy, że im szybciej będą one użyte, tym większy będzie efekt leczniczy. Pomyślcie też o zapasach na zimę; w tym celu najlepiej jest zrywać majowe pokrzywy. Cieszcie się, że sami możecie coś zrobić dla własnego zdrowia. Czytelnik z Westfalii pisze: Mój sąsiad stosuje pokrzywy także do tępienia robactwa i szkodników w ogrodzie. Dużą ilość pokrzyw umieszcza w 300 litrowym pojemniku na wodę (oczywiście można namoczyć również mniejszą ilość) i pozostawia na dłuższy czas do wyługowania. Następnie podlewa tą pokrzywową wodą wszystkie rośliny w ogrodzie i w ten sposób chrom je przed robactwem, nie stosując
środków chemicznych. Nawet marchew me jest atakowana przez robaki! Zdarza się też tak, że niektórzy rolnicy środkami do zwalczania chwastów spryskują pokrzywy rosnące na skraju lasów. łąk odległych od szos i innych źródeł zanieczyszczeń. W ten sposób szkodliwe dla ludzi substancje trafiają do nieskażonych leśnych zakątków.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty bierze się na 1/4 litra wody, zioła zalać wrzątkiem, pozostawić na krótko do naciągnięcia.

NALEWKA Z POKRZYWY: Korzenie wykopane wiosną lub jesienią umyć szczotką, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę. Zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.

KĄPIEL NÓG: Po dwie kopiaste dłonie dobrze oczyszczonych i umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia zagrzać do zagotowania. Użyć tak gorący roztwór jak tylko da się wytrzymać i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Ziół nie odcedzać i pozostawić w wodzie. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

MYCIE GŁOWY: 8 do 10 pełnych garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać wodą w 5 litrowym garnku i na małym płomieniu ogrzać do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia. Jeśli stosuje się korzenie, to wtedy 4 pełne garście zalewa się zimną wodą i pozostawia na noc, następnego dnia podgrzewa się do wrzenia i pozostawia na 10 minut do naciągnięcia. Do mycia głowy powinno się w tym wypadku używać mydła do prania.