Nawłoć pospolita - zioła na schorzenia nerek i pęcherza

W tradycji ludowej znana także jako złota rózga, złota dziewica, złotnik, głowienka czerwona.
Tę roślinę leczniczą spotykamy na brzegu lasów, w rowach, na nasypach i na porębach leśnych. Krzaczasta łodyga z żółtymi kwiatami ma wysokość około 80 cm. Kwiaty zbiera się w okresie od lipca do października. Stosuje się je w schorzeniach jelit i krwawieniach jelitowych. Przede wszystkim jednak nawłoć jest wysoko ceniona jako doskonały lek w schorzeniach nerek.
Kwiaty i liście nawłoci mają działanie chłodzące, a ponieważ roślina działa odwadniająco jest polecana przy wszelkich chorobach nerek i pęcherza. Wielki szwajcarski znawca medycyny naturalnej, ksiądz Kunzle, w swoich pismach, opowiada o 45-letnim mężczyźnie, który ciężko chorował na nerki i jego stan ciągle się pogarszał. W końcu musiano mu usunąć jedną nerkę. Druga nerka również ropiała i nie funkcjonowała prawidłowo. Chory zaczął leczyć się nawłocią. Zmieszał jednakowe ilości nawłoci przytulii oraz jasnoty gajowca i dziennie pił łykami trzy do czterech szklanek herbatki z tej mieszanki ziołowej, w wyniku czego choroba zupełnie ustąpiła. Jak twierdził nastąpiło to w ciągu 14 dni.

Nawłoć stosowana razem z przytulią i jasnotą białą lub jasnotą gajowcem skutkuje nawet w wodonerczu, marskości nerek, gdy konieczna jest dializa i podłączenie do „sztucznej nerki”. W takich przypadkach stosując leczenie ziołami osiągnęłam pozytywne rezultaty. Tak było np. z 52-letnim mężczyzną od lat cierpiącym na nieuleczalną marskość nerek, którego lekarze „spisali już na straty". Z powodu choroby był na wcześniejszej emeryturze. Gdy wszedł do mnie po schodach na pierwsze piętro był zasapany i cały spocony, bezsilnie opadał na fotel ciężko dysząc. Pijąc dziennie trzy szklanki herbatki z wyżej podanej mieszanki już po upływie niecałego tygodnia poczuł się wyraźnie lepiej. Stosował on wszystkie zioła świeżo zebrane ze stanu naturalnego. Po trzech tygodniach nie dokuczały mu już żadne dolegliwości.

Wszystkie psychiczne przeżycia odbijają się na nerkach. Dlatego po wstrząsie psychicznym, czy to będzie nagła śmierć kochanego krewnego czy inny nieszczęśliwy wypadek, zawsze ucierpią nasze nerki. Nawłoć jest rośliną leczniczą, która bardzo dobrze wpływa na życie uczuciowe człowieka. Dlatego przeżywając rozczarowania i inne psychiczne obciążenia koniecznie należy pić herbatkę z nawłoci. Dobry Anioł ziół leczniczych „stoi blisko nawłoci”. Przeżywając silne wstrząsy uczuciowe odczuwamy uspokajające działanie tej rośliny w podobny sposób jak kojące głaskanie ręką. Już sam widok nawłoci na tle krajobrazu działa na nas uspokajająco. Powinniśmy być wdzięczni za to, że wiemy gdzie w pobliżu rośnie to przynoszące pociechę ziele.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: Jedna kopiasta łyżeczka nawłoci na 1/4 litra wody; zalać gorącą wodą, zostawić na krótko do naciągnięcia. Gdy herbatka ma być przyrządzona z podanej wyżej mieszanki ziół, bierze się również jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół i przygotowuje w ten sam sposób.