Kukurydza - zioła na kolkę nerkową

W ostatnich czasach uprawy kukurydzy bardzo się rozpowszechniły. W czasie kwitnienia spomiędzy liści okrywających żeński kwiatostan zwisają nitkowate szyjki słupka zakończone znamionami.
Są one częścią rośliny mającą działanie lecznicze. Czas kwitnienia ciągnie się od czerwca do sierpnia. Szyjki słupka odcina się przed zapyleniem i szybko suszy w cieniu uzyskując surowiec zwany znamionami kukurydzy. Jeśli potrzebny jest wypróbowany lek moczopędny pijcie wtedy herbatkę ze znamion kukurydzy, która jest ponadto skutecznym nieszkodliwym lekiem redukującym masę ciała i środkiem przeciw otyłości (jest to ważne dla wielu osób z nadwagą w społeczeństwach odżywiających się nieracjonalnie).

Jeżeli przechowuje się surowiec, który nie został dobrze wysuszony, traci on działanie moczopędne, a nabiera właściwości przeczysz czających. W schorzeniach narządu moczowego połączonych z kamicą, puchlinie osierdzia i obrzękach herbatka ze znamion kukurydzy jest tak samo skuteczna jak w zapaleniu nerek, zapaleniu błony śluzowej pęcherza moczowego, dnie i reumatyzmie. Może być ona stosowana z dobrym skutkiem także w moczeniu nocnym u dzieci oraz u starszych ludzi, a ponadto w kolce nerkowej.
We wszystkich tych schorzeniach zażywa się co dwie, trzy godziny jedną łyżkę stołową tej herbatki.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę znamion kukurydzy zalewa się 1/4 litra gorącej wody i pozostawia na krótko do naciągnięcia. Herbatki nie słodzi się.