Orzech włoski - zioła na zaparcia

Orzech włoski zwany też orzechem królewskim, kwitnie w maju zanim rozwiną się liście.
W czerwcu zbiera się liście, w połowie czerwca zielone owoce, dopóki są one na tyle miękkie, że dają się łatwo przekłuć. Zieloną naowocnię zbiera się na krótko przed dojrzeniem owoców gdy nie jest jeszcze brązowa, a dojrzałe owoce we wrześniu. Herbatka z liści orzecha jest skutecznym środkiem w zaburzeniach trawienia, a więc przy zaparciach stolca, braku łaknienia, a takie oczyszcza krew. Stosuje się ją z dobrym skutkiem także w cukrzycy i żółtaczce.

Odwar z liści orzecha dodany do kąpieli działa bardzo korzystnie zarówno we wszystkich skrofulicznych i krzywiczych schorzeniach, w próchnicy kości, przy torbielach kości, jak również przy ropiejących paznokciach rąk i nóg. W wypadku wyprysku dziecięcego. łupieżu i świerzbu, mycie chorych miejsc odwarem z liści orzecha skutkuje już po krótkim czasie.

Odwar z liści dodany do wody do mycia lub kąpieli pomaga w trądziku, ropiejących wysypkach, potliwości stóp, białych upławach. Używa się go też do płukania w schorzeniach dziąseł, gardła i krtani oraz w zapaleniu pryszczykowym jamy ustnej. Mocny odwar z liści dodany do kąpieli leczy odmroziny. Można go również stosować przy silnym wypadaniu włosów, starannie masując skórę głowy. Ponadto jest on doskonałym środkiem przeciwko znów coraz częściej spotykanym wszom głowowym. Świeże liście odstraszają też inne niepożądane owady.
Z niedojrzałych, zielonych owoców (muszą być one tak miękkie, że łatwo je przekłuć) zebranych przed świętym Janem, a więc mniej więcej w połowie czerwca. robi się doskonałą wódkę orzechową, która oczyszcza żołądek, wątrobę i krew, a także zapobiega zaburzeniom żołądkowym i gniciu jelitowemu. Ponadto jest ona świetnym środkiem przeciwko zagęszczeniu krwi.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty drobno pokrojonych liści orzecha włoskiego zalać wrzącą wodą i pozostawić na krótko do naciągnięcia

ODWAR DODAWANY DO KĄPIELI I DO MYCIA: Na kąpiel całkowitą bierze się 100 g drobno pokrojonych liści (patrz „Kąpiel całkowita" w „Części ogólnej"), a do przygotowania odwaru dodawanego do wody do mycia jedną kopiastą łyżeczkę surowca na 1/4 litra wody. Aby odwar był mocny bierze się podwójną ilość liści.

WÓDKA ORZECHOWA: około 20 zielonych, pokrojonych na ćwiartki orzechów wrzuca się do butelki z szeroką szyjką i zalewa 1 litrem żytniówki tak, aby warstwa wódki nad orzechami miała wysokość 3-4 cm. Butelkę dobrze się zamyka i pozostawia na okres od 14 dni do 4 tygodni na słońcu lub w ciepłym miejscu. Potem należy nastój przecedzić i rozlać do butelek. W razie potrzeby zażywać jedną łyżeczkę do kawy.