Wawrzyn szlachetny - zioła na trawienieWawrzyn był uważany za roślinę o magicznej mocy, chroniącej przed uderze­niem pioruna. Gałązki wawrzynu ułożone pod poduszkę, miały sprowadzać do­bry sen. W czasach starożytnych poświęcony był Apollinowi, patronowi mu­zyki i poezji. Wawrzyn ma pewne właściwości narkotyczne. Pewnie też z tego powodu kapłanki w wyroczni delfickiej żuły liście laurowe, snując swe prze­powiednie. Gałązki wawrzynu palone w miejscach publicznych miały chronić przed infekcją i zarazą. Według starych legend krzew lauru stanowił zabezpie­czenie przed złym okiem i pożarami. Renesansowy zielarz Nicholas Culpeper pisał, że liście laurowe chronią przed „całym złem, które Szatan może wyrzą­dzić ciału człowieka, a nie jest ich mało”.

Inne nazwy laurszlachetny, wawrzyno­we drzewo, laurowe drzewo, wawrzyn bobek, bobkowe drzewo, wawrzynowiśnia

Opis
Wiecznie zielony krzew lub drze­wo, osiąga powyżej 10 m wysokości. Liście są skórzaste, podłużne, na brze­gach charakterystycznie sfalowane, pod spodem jaśniejsze. Żółte lub zielono-białe kwiaty przekształcają się w ciemnofioletowe jagody z jednym nasionkiem.

Występowanie
Wawrzyn pochodzi z Azji Mniejszej. Zdziczały występuje na całym wybrzeżu Morza Śródziemne­go. W naszym klimacie możliwa jest uprawa w doniczce. Nie wymaga żyznych ziem, woli pomieszczenia chłodniejsze i wilgotne. Doniczki najlepiej ustawiać na tarasach i klatkach schodowych.

Surowiec
Liście wawrzynu zbiera się jesienią w pełni wykształcone, najlepiej z roślin dwuletnich.

W apteczce
Liście wawrzynu mają dzia­łanie ściągające i moczopędne, pobudza­ją układ trawienny. Są skuteczne przy dolegliwościach żołądkowych wzmacnia­ją i oczyszczają organizm z toksyn. Stosuje się je też przy kaszlu, przeziębieniu i grypie.

W kuchni
To jedna z najpopularniej­szych przypraw, stosowana w niemal każ­dej kuchni. Aromatyzuje zupy i sosy, do­skonała jest także do mięs duszonych, wędlin i ryb. Jej gorzkawokorzenny smak nadaje charakter marynatom. Liść lauro­wy należy jednak stosować z umiarem.

Tagi : zioła na trawienie i przemianę materii, zioła na trawienie i wzdęcia, ,zioła na trawienie zaparcia, zioła na trawienie tłuszczy, zioła na trawienie leczenie, zioła na trawienie forum, zioła na trawienie dieta, zioła na dobre trawienie, zioła na dolegliwości trawienne, jakie zioła na dobre trawienie, zioła na trawienie i wątrobę, zioła na trawienie i zaparcia, jakie zioła na lepsze trawienie, jakie zioła pomagają na trawienie, zioła na kłopoty trawienne, jakie zioła pić na lepsze trawienie, zioła na trawienie odchudzanie, zioła na poprawę trawienia