Przetacznik leśny - zioła na cholesterol

Gdy w swoim czasie Rzymianie opanowali tereny zamieszkałe przez Germanów, dowiedzieli się od miejscowej ludności o bardzo przez nią cenionej roślinie leczniczej, mianowicie o przetaczniku. Uważany był za „podstawy leczenia wszystkich niedomagań” i dzisiaj jeszcze w tradycji ludowej nazywany jest .zdrowie świata”. W pewnym starym zielniku przeczytałam, że również Rzymianie przekonali się o jego silnych właściwościach leczniczych.
Gdy pragnęli znajomemu lub przyjacielowi powiedzieć wyjątkowy komplement, mówili, że ma on tak wiele zalet jak wychwalany przetacznik.

Przy tej okazji przypominam sobie mężczyznę, który pewnego dnia mówił mi, o wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Z tego powodu leżał kilka razy w szpitalu. Doradziłam mu, aby pił herbatkę z prze-tacznika, dwie szklanki dziennie. Wielka była moja radość gdy pół roku później opowiadał mi o zdumieniu lekarzy, którzy w trakcie niedawno przeprowadzonych badań nie stwierdzili podwyższonego poziomu cholesterolu.

Przetacznik leśny, który według niemieckiej tradycji ludowej oprócz określenia „zdrowie świata” nosi jeszcze nazwy: „męska stałość” „podstawa zdrowia” i „wężowe ziele", lubi sucha glebę i rośnie w lasach, na zrębach, wzdłuż żywopłotów, płotów, zarośli, w rowach, przy drogach, na skraju lasów. Ma owłosione, płożące się łodygi z małymi, piłkowanymi liśćmi srebrzyście połyskującymi liśćmi.’
Przechodzą one w prosto wzniesione jasnoniebieskie lub fioletowe kwiatostany. Dotknięte liście łatwo opadają i stąd pochodzi określenie „męska stałość". Pora kwitnienia, od maja do sierpnia. Zbiera się kwiatostany. Najlepiej działają te rośliny, które rosną na skraju lasów i pod dębami.

Przekazana nam przez tradycję roślina jest ulubionym dodatkiem do herbatek oczyszczających krew, a stosowana razem ze świeżo zebranymi, szczytowymi częściami pędów pokrzywy pomaga w leczeniu chronicznej egzemy. Poleca się ją też przy dokuczliwym świądzie starczym. Osoby osłabione i wrażliwe dobrze tolerują ją jako lek żołądkowy o łagodnym działaniu, jednocześnie pobudzający trawienie. Zwyrodnienie śluzowe żołądka i zaburzenia jelitowe również ustępują po jej zastosowaniu.

Szczególną uwagę chciałabym zwrócić na to, że przetacznik ma wspaniałe działanie lecznicze w wypadku nerwowości wynikającej z przemęczenia pracą umysłową. Jedna szklanka herbatki wypita wieczorem przed snem, dzięki swemu uspokajającemu działaniu dokonuje prawdziwych cudów. Szwajcarski ksiądz Kunzle polecał picie wieczorem tej uspokajającej herbatki ludziom, którzy intensywnie pracują umysłowo. Pozwala ona zachować dobrą pamięć, usuwa uczucie zawrotów głowy. Przetacznik zmieszany z selerem usuwa neurastenię jak również melancholię. Nawet przy żółtaczce i piasku w nerkach, reumatycznych i artretycznych bólach kończyn przetacznik działa wspaniale. Pewien ksiądz donosił mi: „Występujące u mnie silne luki pamięciowe zniknęły niespodziewanie po 14 dniach picia herbatki z przetacznika i skrzypu (zmieszanych w równych ilościach, dwie szklanki dziennie). Przed tą kuracją w trakcie kazań brakowało mi słów. Byłem niepewny i nerwowy. Zioła pomogły mi niewiarygodnie szybko." Przy zadawnionym, suchym zapaleniu oskrzeli przetacznik działa bardzo skutecznie. Jako herbatkę przeciwkaszlową stosuje się mieszankę zawierającą równe części miodunki (w tradycji ludowej zwanej Jaś i Małgosia), podbiału, babki lancetowatej i prze-tacznika, słodzi się ją miodem lub zalewa zioła wrzątkiem, w którym rozpuszczono kandyzowany cukier.
W czasie żółtaczki, przy schorzeniach wątroby i śledziony polecam następującą mieszankę: 50 g korzeni mniszka lekarskiego, 25 g kwiatów podróżnika, 25 g marzanki wonnej i 50 g przełącznika. Zioła dobrze wymieszać. W ciągu dnia wypijać łykami dwie szklanki nieosłodzonej herbatki (brać jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół na 1/4 litra wody). Z kwitnących roślin można również sporządzić świeży sok, który poleca się przy długotrwałych schorzeniach skórnych, przede wszystkim przy wypryskach (recepta podana jest w „Sposobie użycia”). Codziennie pije się dwie do trzech łyżeczek soku.

Ponieważ przetacznik w starych książkach zielarskich wychwalany jest jako ziele leczące rany, polecam go w jątrzących się, trudno gojących się ranach, szczególnie na podudziach (w okolicy piszczeli). Rany przemywa się najpierw odwarem; potem na noc kładzie się okład nasączony świeżo zaparzoną herbatką i owija tak, aby pozostawał ciepły. Cierpiący na schorzenia reumatyczne
i artretyczne powinni raz wypróbować nalewkę z przetacznika, którą łatwo można sporządzić samemu (patrz: „Sposób użycia”). Nalewkę tę używa się zewnętrznie do nacierań, a do wewnątrz zażywa się trzy razy dziennie po 15 kropli z odrobiną wody lub herbaty. Każdego roku pijcie koniecznie przez pewien czas herbatkę ze świeżo zebranego przetacznika. Nie tylko zmniejsza ona zwapnienie tętnic, ale także mu zapobiega i daje nam, dzięki działaniu oczyszczającemu krew, nowe siły witalne. Stąd moja prośba: Weźcie sobie do serca tę radę.

SPOSÓB UŻYCIA

PRZYGOTOWANIE HERBATKI: 1 pełną łyżeczkę do herbaty ziół wziąć na 1/4 litra wody, zalać wrzątkiem, pozostawić na krótko do naciągnięcia.

ŚWIEŻY SOK: Świeże kwiatostany umyć i z wilgotnych wycisnąć sok w domowej maszynce do soków. Sokiem napełnić małą butelkę i przechowywać w lodówce.

NALEWKA: Pełne dwie dłonie kwitnącego, drobno pokrojonego ziela zalać 1 litrem 38-40% żytniówki i pozostawić na słońcu lub w pobliżu pieca przez 14 dni.

HERBATKA MIESZANA: Pełną łyżeczkę herbacianą ziół brać na 1/4 litra wody, zalać wrzątkiem, pozostawić do naciągnięcia.