Rzepik pospolity - zioła na anginę

Nazywany jest również parzydłem pospolitym lub wątrobowym zielem. Jedna z wielu niemieckich nazw tego gatunku „królewskie ziele" mówi, że mamy do czynienia z rośliną o wspaniałych właściwościach leczniczych. Rzepik rośnie w miejscach słonecznych i suchych, przy drogach, na brzegu lasów, na miedzach i skarpach, na wzgórzach i zboczach, w rzadkich, widnych lasach i przy ruinach. Mało, żółte kwiaty podobnie jak kwiaty dziewanny zebrane są w długie grona. Cała roślina pokryta jest miękkimi włoskami, ma do 80 cm wysokości i należy do tej samej rodziny, do której należy przywrotnik. Kwitnące ziele zbiera się od czerwca do sierpnia. Historia tej rośliny leczniczej, tak jak i wielu innych, sięga w daleką przeszłość. Znano ją już w starożytnym Egipcie. Rzepik wykazuje silne działanie lecznicze we wszystkich stanach zapalnych szyi, jamy ustnej i gardła. Powinno się o nim pamiętać w czasie anginy, w wypadku schorzeń gardła, zapalenia pryszczykowego jamy ustnej oraz przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią lub śpiewają, powinny zapobiegawczo płukać codziennie gardło herbatką z rzepika. Liście rzepika działają znakomicie przy niedokrwistości i w przypadku ran. Są też stosowane z dobrym skutkiem w reumatyzmie, mięśniobólu lędźwiowym, zaburzeniach trawienia, zastoju wątrobowym, stwardnieniu wątroby i w schorzeniach śledziony. Codziennie można wypić nie więcej niż dwie szklanki herbatki.

Każdy powinien zadać sobie trochę trudu i raz lub dwa razy w roku zrobić sobie kąpiel ziołową z rzepika (patrz „Sposób użycia").
Dzieci o skłonnościach skrofulicznych powinny brać taką kąpiel codziennie.

Z powodu właściwości ściągających i skutecznie działających substancji czynnych, rzepik jest jedną z naszych najlepszych roślin leczniczych.
Przy żylakach i owrzodzeniu podudzi zaleca się maść z rzepika, którą stosuje się w podobny sposób jak maść nagietkową. W schorzeniach wątroby stosuje się herbatkę mieszaną ze 100 g rzepika, 100 g przytulii i 100 g marzanki wonnej. Codziennie rano należy na czczo wypić jedną szklankę tej herbatki, a potem pije się łykami jeszcze dwie szklanki herbatki w ciągu dnia.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół zaparzyć 1/4 litra wody i pozostawić na krótko do naciągnięcia.

KĄPIEL ZIOŁOWA: Bierze się 200 g ziela na kąpiel całkowitą  (patrz „Kąpiel całkowita" w „Części ogólnej”).

HERBATKA MIESZANA W SCHORZENIACH WĄTROBY: Miesza się jednakowe ilości rzepika przytulii i marzanki wonnej. 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty tej mieszanki zaparza się 1/4 litra wody
i pozostawia na krótko do naciągnięcia.

PRZYGOTOWANIE MAŚCI Bierze się 4 kopiaste garście drobno posiekanych liści, kwiatów, łodyg na 250 g smalcu (patrz „Przygotowanie maści" w „Części ogólnej”).