Ruta zwyczajna - zioła na odtrucie organizmuRoślina ta zawędrowała do nas z Europy Południowej i Afryki Północnej. Uprawiali ją Rzymianie, którzy cenili jej właściwości lecznicze, ale i przypra­wowe. U nas uprawiana była razem z szałwią, uważano bowiem, że odgania węże, które miała przyciągać szałwia.
Dawniej uważana była za symbol dziewictwa, a jednocześnie miała wzmagać popęd seksualny i to właśnie u kobiet! Panny wplatały rutę we włosy, idąc do kościoła, a w dniu ślubu zdobiły głowy uplecionymi z ruty wiankami, któ­re miały świadczyć o ich niewinności. Rutę sadzono w przydomowych ogród­kach, wierzono bowiem, że ma moc odpędzania czarów.

Inne nazwy ruta ogrodowa, ruta zielona, ostrowonka, rutka

Opis
Ruta ma drewniejące od dotu pędy, które osiągają 30-50 cm wysoko­ści. Liście drobne, pierzaste, żółtawozielone. Kwiaty żółte zebrane w baldachogrona, owoce brunatne, nerkowate o gorzkim korzennym smaku i silnym balsamicznym zapachu. Rozmnaża się z nasion lub z rozsady.

Występowanie
Ruta najlepiej rośnie na stanowiskach suchych, wapiennych, osłoniętych przed wiatrem, np. w ogródkach skalnych.

Surowiec
Liście lub całe kwiatostany najkorzystniej zbierać na początku maja, jak najwcześniej rano, aby zachowały się lotne olejki eteryczne. Należy je zbie­rać w rękawiczkach, gdyż działają silnie uczulająco, szczególnie na kobiety. Mogą wystąpić objawy oparzenia.

W apteczce
Medycyna ludowa reko­menduje rutę jako lek o właściwościach uspokajających, usuwających dolegli­wości żołądkowe i zwiększający apetyt. Dzięki zawartości furanokumaryn, które mają właściwości uwrażliwiania na dzia­łanie promieniowania nadfioletowego, ruta może być wykorzystana do lecze­nia bielactwa i łuszczycy. Ale uwaga: lu­dzie leczeni wyciągami z ruty nie powin­ni zbyt szybko i długo się opalać, gro­zi to bowiem łatwym oparzeniem. Ko­biety w ciąży powinny unikać wyciągów z ruty, gdyż mogą one sprzyjać wystą­pieniu poronień.

W kuchni
Świeże, młode liście ruty uży­wane są do konserwowania dziczyzny, aromatyzowania sałatek, surówek i mięs, do gotowania ryb oraz duszenia potraw z kapusty i grzybów. Ziele suszone wy­korzystywane jest do nacierania mięs i przyprawiania bigosu oraz gulaszu. Liście ruty można dodawać do potraw, podobnie jak szczypiorek do jajeczni­cy. Dawniej ruta była szeroko stosowana w kuchni litewskiej.

Tagi : zioła na odtrucie organizmu z toksyn, zioła na oczyszczenie organizmu z grzybów, jakie zioła na odtrucie organizmu, zioło na oczyszczenie organizmu, zioła na odtrucie organizmu, zioła na odtruwanie organizmu, zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn, polskie zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn