Tasznik pospolity - zioła na krwawienia z nosa, żołądka, jelit i macicy.

Ta cenna roślina lecznicza występuje pospolicie przy drogach, na łąkach, ugorach, w rowach, na nasypach i jest powszechnie uważana za dokuczliwy chwast. Gdziekolwiek przetrząśnie się kopczyk ziemi - szczególnie w pobliżu zabudowań - wyrasta tam tasznik prawie w ciągu jednej nocy.

W tradycji ludowej tasznik znany jest pod nazwami: kaletka pasterska, kaszka, sumki pastusze, tobołki pastusze, bydelnik. Nieregularnie ząbkowane liście tworzą różyczkę - podobnie jak u mniszka lekarskiego. Łodyga osiąga wysokość do 40 cm. Pora kwitnienia: od maja do listopada. Drobne brudnobiałe kwiaty tworzą baldachogrono, które wydłuża się w graniasty owocostan; na cienkich łodyżkach wiszą małe, sercowate łuszczynki, skórzaste w dotyku. Kury szczególnie lubią te sercowate owoce. Gdy tylko śnieg zaczyna się topić i ustępują mrozy nasz tasznik pojawia się znowu zielony i świeży.

Herbatkę z tasznika, pitą po dwie do trzech szklanek dziennie, stosuje się z dużym powodzeniem we wszystkich rodzajach krwawień, np. w krwawieniach z nosa, żołądka, jelit i macicy. W wypadku nie dających się zatamować krwawień z ran, odwar z tasznika działa zdumiewająco skutecznie.

W wypadku nadmiernego krwawienia miesiączkowego pije się przez osiem do dziesięciu dni przed rozpoczęciem miesiączki po dwie szklanki herbatki dziennie, zaparzonej w ilości: kopiasta łyżeczka tasznika na szklankę. Herbatka ta ma znaczenie w regulowaniu miesiączki w okresie dojrzewania płciowego. W okresie klimakterium każda kobieta powinna pić dziennie po dwie szklanki herbatki przez cztery tygodnie, następnie zrobić trzy tygodnie przerwy, a potem ten cykl powtarzać. Przy krwawiących hemoroidach robi się małe, delikatne lewatywy, półkąpiele lub przemywania letnim odwarem z tasznika. Matki, które w czasie karmienia mają obrzmiałe piersi powinny przykładać sobie ciepły, umieszczony między chustkami świeży tasznik podgrzany w sicie umieszczonym nad parą. Przy krwawieniach nerek poleca się picie dwóch szklanek dziennie herbatki przygotowanej z tasznika i skrzypu zmieszanych w równych częściach. Nasz tasznik - podobnie jak jemioła - jest rośliną regulującą krążenie i poleca się go zarówno przy wysokim jak i przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. W przeciwieństwie do jemioły, którą przygotowuje się na zimno, przez noc, herbatkę z tasznika zaparza się. Pije się codziennie po dwie szklanki do czasu aż krążenie unormuje się. Równie dobre działanie lecznicze jak jemioła ma tasznik w krwawieniach macicy.
W tym przypadku herbatkę pije się także przez pewien czas.

Zgłosił się do mnie pewien pan który tak opisał swój problem : "z powodu zwiotczenia zwieracza odbytu miałem w zeszłym roku wypadnięcie odbytnicy i byłem operowany. W tym roku jesienią rzecz się powtórzyła; miałem dzień i noc ciągłe nieprzerwane bóle od pępka do bioder, tak jakby ktoś mnie piłował piłą. Lekarze w szpitalu nie zdecydowali się na powtórną operację, nic nie można było więcej zrobić." Natychmiast pomyślałam o zesłanym przez Boga taszniku, doradziłam picie 4 szklanek dziennie herbatki z przywrotnika, który stosowany wewnętrznie wzmacnia mięśnie,
a zewnętrznie doradziłam wcieranie nalewki z tasznika, którą także dodaje się 3 razy po dziesięć kropli do herbatki z przywrotnika. Aby przetrzymać dziesięć dni potrzebnych na przygotowanie nalewki z tasznika, poleciłam okłady ze szwedzkich ziół. Moje zaskoczenie było trudne do opisania, gdy po pewnym czasie zadzwoniła do mnie żona chorego mówiąc, że wszystkie dolegliwości ustąpiły. Wypadanie odbytnicy cofnęło się zupełnie, mięśnie zwieracza funkcjonują znów normalnie, a dręczące bóle w biodrach ustąpiły już drugiego dnia po rozpoczęciu kuracji. 
Stosowane do wewnątrz cztery szklanki herbatki z przywrotnika, a zewnętrznie nalewka z tasznika do wcierań pomagają także przy wypadaniu macicy. W tym wypadku wcieranie należy zaczynać od pochwy i kontynuować w kierunku podbrzusza. Zwracam szczególną uwagę na to. że nalewka musi być przygotowana ze świeżego tasznika. Przy takich ciężkich schorzeniach mięśni tylko świeże zioła pomagają szybko i pewnie.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiasta łyżeczka ziela na 1/4 litra wody, zalać wrzątkiem, zostawić na krótko do naciągnięcia.

PÓŁKĄPIEL: Patrz w: ,Części ogólnej" w rozdziale .Półkąpiele'

OKŁAD „PAROWY”: Cztery garście ziela tasznika. jeśli to możliwe świeżego: wsypać na sito i zawiesić nad parą. Dobrze „przeparowane" zioła umieścić w ręczniku i przykładać.

NALEWKA: Świeże ziele tasznika, liście, łodygi razem z kwiatami i owocami, drobno pokroić i napełnić nimi luźno flaszkę aż po szyjkę, nalać na to 38 do 40% żytniówki lub wódki owocowej (zioła muszą być przykryte). Pozostawić przez 14 dni na słońcu lub w cieple.