Rzymianie nazywali tę roślinę Rosmarinium coronarium i zgodnie z nazwą używali do wyplatania wianków. Był on także składnikiem kadzideł. Dioskurides ordynował okłady z odwaru na wrzody, stany zapalne skóry, trudno gojące się rany, padaczkę, żółtaczkę i hemoroidy. Rozmaryn upowszechnił się w Europie dzięki legionom rzymskim i mnichom benedyktyńskim. W średniowieczu rozmaryn stosowano głównie jako przyprawę, jednak Theodor Jacob, opisując jego zalety, wspomina o wartościach leczniczych: „[stosowano] w kuchniach, piwnicach, aptekach dlatego, że potrawy i napitki z tym zielem sporządzone, są przyjemne, smakują nadzwyczaj, a i wielu sprzeciwiają się chorobom”.
Inne nazwy róża Maryi
Opis
Roślina ta pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego. W ciepłym klimacie dorasta do 2 m, uprawiana w doniczkach do 40 cm. Gęsto osadzone liście, podobne do igieł świerkowych. Kwitnie od marca do czerwca jasnofioletowymi kwiatami, osadzonymi na szczytach pędów. Owocem jest jajowata, brunatna niełupka.
Występowanie
W krajach o ciepłym klimacie jest uprawiana w ogrodach. W Polsce zasadzona w gruncie z reguły wymarza, dlatego uprawia się ją z powodzeniem w doniczkach.
Surowiec Pozyskuje się ziele i liście (zbierane w początku kwitnienia), a czasem także korzeń i kwiatostany.
W apteczce
Rozmaryn działa silnie przeciwrobaczo i odkażającą, żółciopędnie, moczopędnie i wiatropędnie; rozkurczowo, rozgrzewająco, napotnie i wykrztuśnie, pobudza apetyt i przynosi ulgę przy problemach trawiennych; uspokaja i wzmacnia przy niedokrwistości. Zewnętrznie stosuje się go przy bólach reumatycznych, szczególnie wskazany jest do nacierania olejek rozmarynowy.
W kuchni
Kwiaty i liście rozmarynu wprowadzają do potraw orzeźwiająca gorzkawo-korzenną nutę smakową. Wzbogacają wybornie smak mięs: jagnięciny, baraniny, kaczki, gęsi, wołowiny i wieprzowiny, a przy tym ułatwia trawienie tłustych potraw. Jest świetnym dodatkiem do ryb, pieczonych ziemniaków, zup jarzynowych, sosów i pizzy. Wykorzystuje się go także do aromatyzowania likierów, wódek żołądkowych, win ziołowo-miodowych i piwa, marynat octowych i olejowych. Kwiaty dodaje się do sałatek, a kandyzowanymi ozdabia się potrawy. Łodyga może być używana jako szpikulec do szaszłyków, które przechodzą jego smakiem i aromatem.
Inne zastosowania
Gałązka rozmarynu rzucona w ogień odstrasza owady. Naparem z rozmarynu płucze się ciemne wtosy. Szerokie zastosowanie ma olejek rozmarynowy, m.in. w aromaterapii. Używa się go podczas masażu ciała przy bólach reumatycznych, a także do aromatyzacji powietrza, a kąpiel z jego dodatkiem likwiduje zmęczenie i uspokaja (wystarczy wlać do wanny 10-15 kropli). Preparaty z olejkiem łagodzą stany depresyjne, a jego zapach jest delikatnym afrodyzjakiem.