Jemioła pospolita - zioła na nadciśnienie

Któż z nas nie zna jemioły? Pasożytuje ona przy pomocy ssawek wrastających poprzez korę aż do drewna, na drzewach liściastych, jodłach i świerkach. Jest jednocześnie cenną rośliną leczniczą. Na roślinie - gospodarzu tworzy kuliste kępy. Liście są zimotrwałe, skórzaste, barwy żółtozielonej. Owoce w kształcie jagody są białawe. trochę szkliste, o śluzowatym, lepkim miąższu. Nasiona są lepkie. Rozsiewają je ptaki, w ten sposób, że dziobem wcierają je w gałęzie lub niestrawione wydalają z kałem. Jest to jedynym środkiem pomocniczym we wszelkich zaburzeniach czynności serca i zaburzeniach krążenia. Środek taki jest bardzo potrzebny w naszych obecnych pospiesznych czasach, gdy tempo życia jest coraz szybsze, a wymagania stawiane ludziom coraz wyższe.

Z wielu listów, które otrzymuję, wynika, że dzięki jemiole ludzie z nadciśnieniem, silnymi zaburzeniami krążenia, osłabieni, z zaburzeniami czynności serca, a więc także z zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, brakiem chęci do pracy, w krótkim czasie pozbyli się tych dolegliwości. Poczuli się dobrze i praca znów zaczęła im sprawiać radość i zadowolenie. Herbatka z jemioły przygotowana jako tzw. wyciąg na zimno i pita łykami w ilości trzech szklanek dziennie unormowałaby także państwu serce i układ krążenia. W ogóle, należałoby przynajmniej raz w roku przeprowadzić sześciotygodniową kurację herbatką z jemioły. Pije się wtedy przez trzy tygodnie po trzy szklanki herbatki dziennie, przez dwa tygodnie po dwie szklanki i przez jeden tydzień po jednej szklance. W czasie tych sześciu tygodni układ krążenia i ciśnienie wracają do normy. Dla utrzymania tego stanu byłoby wskazane picie przez cały rok codziennie rano jednej szklanki herbatki. Pewien mężczyzna z okolic Moguncji od lat cierpiał na obniżone ciśnienie. Zdarzały się dni, gdy było ono tak niskie, że w ogóle nie mógł wykonywać swego zawodu, a pracował jako młynarz. Był u wybitnych lekarzy nie tylko w Niemczech, ale również i w Szwajcarii, niestety bez rezultatu. Moją wskazówkę, że jemioła pomaga w wypadku nieprawidłowego ciśnienia, niezależnie od tego, czy jest ono podwyższone, czy obniżone, przyjął dość sceptycznie. Było to właśnie w kwietniu, gdy jemioła ma jeszcze właściwości lecznicze i można ją zbierać. Kilka miesięcy później, w czasie jednego z moich wykładów w małym miasteczku w Górnej Austrii zobaczyłam młynarza z pięknych okolic Moguncji siedzącego w pierwszym rzędzie słuchaczy. Opowiedział on wszystkim, że jego niegdyś tak obniżone ciśnienie dzięki jemiole osiągnęło na powrót prawidłową wartość.

Także kobiety powinny pić herbatkę z jemioły. Unormowanie krążenia usuwa zaburzenia macicy
i zaburzenia miesiączkowe, przede wszystkim nadmierne krwawienie miesięczne, jak również powtórne krwawienie w czasie połogu. Przy dolegliwościach okresu przekwitania z kołataniem serca, częstoskurczem, uderzeniami gorąca, uczuciem niepokoju i dusznościami powinno się pić herbatkę z jemioły przez kilka lat. Dolegliwości ustępują całkowicie. Świeży sok jemioły może usunąć niepłodność kobiecą. Jemiołę należy dobrze umyć i z jeszcze wilgotnej wyciskać sok
w sokowirówce. Zażywa się po dwadzieścia pięć kropli soku na czczo, pół godziny przed śniadaniem, oraz wieczorem przed pójściem spać. Krople z jemioły można też kupić w aptece.

Jakiś czas temu obiegła prasę wiadomość z Londynu mówiąca o tym, że trzy niezależnie od siebie pracujące grupy badaczy doszły do wniosku, że u kobiet po 50-tym roku życia, które przez dłuższy okres stosowały leki obniżające ciśnienie wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka. Dlaczego więc nie unikać tego ryzyka jeśli mamy do dyspozycji jemiołę? W ostatnich czasach jemioła jest stosowana w medycynie oficjalnej jako środek przeciwnowotworowy. Doświadczenia wciąż wykazują, że zioła mają właściwości oczyszczające i zapobiegające chorobom. Sięgajcie po zioła które pomogą wam zachować zdrowie.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: Herbatkę z jemioły przygotowuje się w postaci zimnego wyciągu. 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty jemioły zalewa się na noc 1/4 litra zimnej wody, rano całość lekko podgrzewa i cedzi. Jeżeli porcja dzienna jest większa, należy herbatkę przechowywać w termosie przepłukanym wrzącą wodą lub za każdym razem podgrzewać ją w łaźni wodnej.

NALEWKA: Można kupić w aptece gotowe krople z jemioły.

ŚWIEŻY SOK: Świeże liście i łodygi myje się i gdy są jeszcze wilgotne, wyciska z nich sok w sokowirówce.

PRZYGOTOWANIE MAŚCI: świeże, białe owoce jemioły miesza się na zimno ze smalcem (maść stosuje się zewnętrznie przy odmrożeniach).