Krwawnik pospolity - zioła na migreneKrwawnik pospolity jest rośliną leczniczą, bez której trudno się obejść. Pomaga on w wielu chorobach, ale przede wszystkim jest zielem dla kobiet i działa znakomicie na ciężkie migreny. I bardzo go kobietom zalecam. Ksiądz Kneipp stwierdza w swoich pismach: „Kobiety uniknęłyby wielu cierpień, gdyby od czasu do czasu stosowały krwawnik! Niezależnie czy jest to młoda dziewczyna, u której występuje skłonność do nieregularnych miesiączek, czy starsza kobieta, która jest w okresie przekwitania, bądź ma już ten okres za sobą, dla nich wszystkich, młodych i starych, ważne jest to, aby od czasu do czasu wypijały szklankę herbatki z krwawnika. Ma on korzystny wpływ na narządy płciowe każdej kobiety.
I dlatego będąc na spacerze poza miastem, każda z nich, myśląc o swoim zdrowiu powinna zebrać garść krwawnika. Rośnie on obficie na łąkach, wąskich, polnych dróżkach, przy drogach i na skraju pól uprawnych. Kwiaty są białe do różo-wo-czerwonych i w słoneczny dzień wydzielają aromatyczny, cierpki zapach. W ogóle kwiaty krwawnika powinno się zbierać przy silnym słońcu ponieważ wtedy zawierają więcej olejku eterycznego i tym samym wzrastają ich właściwości lecznicze.

Znam pewną młodą gospodynię wiejską, o której nagle zaczęto mówić, że zachorowała na raka podbrzusza. Była naświetlana bombą kobaltową. Rodzina musiała dowiedzieć się od lekarza, że choroba jest nieuleczalna. Pomyślałam wtedy o księdzu Kneippie i jego wskazówce dotyczącej postępowania w przypadkach chorób podbrzusza. Zaleciłam młodej kobiecie, aby piła codziennie tyle herbatki z krwawnika, ile tylko jest w stanie. Byłam zdumiona gdy po niecałych trzech tygodniach otrzymałam list, z którego dowiedziałam się, że chora czuje się dobrze, że powoli, ale systematycznie przybiera na wadze.

W wypadku zapalenia jajników często już po pierwszej pótkąpieli w krwawniku bóle ustępują,
a zapalenie powoli się cofa. Równie skuteczne są te kąpiele w przypadku moczenia nocnego zarówno u dzieci jak i u starszych ludzi, a także przy białych upławach. Przy tych dolegliwościach oprócz kąpieli należy pić dwie szklanki herbatki z krwawnika dziennie. Przy wypadnięciu macicy również stosuje się przez dłuższy okres czasu półkąpiele w krwawniku, a dodatkowo wypija się łykami cztery szklanki herbatki z przywrotnika dziennie i masuje okolice podbrzusza nalewką z tasznika w kierunku od pochwy ku górze.

Stosując półkąpiele w krwawniku można doprowadzić do zniknięcia mięśniaków. Kąpiele należy brać codziennie przez dłuższy okres czasu, dotąd aż lekarz w czasie badania kontrolnego stwierdzi, że mięśniaków już nie ma.

Młoda, 19-letnia dziewczyna wcale nie miała miesiączki. Specjalista ginekolog w celu wywołania miesiączki przepisał pigułki. Po ich zażyciu miesiączka jednak nie pojawiła się, natomiast niepomiernie powiększył się biust. Dziewczyna odmówiła dalszego zażywania pigułek. Zatroskana matka przyszła do mnie. Doradziłam jej aby codziennie rano dawała córce do wypicia na czczo szklankę herbatki z krwawnika. Po czterech tygodniach wszystko było już w porządku i jest tak do dnia dzisiejszego. Przypominam sobie podobny przypadek, kiedy to żadne środki nie pomogły i z tego powodu kobieta została pacjentką zakładu dla nerwowo chorych. Niestety, wtedy jeszcze moje doświadczenie w dziedzinie ziołolecznictwa było zbyt małe. Także w okresie przekwitania kobiety powinny często sięgać po herbatkę z krwawnika. Uniknę dzięki temu stanów wewnętrznego niepokoju i innych dolegliwości. Również półkąpiele w krwawniku bardzo korzystnie wpływają na zdrowie. Moczenie kończyn w wodzie z dodatkiem krwawnika przynosi ulgę przy zapaleniu nerwów rąk i nóg. Krwawnik stosowany w tym celu musi być zebrany w słoneczne południe. Najczęściej już po jednej kąpieli wszystkie bóle ustępują. Dr med. Lutze poleca herbatkę z krwawnika przy uderzeniach krwi do głowy, którym towarzyszą bóle rozsadzające czaszkę, a także przy zawrotach głowy, mdłościach, chorobach oczu, przy których występuje łzawienie, przy kłujących bólach oczu i krwawieniach z nosa.

Atak migreny wywołany nagłą zmianą pogody lub halnym wiatrem często zażegna jedna szklanka bardzo gorącej herbatki z krwawnika, którą należy pić łykami. Regularne picie tej herbatki może doprowadzić do całkowitego ustąpienia migreny.

Być może nie jest powszechnie wiadomym to, że krwawnik bardzo korzystnie i bezpośrednio wpływa na szpik kostny i pobudza wytwarzanie krwinek. Dlatego pomaga on w chorobach szpiku kostnego, w których inne leki zawodzą, nawet w próchnicy kości. Należy wtedy pić herbatkę, stosować półkąpiele oraz nacierania nalewką z krwawnika. Krwawnik jest dobrym środkiem zatrzymującym krwawienie płucne i razem z kłączem tataraku może wyleczyć raka płuc. W ciągu całego dnia należy żuć kłącza tataraku, rano i wieczorem wypijać łykami po jednej szklance herbatki z krwawnika. Herbatka z krwawnika bardzo szybko pomaga przy krwawieniach żołądka, silnie krwawiących hemoroidach, jak również przy ucisku w dołku i silnej zgadze. Przy przeziębieniach, bólach pleców i bólach reumatycznych należy pić dużo herbatki z krwawnika, która powinna być tak gorąca jak tylko to możliwe. Herbatka reguluje czynność nerek, usuwa brak łaknienia, wzdęcia i skurcze żołądka, zaburzenia czynności wątroby, zapalenia przewodu pokarmowego, zwiększa czynność gruczołów jelitowych i w ten sposób wpływa na regularne oddawanie stolca. Ponieważ pomaga również przy zaburzeniach krążenia i skurczach naczyń, można ją zalecać przy dusznicy bolesnej (Angina pectoris). Stosując do podmywania i półkąpieli napar z krwawnika można zwalczyć nieprzyjemny świąd pochwy. Z kwiatów krwawnika można sporządzić bardzo dobrą maść przeciw hemoroidom (patrz „Sposób użycia”).

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na krótko do
naciągnięcia.

NALEWKA Z KRWAWNIKA: Kwiaty krwawnika zbiera się w słoneczny dzień. Napełnia się nimi luźno butelkę aż po szyjkę, zalewa 38 do 40% żytniówką lub wódką owocową. Butelkę zostawia się na 14 dni na słońcu lub w pobliżu kuchenki.

MAŚĆ Z KRWAWNIKA: Wziąć 90 g nie solonego masła lub smalcu i dobrze rozgrzać. Do tłuszczu dodać 15 g rozdrobnionych, świeżych kwiatów krwawnika i 15 g drobno posiekanych liści malin, krótko pozostawić, aby skwierczały, zamieszać i zdjąć z kuchenki. Następnego dnia całość lekko ogrzać, przetrzeć przez lnianą ściereczkę i złożyć do przygotowanych, czystych słoiczków. Przechowywać w lodówce!

PÓŁKĄPIEL: 100 g krwawnika (całe ziele) zalać zimną wodą i zostawić na noc. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i dodać do wody do kąpieli (patrz także „Półkąpiele" w „Części ogólnej").

Tagi: zioła na migrenę,  migrena zioła ojca klimuszko, zioła lecznicze na migrene, mieszanka ziołowa na migrenę, jakie zioła na ból głowy, ziołowy lek na migrenę, imbir na ból głowy, migrena leczenie domowe,