Tasznik pospolity - zioła na niewydolność wątrobyTasznik i jego lecznicze właściwości poznano wiele tysiącleci temu. Opis tej rośliny znalazł się w chińskim zielniku z około 2700 roku p.n.e., opracowa­nym przez cesarza Shen Nunga, zwanego chińskim ojcem rolnictwa i lecz­nictwa. Podobno władca ów sprowadzał rośliny i minerały z całego świata, a ich działanie sprawdzał na sobie. Tasznik zaliczył do grupy 20 tzw. książę­cych ziół. Roślina ta słynie z nadzwyczajnej płodności, z tego też względu nie przepadają za nią ogrodnicy - jest bardzo trudna do wyplenienia, a jej rozwój od wykiełkowania do wydania nasion, trwa bardzo krótko. W ciągu roku roślina wydaje kilka pokoleń. Medycyna ludowa stosuje ją jako lek przeciw- krwotoczny, napotny i moczopędny.

Inne nazwy bydlnik, gryczka, kaletki, sumki pastusze, taszka, chlebek Baby Jagi, tobołki pastusze

Opis
Roślina jednoroczna lub dwulet­nia. Dorasta do 60 cm. Łodyga wzniesio na, pojedyncza lub rozgałęziająca się pokryta włoskami. Liście odziomkowe większe, zebrane w rozetę ząbkowane lub pierzasto podzielone, łodygowe zaś drobne, siedzące. Kwiaty białe lub różo­we, drobne, tworzą grono na górnej czę­ści łodygi. Kwitnie od kwietnia do listo­pada. Owocem jest trójkątna łuszczyna.

Występowanie
Występuje na półkuli północnej. Pospolity chwast w Polsce. Rośnie na polach, przydrożach, pastwi­skach, w ogrodach, przychaciach, często masowo przy zabudowaniach.

Surowiec
Surowcem jest nadziemna częsc rośliny, ścinana wraz z rozetą przy­ziemnych liści w początkowym okre­sie kwitnienia. Po oczyszczeniu ziele su­szy się w warunkach naturalnych, w cieniu lub w temperaturze podwyższonej do 30°C

W apteczce
Ziele zawiera aminokwasy (m.in. walinę, prolinę, ornitynę), flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, kwas kumarynowy, olejek eteryczny, sole mineralne, żywice, inozyt. Odwar wodny lub sok stosowany jest przy zaburzeniach trawiennych, niewydolniści wątroby, nadciśnieniu tętniczym, przy bolesnym miesiączkowaniu i krwawieniach macicznych, dróg moczowych i w stanach zapalnych gruczołu krokowego. Działa pomocniczo w lecze­niu ran, wrzodów, egzem i odleżyn. Tam­pony nasączone sokiem lub odwarem ta­mują krwawienie z nosa. Jak większość roślin z rodziny kapustowatych, pomaga przy zwalczaniu szkorbutu.
W medycynie tybetańskiej stosowany jest jako lek wzmacniający organizm, sku­teczny w leczeniu oczu.

W kuchni
Liście tasznika mają smak pośredni między rzeżuchą a kapustą, można je serwować na surowo i goto­wane. Korzeń może być stosowany za­miast imbiru. To cenione warzywo w Chi­nach. W Japonii jest jednym z sied­miu tzw. wiosennych ziół, które jada się w dzień Nowego Roku. Z ziela taszni- ka wyrabiano ciekawą nalewkę. Butelkę z zielem rozrobionym z alkoholem wkła­dano do bochenka chleba, który miał być pieczony. Po wypieku ze środka wyjmo­wano medykament, oczywiście do użytku wewnętrznego.

Tagi: zioła na niewydolność wątroby, zioła na wątrobę forum, zioła na wątrobę, zioła na ból wątroby, zioła na chorą wątrobę, jakie zioła na chorą wątrobę, co na wątrobę zioła, zioła na dolegliwości wątroby, zioła dobre na wątrobę