Przywrotnik pospolity - zioła na zaburzenia miesiączkowania

Przywrotnik pospolity w tradycji ludowej zwany jest płaszczem Matki Boskiej lub najlepszym przyjacielem kobiet. Rośnie przede wszystkim na brzegach lasów, przy drogach, na zboczach gór
i wilgotnych łąkach w górskich okolicach. Ma półkoliste. 7 do 9-klapowe liście, mocną, niezbyt wysoką łodygę i niepozorne żółtozielone kwiaty, które można oglądać od kwietnia do lipca. a także później. W niektórych okolicach Niemiec na Boże Ciało plecie się z niego wianuszki i zdobi nimi głowę Zbawiciela w domowych ołtarzykach. Liście przywrotnika często płasko przylegają do ziemi
i zwłaszcza wczesnym rankiem widoczne są na środku blaszki liściowej kropelki rosy połyskujące jak perły. Na wysokości ponad tysiąca metrów spotyka się przywrotnik alpejski, który rośnie równie dobrze na wapieniu, jak i na granicie. W okresie kwitnienia z obu roślin zbiera się całe ziele,
a później tylko liście i suszy się surowiec na poddaszu. Niemieckie nazwy przywrotnika wskazują, że jest to roślina lecznicza stosowana przede wszystkim przez kobiety. Od początku chrześcijaństwa przywrotnik poświęcony jest Pannie Marii.

Przywrotnik przynosi ulgę nie tylko w zaburzeniach miesiączkowych, upławach białych, chorobach podbrzusza i dolegliwościach okresu przekwitania, lecz także stosowany łącznie z krwawnikiem pospolitym, korzystnie wpływa na miesiączkę na początku okresu dojrzewania płciowego. U młodych dziewcząt przywrotnik i krwawnik (zmieszane w jednakowych ilościach) regulują cykl miesiączkowy w tych przypadkach, w których nie następuje to mimo stosowania leków przepisywanych przez lekarza. Przywrotnik ma działanie ściągające i gojące, używany jest także jako środek moczopędny i wzmacniający serce, stosuje się go również w wypadku gorączki przyrannej, ropiejących ran i zaniedbanych wrzodów. Herbatkę z przywrotnika poleca się jako jeden z najlepszych środków do płukania ust po usunięciu zębów. Jamę ustną płucze się wielokrotnie i rana goi się w ciągu jednego dnia. Przywrotnik usuwa osłabienie mięśni i kończyn oraz pomaga w niedokrwistości.

Pomocny jest w przypadku ran poporodowych, atonii podbrzusza po ciężkim porodzie, a w skłonności do poronień w celu wzmocnienia więzadeł macicznych. Kobiety te powinny pić herbatkę z przywrotnika od trzeciego miesiąca ciąży. Przywrotnik jest środkiem uniwersalnym we wszystkich chorobach kobiecych, a stosowany razem z tasznikiem pomaga nawet w wypadaniu macicy i przepuklinie pachwinowej. W obu wymienionych przypadkach w ciągu dnia pije się łykami cztery szklanki herbatki z przywrotnika. którą jeśli to możliwe przygotowuje się ze świeżo zebranego ziela. Ponadto masuje się odpowiednie miejsca nalewką z tasznika (patrz: „Tasznik pospolity" w części „Sposób użycia"). W wypadaniu macicy nalewkę wciera się zewnętrznie od pochwy w górę podbrzusza.
tym wypadku dodatkowo stosuje się półką-piele z krwawnika (100 g ziela na jedną kąpiel w ciągu tygodnia bierze się trzy kąpiele, ponieważ woda z jednej porcji ziół. po podgrzaniu, może być użyta jeszcze dwa razy).

Przywrotnik rosnący w wyżej położonych miejscach, z powodu srebrzyście połyskującej spodniej strony liści ma ludową nazwę niemiecką „srebrny płaszczyk Jest on szczególnie polecany w otyłości. Picie dwóch do trzech szklanek herbatki działa bardzo korzystnie. Pomaga ona także przy niespokojnym śnie. Również cukrzycy powinni pić ją często. Aby wzmocnić słabowite dzieci kąpie się je w wodzie z dodatkiem przywrotnika. Na jedną kąpiel bierze się około 200 g ziół (patrz: w „Części ogólnej" pod „Kąpiel całkowita"). W połączeniu z tasznikiem, przywrotnik pomaga przy zaniku mięśni i innych ciężkich, nieuleczalnych chorobach mięśni,
o czym pisałam w rozdziale „Tasznik pospolity". Ta wartościowa roślina lecznicza jest również stosowana w stwardnieniu rozsianym. Otrzymałam też wiadomość, że picie herbatki z przywrotnika i zewnętrzne jej stosowanie do obmywania serca spowodowało w krótkim czasie istotną poprawę w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego. Nasz Stwórca w swojej łaskawości stworzył ziółka przeciw wszystkim chorobom; nigdy nie zdołamy Mu wystarczająco za to podziękować.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKA: 1 kopiasta łyżeczka na 1/4 litra wody; należy tylko zalać zioła wrzątkiem i pozostawić na krótko do naciągnięcia.

PRZYKŁADANIE ZIÓŁ: Odpowiednią ilość świeżego ziela przepłukać, rozgnieść wałkiem do ciasta i przykładać.

DODATEK DO KĄPIELI: Na jedną kąpiel całkowitą bierze się 200 g suchego ziela lub kilka garści świeżego, umieszcza w wiadrze i zalewa zimną wodą na noc, podgrzewa całość następnego dnia i dolewa płyn do wody do kąpieli (patrz: także „Część ogólna" pod „Kąpiel całkowita").