Werbena lekarska - zioła na żylaki i owrzodzeniaWerbenę wymienia Ebers w swoich słynnych Papirusach. Grecy zwali ją łzą Izydy, a Rzymianie Junoną. Pliniusz zalecał to ziele jako skuteczne dla ludzi ocza­rowanych - miało im pomóc „rozwiązywać trójkąty małżeńskie". Rzymianie, dla pozyskania uczuć drugiej osoby, zalecali wykopać werbenę przy wschodzie yriusza „aby jej ani księżyc, ani słońce nie widziało, dawszy poprzednio ziemi na przebłaganie kilka plastrów miodu". Potwierdzenie wiary w jej magiczne właściwości znajdziemy w XVII-wiecznym druku O sekretach białogłowskich, podpisanym przez Alberta Wielkiego. Można tam wyczytać wielce interesujące wskazania: Pomocna (werbena) jest także bardzo do lubieżności względem obcowania... gdyby kto chciał chuci cielesnej wygodzić, to ziele więtszej pożądliwości doda".

Inne nazwy werbena ogrodowa, werbe­na pospolita, werbena włoska, witułka

Opis
Roślina wieloletnia, osiąga do 70 cm wysokości. Łodyga, wzniesio­na, czterokanciasta, szorstko owłosiona, u góry rozgałęziona. Liście naprzeciwle­głe, odziomkowe i dolne łodygowe, sze­roko pierzastodzielne, środkowe trójdziel ne, górne lancetowate, siedzące. Kwia­ty bladoliliowe, drobne, dwuwargowe, ze­brane w kłosy. Kwiatostany znajdują się na szczytach rozgałęzień i w kątach liści. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest rozłupnia.

Występowanie
Występuje w Europie, Azji Środkowej i Afryce. W Polsce spotyka­na na przydrożach, nieużytkach, ugorach, również w ogrodach, na suchych zboczach, kamieńcach. Lubi suche stanowiska.

Surowiec
Zarówno ziele, jak i kwiaty zbierane podczas kwitnienia.

W apteczce
Surowce zawierają ole­jek eteryczny, glikozydy, flawonoidy, sa­poniny, gorycze, garbniki, śluzy, kumary­nę. Odwar lub wyciąg alkoholowy stoso­wany jest w nieżytach jamy ustnej i gar­dła, w dolegliwościach wątroby, śledzio­ny i przewodu pęcherza moczowego, a nawet przy bezsenności. Wyciąg win­ny z kwiatów stosuje się przy osłabieniu, wyczerpaniu, przy bólach migrenowych i braku łaknienia.
Okłady z ziela pomagają w leczeniu żyla­ków, trudno gojących się ran i owrzodzeń. Kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela stosu­je się w stanach wyczerpania, przy ranach i owrzodzeniach, w stanach zapalnych skóry, działają pobudzająco i odprężająco. Maść zaleca się przy egzemie, zranie­niach, owrzodzeniach, bolesnych bólach o podłożu nerwowym. Leków z werbeny lekarskiej nie powinny stosować kobie­ty w ciąży.

W kuchni
Werbenę dodaje się do po­traw, głównie w celu nadania im przy­jemnego aromatu. Stosuje się ją do wód smakowych i herbatek. Liście można do­dawać do sałatek, zup i dań rybnych.

Tagi: zioła na trawienie Herbapol , zioła na trawienie i przemiane materii, zioła na trawienie i wzdęcia, zioła na trawienie zaparcia, zioła na trawienie tłuszczy, zioła na trawienie w ciąży, zioła na trawienie leczenie, zioła na trawienie forum, zioła na trawienie dla dzieci, zioła na trawienie ceny, zioła na trawienie, zioła na trawienie apteka