O właściwym zbieraniu, przechowywaniu i przygotowywaniu do użycia ziół leczniczych

ZBIERANIE

Podstawy zbierania ziół leczniczych jest dobre ich poznanie Jeżeli ten warunek już spełniliśmy, to musimy także pamiętać o tym. aby zbioru dokonywać w odpowiednim czasie, we właściwym miejscu i we właściwy sposób.
Jak uczy doświadczenie, najlepsze efekty lecznicze dają świeżo zebrane zioła. Są one szczególnie niezbędna dla uzyskania pozytywnych wyników w przypadku leczenia ciężkich schorzeń. Świeże zioła można zbierać samemu od wczesnej wiosny, czasami już od końca lutego, aż do listopada włącznie. Niektóre rośliny, o ile zna się ich stanowiska, można odszukać także pod pokrywą śnieżną, w czasie zimy. (np. glistnik jaskółcze ziele). Na zimę należy zgromadzić odpowiedni, niezbyt duży zapas suszonych ziół. W tym celu zbiera się je w okresie, w którym zawierają one najwięcej substancji czynnych. Należy przy tym stosować się do następujących wskazówek: Zrywać tylko rośliny zdrowe, czyste i wolne od robactwa! Zbierać zioła w stanie suchym. w dni słoneczne, kiedy rosa już zniknie.

KWIATY - należy zbierać na początku okresu kwitnienia.
LIŚCIE - można zbierać przed i w czasie kwitnienia.
KORZENIE - wykopuje się wczesną wiosną lub jesienią.
OWOCE - zbiera się w czasie, gdy są już dojrzałe.

Ziół nie zbieramy z chemicznie nawożonych pól i łąk. na brzegach brudnych lub skażonych rzek, jezior, stawów i strumieni, na nasypach kolejowych. na poboczach ruchliwych szos i autostrad oraz w pobliżu zakładów przemysłowych.
CHROŃ PRZYRODĘ! (Nie wyrywaj roślin razem z korzeniami, nie wyrządzaj szkody!). Niektóre rośliny podlegają ochronie. Jest wystarczająco dużo roślin o takiej samej sile działania, a nie będących pod ochroną (np. pierwiosnka łyszczak może zastępować pierwiosnkę lekarską). W czasie zbioru nie należy gnieść kwiatów i liści. ani używać plastykowych torebek i toreb. W przeciwnym wypadku zioła zaparzą się. a w czasie suszenia sczernieją.

SUSZENIE

Zebranych ziół nie powinno się myć przed suszeniem. można natomiast drobno je pokroić. Surowiec rozkłada się luźno na płótnie, lub na niezadrukowanym papierze i suszy możliwie szybko w cieniu lub w przewiewnych, ciepłych pomieszczeniach (poddasza). Często, w przypadku korzeni. kor lub części roślin bogatych w sok wskazane jest suszenie w suszarniach ogrzewanych sztucznie, przy czym temperatura nie powinna przekraczać 35⁰C.  Korzenie, które powinny być najpierw dokładnie wymyte, jemiołę, a także wierzbownicę najlepiej jest pokroić przed suszeniem.
Zioła gromadzone na okres zimy powinny być dobrze wysuszone, tak, aby się kruszyły. Do przechowywania ziół najlepiej nadają się naczynia szklane lub zamykane pudełka kartonowe. Należy unikać pojemników plastykowych i puszek metalowych! Zioła należy chronić przed światłem (stosować pojemniki z barwnego szkła; zielone są najbardziej odpowiednie). Należy robić zapas ziół tylko na jedną zimę! W miarę upływu czasu zioła tracą bowiem swoje lecznicze właściwości. A każdy rok obdarza nas przecież nową ich obfitością.