Kalina śliwolistna - zioła na bóle menstruacyjneKalina śliwolistna łagodzi bóle i skurcze menstruacyjne. Stosuje się ją na objawy meno-pauzy, relaksuje też mięśnie macicy, zwłaszcza gdy ich skurcze mogą prowadzić do poronienia. Badania na zwierzętach potwierdziły, że substancje znajdujące się w korze korzenia i łodyg rozluźniają macicę, tchawicę i jelito małe poprzez interakcję z receptorami beta-adrenergicznymi w mięśniach gładkich. Na tym samym mechanizmie opierają się leki na receptę, które rozluźniają wspomniane tkanki.

W zielarstwie stosuje się korę z gałęzi i pnia kaliny śliwolistnej. Sprzedawana jest w formie suszu, a także w kapsułkach, ekstrakcie i nalewce.

Herbata: 2 łyżeczki kory suszonego korzenia lub łodygi gotuj na wolnym ogniu w 1 szklance wody przez 5-7 min. Odcedź i pij 1/4 szklanki co 2-3 godz., maksymalnie 2 szklanki dziennie.

Kapsułki: Zaleca się dawkę 1000 mg 3 razy na dzień.

Nalewka: Należy stosować 5-10 ml 3 razy dziennie.

PRZEPIS NA ZDROWIE NALEWKA Z KALINY ŚLIWOLISTNEJ I IMBIRU

W młynku do kawy zmiel 14 g kory z korzenia kaliny śliwolistnej z 7 g korzenia imbiru i całość umieść w litrowym słoiku. Dodaj 120 ml wódki, wymieszaj. Zamknij szczelnie i lekko potrząśnij. Odstaw na 14 dni, po czym odcedź. Płyn umieść w ciemnym słoiku. Nalewkę można stosować na skurcze menstruacyjne. Zażywaj 5 ml (1 łyżeczka) co 4-6 godzin.

 UWAŻAJ

W literaturze medycznej nie ma żadnych wzmianek o efektach ubocznych stosowania kaliny śliwolistnej. Roślina może zawierać niewielkie ilości salicyny, związku spokrewnionego z aspiryną. Osoby uczulone na aspirynę teoretycznie mogą być też uczulone także na kalinę śliwolistną. choć takie przypadki nie zostały jak dotąd opisane. Kaliny nie powinno się zażywać w trakcie ciąży, chyba że tak zaleci lekarz.Tagi: mieszanka ziołowa na bóle menstruacyjne, zioła działanie rozkurczowe, bóle menstruacyjne domowe sposoby, zioła rozkurczowe miesiączka, rumianek na bóle menstruacyjne, zioła na bolesną miesiączkę, zioła rozkurczowe na jelita, ziele angielskie na bóle menstruacyjne, , bóle miesiączkowe , bóle menstruacyjne , sposoby na bóle miesiączkowe , sposoby na bóle menstruacyjne , jak złagodzić bóle miesiączkowe , ból miesiączkowy , ból menstruacyjny , miesiączka , silne bóle miesiączkowe , domowe sposoby na bóle menstruacyjne , bolesne miesiączki , sposób na bóle miesiączkowe , co na bóle menstruacyjne , zioła na bóle menstruacyjne , co na bóle miesiączkowe , sposoby na ból miesiączkowy , jak zmniejszyć ból miesiączkowy , domowe sposoby na bóle miesiączkowe