Skrzyp polny - zioła na piasek i kamienie w nerkachZ nazwy ludowe tej rośliny to: chwoszcz, jodełka, jedlina polna, koński ogon, krzemionka kostka, sprzączka, koszczka, strzębka, jedlinki. Wczesną wiosną z licznych, głęboko rosnących kłączy wyrastają najpierw brązowe pędy zarodnikowe, zakończone kłosem. Dopiero potem, pojawiają się zielone pędy płonne o wysokości do 40 cm. Wyglądem przypominają malutką, zgrabną jodełkę. Skrzyp można znaleźć na polach, nasypach kolejowych, na skarpach. Rośliny rosnące na glebie gliniastej mają najsilniejsze właściwości lecznicze. W zależności od siedliska skrzyp zawiera od 3 do 16% kwasu krzemowego, który ma działanie lecznicze. Oczywiście należy unikać skrzypu pochodzącego z pól nawożonych chemicznie. Skrzyp o wiotkich gałązkach, występujący głównie w lasach i na ich brzegu też ma właściwości lecznicze.
Już w dawnych czasach, skrzyp polny był bardzo cenioną rośliną w medycynie ludowej, przede wszystkim, dzięki właściwościom hamującym krwawienie i skutecznemu działaniu w ciężkich schorzeniach nerek i pęcherza moczowego. Mimo to, z biegiem czasu popadł w zapomnienie. Nie kto inny, jak nasz zajmujący się przyrodolecznictwem ksiądz Kneipp przyczynił się do tego, że skrzyp znowu odzyskał swoje dawne znaczenie. Kneipp uważał skrzyp za „jedyny niezastąpiony i bezcenny" środek w przypadku krwawień, krwawych wymiotów, schorzeń pęcherza moczowego i nerek, występowania piasku i kamieni. Uważał on, że skrzyp oddaje nieocenione usługi przy „zastarzałych zranieniach gnijących ranach, w rakowatych wrzodach a nawet w próchnicy kości. Wymywa, rozpuszcza i pali wszystko co chore. Często zawija się wilgotne, ciepłe ziele w mokrą ściereczkę
i przykłada w miejscu, które wymaga leczenia.

Przy bolesnym zapaleniu pęcherza moczowego i bólach skurczowych nie ma lepszego sposobu niż sporządzić odwar ze skrzypu, otulić się płaszczem kąpielowym i pozwolić, aby przez 10 minut pary oddziaływały na pęcherz. Jeżeli taki zabieg powtórzy się kilkakrotnie dolegliwości szybko ustąpią. Zdarza się, że starzy ludzie nie mogą wcale oddać moczu, albo tylko kroplami. Odczuwają wtedy bardzo silne bóle. Dzięki opisanej wyżej nasiadówce ze skrzypu uwolnią się od bólu i lekarz nie będzie musiał opróżniać pęcherza przy pomocy cewnika.

W przypadku występowania piasku w nerkach lub kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym robi się gorące półkąpiele ze skrzypu, pije się przy tym łykami ciepłą herbatkę ze skrzypu, wstrzymuje się mocz, aby go w końcu oddać „pod ciśnieniem”. Zwykle wtedy schodzą kamienie. Otrzymałam list od osób, które potwierdzają to, co powyżej napisałam. Postępowali zgodnie z moimi wskazówkami i pozbyli się kamieni nerkowych. Czują się dobrze i nie odczuwają żadnych dolegliwości.
W przypadku gdy inne środki moczopędne zawodzą, pomaga skrzyp, jak na przykład przy nagromadzeniu się płynu w osierdziu, w opłucnej żebrowej oraz przy zaburzeniach nerkowych po szkarlatynie (płonicy) lub innych ciężkich chorobach zakaźnych, którym towarzyszą zaburzenia w wydalaniu wody. Tak więc skrzyp stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie jest doskonałym lekiem dla całego układu moczowego.

W wypadku zapalenia miedniczek nerkowych i roponerczu jedna tylko półkąpiel w skrzypie potrafi sprawić cuda. W tym wypadku stosuje się - a więc tylko zewnętrznie - wysoki skrzyp, który ma pęd grubości palca i rośnie na podmokłych łąkach i pastwiskach. Pomaga on bardzo szybko w zapaleniu miedniczek nerkowych i roponerczu. Jedna z moich dobrych znajomych długo leżała w szpitalu w Innsbrucku chora na ciężkie zapalenie miedniczek nerkowych. Ponieważ trudno było przewidzieć kiedy opuści szpital, napisała do mnie list z prośbą o pomoc. Doradziłam jej robienie półkąpieli ze skrzypu. Kilka dni później nadszedł list: „Uratowałaś mi życie. Jestem już w domu. Półkąpiel ze skrzypu sprawiła, że wszystkie dolegliwości ustąpiły i zyskałam nowe siły." Wysoki skrzyp, o pędach grubości palca, zebrany na podmokłych łąkach i pastwiskach może być stosowany tylko do półkąpieli. Herbatkę do użytku wewnętrznego robi się tylko z ziela zebranego na polach, polnych drogach i skraju lasu.

Po ciężkich porodach u młodych matek czasem występują zaburzenia widzenia. Ich przyczyna z pewnością leży w tym, że w czasie porodu ucierpiały nerki. Półkąpiele ze skrzypu wpływają na krążenie nerkowe i w konsekwencji tego, zaburzenia widzenia powoli ustępują. Wybitny niemiecki lekarz, stosujący metodę Kneippa bardzo chwali skrzyp: „Z jednej strony jest on środkiem przeciwko krwawieniom, a z drugiej zaś - i to w większym stopniu - lekiem w chorobach nerek. Po wypiciu herbatki ze skrzypu łatwo oddawany jest ciemno zabarwiony mocz. W wypadku obrzęków skrzyp jest szybko działającym środkiem.” Gdy żaden inny środek odwadniający nie skutkuje należy odstawić wszystkie herbatki ziołowe i przez cztery do pięciu dni (w szczegółnie opornych przypadkach przez sześć dni) pić po pięć do sześciu szklanek herbatki ze skrzypu dziennie. Porcję tę należy wypijać po łyku w ciągu całego dnia. Jak pokazuje doświadczenie
w większości wypadków woda zostaje wydalona. Przy swędzących wysypkach skórnych, także gdy są one pokryte strupami, szorstkie lub ropne, pomaga mycie i okłady z naparu ze skrzypu. Mycie naparem ze skrzypu pomaga również przy ropnym zapaleniu łożyska paznokcia, otwartych ranach stóp, próchnicy kości, starych rozległych ranach, rakowatych wrzodach ostrodze kości piętowej, przetokach, figówkach , i innych liszajach oraz toczniu. Można w tych przypadkach również zawinąć w ściereczkę zaparzone ziele i przykładać. W razie bolących hemoroidów przykłada się papkę ze świeżego ziela, którą przygotowuje się w ten sposób, że świeży i dobrze umyty skrzyp rozciera się dokładnie na drewnianej desce. Przy ciągłych krwawieniach z nosa przykłada się okład
z ochłodzonego naparu ze skrzypu. Skrzyp, jako środek przeciwkrwotoczny pomaga w krwawieniach płucnych, macicznych i żołądkowych oraz w krwawieniach z żylaków odbytu. W tych przypadkach należy stosować silniejsze napary - zwykle bowiem bierze się jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty ziela na 1/4 litra wody, podczas gdy do przygotowania naparu stosowanego w krwawieniach potrzebne są dwie lub trzy kopiaste łyżeczki na szklankę. Dzięki działaniu oczyszczającemu krew skrzyp stosowany razem z przełącznikiem jest dobrym środkiem zapobiegającym zwapnieniu tętnic
i utracie pamięci.

Picie w ciągu dnia jednej do dwóch szklanek herbatki ze skrzypu zmieszanego z dziurawcem oraz suchy posiłek wieczorem pomagają przy moczeniu nocnym. Skrzyp może być również zalecany do płukania przy zapaleniu migdałków, zapaleniu błony śluzowej ust, krwawieniu z dziąseł, i polipach podniebienia i gardła. Zaobserwowałam, że nawet najcięższe dolegliwości spowodowane uszkodzeniem krążka międzykręgowego, o ile nie nastąpiło uszkodzenie nerwu, ustępują często bardzo szybko w wyniku półkąpieli w skrzypie. Na zdjęciach rentgenowskich widać kręgi, których stan jest odpowiedni do wieku pacjenta, ale nic nie wskazuje na to, że są one przyczyną bólu.
W ciężkich zaburzeniach nerek do półkąpieli należy stosować świeżo zebrany skrzyp; najlepiej, jak już mówiłam, wysoki skrzyp z podmokłych łąk.
Na jedną kąpiel potrzebne jest pięciolitrowe wiadro pełne ziela (patrz „Sposób użycia” i „Półką-piele w Części ogólnej). W czasie półkąpieli nerki muszą być zanurzone w wodzie. Czas kąpieli - 20 minut! Po kąpieli nie należy się wycierać tylko położyć się w szlafroku na godzinę do łóżka - dopiero potem należy przebrać się w suchą bieliznę nocną. Półkąpiel, po podgrzaniu, można użyć jeszcze dwukrotnie.

SPOSÓB UŻYCIA (Skrzyp)

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziela zaparzyć 1/4 litra wody.

OKŁAD „PAROWY”: Sito, w które włożono dwie kopiaste garście ziela zawiesza się nad gotująca wodą. Gdy ziele jest gorące i miękkie, zawija się je w lnianą ściereczkę, przykłada na chore miejsce i pozostawia na kilka godzin na noc. Koniecznie należy zawijać ciepłe ziele!

PÓŁKĄPIEL: 100 g ziela skrzypu zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i dodać do wody do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Nie należy się wycierać tylko zawinąć w płaszcz kąpielowy i przez godzinę leżeć w łóżku. W czasie kąpieli woda musi sięgać nad nerki.

NALEWKA: 10 g świeżego ziela skrzypu zalewa się 50 g żytniówki i pozostawia przez 14 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu. W tym czasie należy nalewkę codziennie wstrząsać!

OKŁAD Z PAPKI: Świeżo zebrane ziele skrzypu dobrze umyć i rozetrzeć na papkę na drewnianej
deseczce.

Tagi :