Świetlik łąkowy - zioła na zaburzenia trawieniaChociaż świetlik znany był już w starożytności, do herbarzy został wpisa­ny dopiero w średniowieczu. Wtedy to polecano go jako skuteczny środek na „suchość i zapalenie oczu”. Winkiem świetlikowym z utartych z miodem świeżych kwiatów „mdły mózg posilano”. Sproszkowany lub w postaci od­waru, miał leczyć dolegliwości oczu, m.in. zaćmę.
Nazwa świetlik pochodzi prawdopodobnie od żółtej plamki na dolnym płat­ku biało-fioletowego kwiatka - plamkę tę kojarzono ze światłem świecy. Nie­którzy uważają, że nazwa pochodzi od właściwości zioła, które miało być „światłem dla oczu”.

Inne nazwy świeczki, ptasie oczka, zło­dziej mleczny, oczanka, świtnik, eufrazja

Opis
Roślina jednoroczna, osiąga do 30 cm wysokości, o krótkich kłączach. Łodyga sztywna, mato rozgałęziona, równomiernie ulistniona. Liście małe, jajo­wate lub eliptycznie jajowate, o brze­gach ząbkowanych, ulistnienie naprzeciwlegte. Kwiaty grzbieciste, białe z fio­letowymi żyłkami i żółtą plamką na dol­nym płatku, osadzone na szczytach pę­dów. Kwitnie od lipca do września. Owocem jest jajowata torebka z drob­nymi nasionami. Roślina jest pótpasożytem - za pomocą ssawek pobiera wodę wraz z solami mineralnymi z korzeni in­nych roślin.

Występowanie
Występuje na całym ob­szarze Europy. W Polsce roślina pospolita. Rośnie na łąkach, pastwiskach, obrzeżach lasów, wrzosowiskach, nad rowami. Lubi wilgotne, bagienne gleby.

Surowiec
Ulistnione pędy zbiera się w okresie pełnego kwitnienia, a na­stępnie suszy rozłożone cienką warstwą w miejscach ocienionych lub w suszar­niach (w temperaturze do 40°C). Pod­czas suszenia kwiaty nie powinny stracić barwy. Gotowy surowiec jest bezwonny i ma gorzki smak. Wysuszone ziele prze­chowuje się w szczelnie zamkniętych naczyniach.

W apteczce
Ziele zawiera glikozydy irydcnowe, kwasy fenolowe, eukowozyd garbniki, olejek eteryczny, glikozyd flawonoidowy pochodny genkwaniny, gli­kozyd fenylopropanoidowy - eukozyd związki żywicowe, kumaryny, sole mineralne (duża zawartość miedzi i magne­zu). Napar z ziela działa ściągająco, bak­teriobójczo, przeciwzapalnie. Stosowa­ny jest przy chorobach żołądka i wątro­by, w zaburzeniach trawienia i w kolce żółciowej. Picie naparu dwa razy dzien­nie wpływa na poprawę ostrości widze­nia i przynosi ulgę zmęczonym oczom. Odkłady z dodatkiem naparu stosuje się w stanach zapalnych spojówek, piecze­niu, łzawieniu oczu oraz nadwrażliwo­ści na światło, a także w stanach zapal­nych skóry i błony śluzowej.

Tagi : zioła na zaburzenia trawienne, zioła na zaburzenia trawienia, jakie zioła na problemy trawienne, zioła na problemy z trawieniem, zioła na problemy trawienne, zioła na trawienie, jakie zioła na trawienie tłuszczów