Jasnota gajowiec - zioła na zapalenie pęcherza i nerek

Rośliny tego gatunku rosną w wilgotnych lasach i rowach, w zaroślach, przy płotach, żywopłotach, na rumowiskach, w cienistych, wilgotnych miejscach i wszędzie tam. gdzie występuje pokrzywa. Jasnota gajowiec kwitnie od kwietnia do maja. a w okolicach górzystych także później. Z rozłogów wyrastają proste pędy długości do 50 cm. liście są na przemian nakrzyżległe. jajowate, grubo, nierówno piłkowane. kwiaty wyrastają z kątów liści tworząc niby-okółki. Zbiera się liście i kwiaty.
Podobnie jak jasnota gajowiec, również jasnota biała (Lamium album) jest znakomitą rośliną leczniczą. Kwitnie od maja do października, występuje jako chwast przy drogach, na rumowiskach
i nasypach kolejowych. Zbiera się liście, ale przede wszystkim kwiaty. Herbatka z jasnoty białej pita w ilości dwóch szklanek dziennie pomaga w dolegliwościach podbrzusza i bolesnym miesiączkowaniu. Ma również właściwości oczyszczające krew, przeciwdziała bezsenności na tle nerwowym i jest skutecznym środkiem w różnych chorobach kobiecych. Herbatkę tę powinny sobie cenić młode dziewczęta oraz osoby stale cierpiące z powodu chorób podbrzusza. Kwiaty i liście jasnoty gajowca stosuje się w podobnych dolegliwościach, a w szczególności w przypadku trudności w oddawaniu moczu, w zgorzeli wodnej, w ciężkich schorzeniach nerek i puchlinie osierdzia.

Kwiaty stosuje się przy zaburzeniach trawienia, przy skrofułach i wysypkach skórnych.
W tych wypadkach pije się dziennie jedną filiżankę herbatki przed południem. Okłady z tej herbatki pomagają też przy wrzodach i żylakach. Jasnotę gajowiec można szczególnie polecać przy porażeniu pęcherza moczowego u starszych osób, a także w zapaleniu pęcherza i nerek. Półkąpiel z dodatkiem naparu z tej rośliny przynosi wtedy dużą ulgę.
W przypadku nieuleczalnej marskości nerek, przy wodonerczu, a także u osób dializowanych, można uzyskać dobre rezultaty leczenia stosując herbatkę ze zmieszanych, w równych częściach, jasnoty gajowca, przytulii i nawłoci. Gdy jasnota gajowiec jest niedostępna można dodać jasnotę białą.

SPOSÓB UŻYCIA

OKŁADY: 3 kopiaste łyżeczki do herbaty ziela zaparzyć 1/2 litra wody, pozostawić na krótko do naciągnięcia, następnie zwilżyć tym naparem ściereczkę i zrobić ciepły okład.

PÓŁKĄPIEL: Patrz w „Części ogólnej" „Półkąpiele" (stosuje się całe rośliny!).

HERBATKA MIESZANA: Zmieszać równe ilości jasnoty gajowca, przytulii i nawłoci. 1 kopiastą
łyżeczkę do herbaty tej mieszanki zaparzyć 1/4 litra wody.