Żurawina błotna - zioła na wrzody żołądkaNa żurawinie pierwsi poznali się już rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Indianie wysoko cenili jej właściwości odżywcze i lecznicze, a z jej owoców wytwarzali cenne barwniki, wykorzystywane do celów rytualnych, a także farbowania włosów, koców, piór i odzieży. Soku z jagód używali natomiast do odkażania ran oraz wyciągania toksyn po zatrutych strzałach. Z żurawi­ny, suszonego łososia, tłuszczu i cebuli przyrządzali pemmikan - odżywczą pastę o długim terminie przydatności, idealną na długie wędrówki czy zimo­we miesiące. W średniowiecznej Europie o dobroczynnym działaniu żurawi­ny rozpisywała się Hildegarda z Bingen.

Inne nazwy klukwa, żurawina

Opis
To krzewinka, która swoje docho­dzące do 1 m długości gałązki rozścieła po ziemi. Liście są zimotrwałe, drobne, ja jowate bądź eliptycznojajowate, o szczy­cie lekko zaostrzonym lub tępym, brzegu podwiniętym, od spodu sinawobiaławe. Kwiaty długoszypułkowe, różowe o płat­kach w dół odwiniętych. Okres kwitnie­nia przypada na czerwiec i lipiec. Owoc z białego, w miarę dojrzewania, czerwie­nieje, by stać się przejrzystym, a jedno­cześnie soczystym i kwaśnym.

Występowanie
W Polsce żurawina wy­stępuje w całym kraju, na torfowiskach wysokich i w borach bagiennych. Nie­stety, ponieważ jej środowisko to obsza­ry bagienne, z powodu melioracji tere­nów podmokłych, jest coraz rzadziej spotykana.

Surowiec
Żurawina zaczyna dojrzewać już we wrześniu, ale można ją zbierać na terenach bagiennych (po ich zamarz­nięciu) nawet po opadach śniegu i pierw­szych przymrozkach, a nawet na przed­wiośniu, spod śniegu. Znawcy twierdzą, że wtedy są najlepsze.
Owoce suszy się lub zamraża. Po prze­marznięciu stają się nieco łagodniejsze w smaku. Można też zbierać niedojrza­łe - rozsypane warstwami na strychu lub nasłonecznionym miejscu powoli doj­rzeją. Nie będą jednak miały wtedy tyle wartości smakowych i witamin, co owoce dojrzewające na krzaku.

W apteczce
Żurawina korzystnie wpły­wa na zmniejszanie odczynów zapalnych, a także przyspiesza neutralizację trucizn w organizmie. Stwierdzono także jej antyseptyczne działanie. Ponadto jest boga­tym źródłem witamin. Zapobiega próch­nicy i chorobom dziąseł, zmniejsza ryzy­ko zawału. Chroni przed wrzodami żołąd­ka, zwalczając bakterie Helicobacter pylori, które są ich przyczyną. Usuwa wolne rodniki. Powszechnie uważa się, że żura­wina jest doskonała na dolegliwości wą­troby, działaja przeciwgorączkowo i uspokajająco. Jagody żurawiny są lekiem przy nadciśnieniu oraz przy schorzeniach dróg moczowych.

W kuchni
Kwaśne jagody żurawin są cenione przez wszystkie ludy północy, nie tylko naszego kontynentu. Indianie suszy­li owoce żurawiny, często też dodawali je do sosów, albo podawali słodzone z sy­ropem klonowym. Irokezi zabierali suszo­ną żurawinę jako pożywienie na polowa­nia. Eskimosi Inuit ubijali deser z żurawi­ny i mrożonej ikry lub gotowali ją z ikrą, rybami lub z cukrem. Mieszkańcy Sybe­rii dodają żurawinę do kiszonej kapu­sty. Znane i cenione są przetwory z żura­winy, np. konfitura lub galaretka do mię­sa i dziczyzny. Można z niej robić także wspaniały orzeźwiający sok. Żurawina za­wiera dużo pektyn, nadaje się więc świet­nie do robienia dżemu. Z liści (bogatych w glikozydy obniżające ciśnienie i dzia­łające odkażająco na przewody moczowe) można parzyć herbatkę.

Tagi : zioła na wrzody żołądka i dwunastnicy, dobre zioła na wrzody żołądka, zioła wrzody żołądka zapobieganie, zioła na chorobę wrzodową żołądka, jakie zioła pić na wrzody żołądka, zioła na wrzody żołądka, zioła leczą wrzody żołądka, zioła na wrzody na żołądku, zioła w chorobie wrzodowej żołądka, zioła w leczeniu wrzodów żołądka