Bluszczyk kurdybanek olechoma hederacea

Stosowanie bluszczyku zalecała św. Hildegarda z Binden.
W wierzeniach ludowych silne było przekonanie o jego nadzwyczajnych właściwościach i czarodziejskiej mocy. Pewnie moc ta pomogła także hetmanowi Sobieskiemu W zwycięstwie pod Wiedniem. Jak głosi legenda, spotkał on kiedyś wieśniaczkę zbierającą to ziele i tak mu się spodobało, że jego znaczny zapas zabrał na odsiecz wiedeńską.

Inne naiwy Nuszczyk itemny, kurdy-banek, obłoznik

Opis
Roślina osiągająca 10-20 cm; z długimi pełzającymi rozłogami, łatwo zakorzeniającymi się łodyga rozgałęziona, z długimi ulistnionymi rozłogami, z naprzeciwległe ułożonymi sercowatymi lub nerkowatymi liśćmi o karbowanym brzegu. Niebieskofioletowe kwiaty osadzone są po 2-4 w kątach liści. Owocnią jest czterodzielna rozłupnia.

Występowanie

Bluszczyk kurdybanek
to dziko rosnąca roślinka, porastająca tereny całej Europy, niewymagająca szczególnych warunków glebowych. Często spotykana na skraju pól, bywa postrzegana jako chwast.

Surowiec
Zbioru dokonuje się na początku okresu kwitnienia rośliny.

W apteczce
Bluszczyk kurdybanek pobudza układ trawienny do wytwarzania soków żołądkowych i zaostrza apetyt. Zawarte w bluszczyku kwasy triterpeno-we wpływają na regenerację błony śluzowej żołądka, a także poprawiają drożność dróg oddechowych i działają wykrztuśnie. Ponieważ bluszczyk kurdybanek działa moczopędnie, skutecznie oczyszcza organizm, wspomagając jednocześnie leczenie chorób wątroby, kamicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych. Bakteriobójcze właściwości bluszczyku wykorzystuje się przy płukaniu gardła i jamy ustnej.

W kuchni
Nasi przodkowie wiedzieli, że dodatek natki kurdybanku poprawia wydzielanie soków żołądkowych, co znakomicie ułatwia trawienie tłustych mięs. Suszona natka to doskonała przyprawa do doduszonych mięs, warzyw, kotletów mielonych, zup kartoflanych. Świeży bluszczyk dodaje się do masła, twarogu, sałatki ziemniaczanej, makaronów czy omletów. Ponieważ bluszczyk kurdybanek jako przyprawa pozostał w tradycji kulinarnej naszych sąsiadów, warto spróbować ich narodowej potrawy świątecznej