Rozmaryn NIESKAZITELNIE CZYSTA SKÓRA

Aromatyczny rozmaryn jest prawdziwie wielozadaniową rośliną leczniczą. Istnieją dowody na to. że stosowany na skórą rozmarynowy olejek eteryczny ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne. przeciwpasożytnicze i łagodnie przeciwbólowe. Używa sią go również miejscowo na ból mięśni i zapalenie stawów oraz na poprawą krążenia. Niemiecka Komisja E. która bada bezpieczeństwo i skuteczność ziół. potwierdziła stosowanie rozmarynu na te problemy.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Najlepszym sposobem na cieszenie się świeżym rozmarynem jest kupno rośliny doniczkowej. Na dużą skale uprawiana jest w Hiszpanii, Portugalu i Francji, gdzie występuję w naturalnych warunkach.
Kremy, maści i balsamy: Wiele produktów do stosowania miejscowego zawiera różne stężenia rozmarynowego olejku eterycznego na takie problemy skórne jak lekkie infekcje bakteryjne lub grzybiczne. Należy je stosować codziennie na skórę, stawy lub mięśnie.

Olejek eteryczny: Jest używany w aromaterapii na poprawę koncentracji. Do stosowania miejscowego wymieszaj 10 kropli w 30 ml oleju bazowego (z oliwek. jojoba, migdałowego, z moreli).

Herbata: Do 1 szklanki gorącej wody dodaj 1 lub 2 łyżeczki suszonych liści rozmarynu. Przykryj na 10 min. następnie odcedź. Pij 1-3 szklanki dziennie Kapsułki: Standardowa dawka to 500-1000 mg raz lub dwa razy dziennie.

UWAŻAJ
Liście rozmarynu można jeść bez obaw - w końcu to jedna z podstawowych przypraw kuchennych. Jednak już rozmarynowy olejek eteryczny nie jest nieszkodliwy. Połknięcie go może wywołać ataki padaczki i być toksyczne dla wątroby i serca. Powinien być stosowany tylko pod kontrola lekarza. Stosowanie rozmarynu jako przyprawy w trakcie ciąży jest bezpieczne, ale dawki lekarskie nie są zalecane.