Śliwa afrykańska NAJLEPSZA KORA W OKOLICY

Śliwa afrykańska rośnie w tropikalnych lasach górskich w Afryce i na Madagaskarze. Kora tego drzewa stosowana jest do leczenia wielu dolegliwości, w tym problemów z układem moczowym. Obecnie w USA śliwę afrykańską stosuje się w ramach terapii osób cierpiących na bolesne oddawanie moczu lub uczucie pełnego pęcherza, czyli symptomy towarzyszące łagodnemu rozrostowi gruczołu krokowego.

► HISTORIA
W Afryce kora śliwy afrykańskiej od dawna jest stosowana jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Tradycyjnie jest mielona na proszek i pita jako herbata, by leczyć malarię, gorączkę, problemy żołądkowe i jelitowe, choroby płuc, nerek, bolesne miesiączki, niepłodność, a nawet choroby psychiczne.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Standaryzowane ekstrakty są dostępne w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością.

Ekstrakt: Wyciągi z kory śliwy afrykańskiej są zazwyczaj stosowane w dawce 100 mg dziennie, choć dzienny limit wynosi 200 mg. Stosowanie 100 mg w postaci standaryzowanych ekstraktów może przynieść poprawę przy kilku objawach związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.

PRZEPIS NA ZDROWIE
POKRZEPIAJĄCA HERBATA
Do 1 litra wrzątku wrzuć 1/2 szklanki suszonej kory śliwy afrykańskiej, 1 szklanką suszonego korzenia pokrzywy zwyczajnej oraz 1 szklanką suszonego owocu palmy sabalowej. Gotuj na wolnym ogniu przez 15-20 min. Przykryj i zostaw do zaparzenia na 1 godz. Odcedź i dodaj miodu do smaku. Pij 2-4 szklanki herbaty dziennie na łagodny rozrost prostaty. Przechowuj w lodówce.

► UWAŻAJ
Podczas stosowania śliwy afrykańskiej mogą wystąpić nudności, biegunka, zaparcia, rozstrój żołądka, ból i zawroty głowy. Bezpieczeństwo stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią nie jest potwierdzone.