Kardamon PIKANTNE ROZWIĄZANIE

Pochodzący z południowych Indii kardamon jest trzecią najdroższą przyprawą świata, po szafranie i wanilii Zajmuje centralne miejsce w kuchni zarówno indyjskiej, jak i skandynawskiej Nasiona kardamonu mają też zastosowanie medyczne. Służą do leczenia dolegliwości trawiennych. takich jak zgaga, skurcze jelit, zespół jelita drażliwego (IBS), gazy. zaparcia, niedomagania wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz utrata apetytu. Stosuje się je także do leczenia pospolitych przeziębień, kaszlu i zapalenia oskrzeli, jak również bólu ust i gardła oraz skłonności do infekcji. Niektórzy używają kardamonu jako środka pobudzającego i leczą nim problemy z drogami moczowymi.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Największym światowym dostawca kardamonu jest dziś Gwatemala. Najczęściej sprzedaje się odmianę zielona i czarna, w sklepach spożywczych można dostać kardamon w strączkach i mielony.
Nasiona: Około 1.5 g mielonych nasion dziennie.
Herbatka: Rozkrusz 1 łyżeczkę nasion kardamonu Zaparzaj je przez 10 min w 1 szklance wrzątku, a następnie wypij.

PRZEPIS NA ZDROWIE
HERBATKA POMARAŃCZOWO-KARDAMONOWA
Do 7 szklanek wody wrzuć pasek świeża skórki pomarańczowej i 12 rozjuszonych strączków zielonego kardamonu. Gotuj no wolnym ogniu przez 10 min. Używając zaparzaczki dodaj 3 łyżeczki czarnej herbaty i zaparzaj przez 5 min Przecedź i podawaj z gorącym mlekiem oraz miodem do smaku.

► UWAŻAJ
Kardamon jest bezpieczny dla większości ludzi, a jego znane skutki uboczne są nieliczne Kobiety w cięży i matki karmiące me muszą się martwić, jeśli spożywają go jako przyprawę, w przypadku dawek medycznych powinny się wcześniej poradzić lekarza