Gorzknik kanadyjski UZDRAWIAJĄCY KORZEŃ

We współczesnym ziołolecznictwie gorzknik jest zalecany na dolegliwości żołądkowe, poprawę trawienia oraz w przypadku biegunek. Stosuje się go takie do leczenia stanów zapalnych skóry. oczu i błon śluzowych, w tym zapalenia zatok, spojówek, dróg moczowych, na ból gardła afty. Wielu zielarzy zaleca też gorzknik na przeziębienia, katar sienny i grypę

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Niedobory dostaw, które wystąpiły pod koniec lat 90 XX w i wynikający z nich drastyczny wzrost cen skłoniły amerykańską agencję Fish and Wildlife Service do wpisania gorzknika na listę CITES. międzynarodowego porozumienia regulującego handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt Dziś gorzknik możne eksportować, ale pod warunkiem poświadczenia że został pozyskany w odnawialny sposób. Ograniczenia handlu oraz wcześniej wspomniane czynniki doprowadziły do komercyjnej uprawy gorzknika, która jest przykładem udanych starań o ochronę dzikiej rośliny leczniczej.

Kapsułki: Generalnie zażywa się 1 do 3 g dziennie

Nalewka: Wypijaj 2 do 4 ml 2 do 3 razy dziennie.

Zewnętrznie: Balsamy i maści są dostępne w handlu. Postępuj zgodnie z zaleceniami producentów.

► UWAŻAJ
Gorzknik może wywoływać skurcze macicy i dlatego nie jest zalecany dla kobiet w cięży Może też wchodzić w interakcje z enzymami metabolizującymi niektóre leki na receptę, toteż osoby przyjmujące inne środki powinny zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, zanim zacznę stosować gorzknik.