Miłorząb MEDYKAMENT PREHISTORYCZNY

Liście Ginkgo biloba. rośliny istniejącej od ponad 200 min lat. od wielu stuleci są wykorzystywane jako lek. Miłorząb zawiera potężne przeciwutleniacze zwane glikozydami. które chronią komórki nerwowe, oraz laktony terpenowe redukujące stany zapalne. Jest stosowany przy zaburzeniach krążenia oraz do uśmierzania bólu w chorobie naczyń obwodowych. Badania dowodzą, że miłorząb poprawia funkcjonowanie tętnic.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Liście miłorzębu maja wachlarzowaty kształt i są dwupłatkowe Znaczna cześć ich światowych dostaw pochodzi z farm w Karolinie Południowej, francuskiego regionu Bordeaux oraz z plantacji w Chinach.

Herbatka: Zaparzaj 1 łyżeczkę liści miłorzębu w 1 filiżance wrzątku przez 5-7 mm. Przecedź. Pij 1 do 2 filiżanek dziennie

Nalewka: Należy zażywać 3-5 ml dwa razy dziennie lub postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Ekstrakt: Większość badań prowadzono na dawkach wynoszących 120 mg. zażywanych dwa razy dziennie. Ekstrakty były standaryzowane do 24-27 proc. glikozydów flawonoli i 6-7 proc. triterpenów

PRZEPIS NA ZDROWIE
KROPLA HERBATKI Z MIŁORZĘBU
Zmiesza] w szklanym słoju 30 o liści miłorzębu oraz 30 g liści zielonej herbaty. Aby przygotować napoi, zalej 1 szklanka wrzątku 1 czubata łyżeczka listków Zaparzaj przez 5 do 7 mm Przecedź, dodaj trochę miodu i/lub soku cytrynowego i delektuj się przy podwieczorku.

► UWAŻAJ
Liść miłorzębu jest uznawany za środek bezpieczny. Może on jednak wpływać na krzepniecie krwi. wiec osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe powinny przed kuracja poradzić się lekarza Zażywanie miłorzębu należy przerwać co najmniej na trzy dni przed operacją chirurgiczną. Stosowanie w ciąży nie jest zalecane z uwagi na zwiększone ryzyko krwotoku.