Palma Sabałowa MOC NA PROSTATĘ

Pochodząca z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych palma Sabałowa jest niską palmą o charakterystycznych liściach w wachlarzowatym kształcie. Rozległe tereny porośnięte palmą niegdyś zajmowały setki kilometrów wzdłuż wybrzeży Florydy. Georgii i innych części południowo-wschodniej Ameryki Północnej. Ciemnofioletowe owoce palmy Sabałowej - mniej więcej wielkości i kształtu oliwki - były niezastąpionym elementem diety rdzennych amerykańskich ludów prawdopodobnie już 12 tys. lat zanim Europejczycy dotarli do tej części świata.

We współczesnym zielarstwie palma sabatowa jest wykorzystywana głównie przy leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, czyli powiększenia prostaty. W samych Stanach Zjednoczonych stosuje ja dwa miliony mężczyzn. Niektórzy zielarze zalecają ją też na zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn, stan zapalny cewki moczowej, problemy z pęcherzem i pęcherzykiem żółciowym.

► HISTORIA
Seminole i inne plemiona w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych miały długa tradycję stosowania palmy sabalowej na dolegliwości moczowe, problemy z trawieniem oraz czerwonkę. a także jako afrodyzjak, środek wykrztuśny. bakteriobójczy i tonik na poprawę ogólnego zdrowia. Gdy europejscy kolonizatorzy dotarli na miejsce, włączyli palmę sabalowa do swojej diety i karmili jej owocami zwierzęta hodowlane. Zauważyli, że tubylcy stosuję roślinę, zwłaszcza jako lekarstwo na problemy układu moczowego. Pod koniec XIX w. palma sabalowa zaczęła być stosowana w medycynie konwencjonalnej.
Na początku XX w. lekarze zalecali palmę sabalowa na różne problemy zdrowotne. Produkowane z niej preparaty były rekomendowane zwłaszcza na infekcje układu moczowego, objawy powiększonej prostaty oraz poprawę libido. Choć w USA zainteresowanie wszelkimi ziołami do lat 50. ubiegłego stulecia zmalało, stosowanie palmy sabalowej w Europie systematycznie rosło. Firmy europejskie jako pierwsze zaczęły też produkować standaryzowane ekstrakty palmowe.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Palma Sabałowa występuje w stanie dzikim w sosnowych zaroślach, na wydmach i wzniesieniach. Jako że na Florydzie rośnie w dużych ilościach, uprawia się ją rzadko. Co roku zbieranych jest tysiące ton owoców palmy Sabałowej, przede wszystkim na Florydzie. ale również w południowej Georgii i sąsiedniej Alabamie. Na pełne efekty działania zioła czeka się 1-2 miesiące.

Owoce palmy Sabałowej są zwykle zbierane ręcznie z dziko rosnących roślin na południu Florydy. Zarośla palm Sabałowych pokrywają miliony arów na Florydzie. Mimo bardzo wysokich temperatur i wilgotności farmerzy noszą długi rękaw i skórzane rękawiczki, by chronić się przed ostrymi jak brzytwa igłami, które wyrastają z szypułek roślin. W cieniu palm odpoczywają grzechotniki. a miedzy krzewami osy budują duże gniazda, zbieranie owoców jest wiec wyjątkowo trudnym zajęciem. Świeżo zebrane owoce trzeba wysuszyć, nim zostaną wysłane do prasy do wyciskania soków, głównie w Europie. Ekstrakty z powrotem wracają do USA i stają się częścią innych produktów.

Ekstrakt: W badaniach użyto konkretnego wyciągu, standaryzowanego na 80 do 90 proc. kwasów tłuszczowych i steroli - najskuteczniejszych substancji przy łagodnym rozroście gruczołu krokowego, w dawkach 160 mg przyjmowanych 2 razy dziennie.

Nalewka: Należy stosować 1-2 ml. 3 razy dziennie Kapsułki: Stosować według zaleceń producenta.

► UWAŻAJ
Palma może wywoływać łagodny ból brzucha, zatwardzenie, biegunkę, ból głowy, wzrost ciśnienia i swędzenie. Bywa (rzadko), że prowadzi do spadku popędu płciowego lub impotencji. Z powodu możliwych skutków hormonalnych nie zaleca się jej osobom w trakcie terapii hormonalnej ani kobietom w ciąży.