Cynamon STABILIZUJĄCA PRZYPRAWA

Cynamon, który można znaleźć w każdej nieomal kuchni, zasługuje zapewne także na miejsce w domowej apteczce. Jest zalecany jako środek poprawiający krążenie obwodowe, co oznacza, że zwiększa napływ krwi do dłoni i stóp. Ostatnio wykazano, że oddziałuje na krew podobnie jak insulina, a zatem może stabilizować poziom cukru u osób z cukrzycą typu 2. Niewykluczone, że obniża tez poziom cholesterolu, aczkolwiek dla potwierdzenia obu tych działań konieczne są dalsze badania.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Cynamon jest dobrze tolerowany, choć zawarty w mm olejek eteryczny może wywoływać wysypki Na wszelki wypadek osoby mające problemy z wątrobą powinny zachować ostrożność. Z uwagi na właściwości rozrzedzające krew na tydzień przed planowana operacja należy zaprzestać używania cynamonu w ilościach większych niż to konieczne do przyprawiania potraw Nie zaleca się stosowania leczniczych dawek w okresie oazy Osoby z cukrzycą powinny ściśle monitorować poziom cukru we krwi

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
W ziołolecznictwie najczęściej jest wykorzystywany cynamonowiec cejloóski (Cinnomomum verum) oraz cynamonowiec wonny (C cassia). jego bliski krewny. Kora cynamonowca i cynamon w proszku sa uważane za odrębne produkty, ale przyprawa docierająca do zachodnich odbiorców może zawierać różne gatunki.

Proszek: Sproszkowany cynamon jest opcja dla diabetyków, ale jeśli ma wpływać na poziom cukru we krwi. należy spożywać mniej więcej 1 łyżeczkę dziennie Przyprawa kupowana w sklepach spożywczych nie zawsze pochodzi z gatunku C. cassia.

Kapsułki: Cynamonowe kapsułki maja różną zawartość i sugerowane dawki. W badaniach nad cukrzyca typu 1 i 2 stosowano od 1 do 6 g cynamonu dziennie w różnych dawkach.