Koper włoski pyszny środek na trawienie

Koper włoski, zwany też fenkułem. jest bliskim kuzynem pietruszki, kminku i kopru
ogrodowego. Łodygi tej rośliny, często osiągającej 1.5 m wysokości, wyrastają z białej lub bladozielonej bulwy, która jest chrupiąca i słodka. Wszystkie części kopru włoskiego są jadalne. Mają łagodny smak przypominający anyż lub lukrecje. Współcześni zielarze zalecają fenkuł w przypadku wzdąć, gazów i biegunki, a także do łagodzenia podrażnień żołądka, regulacji apetytu i ochrony przed skurczami wywoływanymi przez środki przeczyszczające Podaje się go też niemowlętom cierpiącym na kolki.

► HISTORIA
Koper włoski jest zielem leczniczym od ponad 2 tys. lat. Rzymski historyk i przyrodnik Pliniusz Starszy (23-79 r n.e.) opisał go jako składnik 20 różnych leków. W Indiach uznawano te roślinę za środek wspomagający trawienie. Jej wprowadzenie w Europie środkowej i północnej przypisuje się Karolowi Wielkiemu (742-814 r. n.e.). W Anglii koper włoski stał się jednym z dziewięciu świętych ziół - opisanych w zielniku z X w. - uznawanych za leki na wszelkie choroby.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Koper włoski można łatwo uprawiać z nasion wysiewanych bezpośrednio do gleby w słonecznym miejscu. Nasiona zbiera się kiedy roślina jest w pełni dojrzała. Największymi dostawcami nasion kopru są Chiny. Egipt oraz Indie.

Herbatka: Zalej 1 szklanką wrzątku pół łyżeczki rozgniecionych nasion i zaparzaj je przez 10 min.