Pokrzywa zwyczajna ZWALCZANIE BÓLU BÓLEM

Badacze wierzą, że pokrzywa obniża poziom niektórych substancji chemicznych powodujących stany zapalne i najpewniej uniemożliwia przekazywanie sygnałów o bólu.
Współcześni zielarze zalecają preparaty z pokrzywy na leczenie reumatyzmu, na ból stawów przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, naciągnięcia i zwichnięcia, zapalenie ścięgna i inne dolegliwości. Pokrzywa zwyczajna jest ogólnie wykorzystywana w Europie do leczenia objawów wczesnego stadium łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Suszone pokrzywy można kupić w kapsułkach oraz ekstraktach standaryzowanych.

Wywar: 5 g posiekanego suszonego korzenia gotuj w 2 szklankach wody przez 10 min. Następnie odcedź, ostudź i spożywaj w ciągu dnia.

Kapsułki: Suszone i sproszkowane ekstrakty z korzenia w formie kapsułek mogą być stosowane w dziennych dawkach od 300 do 800 mg, zależnie od składu. Nalewka: Spożywaj od 1 do 3 łyżeczek dziennie płynnego ekstraktu z korzenia na bazie alkoholu.

Ekstrakt: W niektórych ekstraktach korzeń pokrzywy może być połączony z owocami palmy Sabałowej; inne z kolei zawierają olej z pestek dyni. W kwestii dawkowania stosuj się do zaleceń producenta.

PRZEPIS NA ZDROWIE
PESTO Z POKRZYWY
W gotującej się wodzie blanszuj 6 szklanek świeżych liści pokrzywy przez 1 min, by usunąć „parzenie” pokrzywy. Odcedź. osusz i posiekaj. Liście połącz z 1/3 szklanki oliwy z oliwek, 1/2 szklanki startego parmezanu. 1/3 szklanki orzechów pinii lub włoskich, 2 ząbkami rozdrobnionego czosnku. 1/3 łyżeczki soli i 1/8 łyżeczki pieprzu. Całość zmiksuj w malakserze.

► UWAŻAJ
Do efektów ubocznych zalicza się problemy żołądkowe. wysypkę i impotencje. Osoby biorące lekarstwa na cukrzyce, wysokie ciśnienie krwi. stany lękowe czy bezsenność powinny ostrożnie stosować preparaty na bazie pokrzywy, bo możliwa jest interakcja leków.