Shatavari PLĄTANINA KORZENI

Shatavari rośnie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Indii i w Himalajach. Nazwa ta w sanskrycie oznacza „roślinę o stu korzeniach". Lekarze medycyny ajurwedyjskiej zalecają shatavari na utrzymanie funkcji żeńskich organów rozrodczych. Roślina stała się ostatnio popularna, gdyż mówi się, że wspiera płodność, i często używa się jej do normalizowania nieregularnych cykli miesiączkowych, zwłaszcza gdy przyczyną jest stres lub choroba. Jedno z badań wykazało, że u małej grupy kobiet preparat zawierający shatavari łagodził skurcze menstruacyjne, symptomy napięcia przedmiesiączkowego i regulował miesiączki. Shatavari, często w kombinacji z innymi ziołami, jest też popularnym sposobem na złagodzenie objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, poty i suchość pochwy.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Korzeń shatavari jest zbierany w stanie dzikim. Można go kupić w kilku postaciach jako suszony sproszkowany korzeń, kapsułki czy ekstrakt.

Herbata: 1 łyżeczkę suszonego korzenia gotuj na wolnym ogniu w 1 szklance wody przez 15 min, potem odcedź. Pij 1-2 szklanki dziennie.

Kapsułki: Zazwyczaj stosuje się dawkę 500 mg 1 lub 2 razy dziennie.

Nalewka: Należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.

► UWAŻAJ
Shatavari jest bezpieczny i zazwyczaj dobrze tolerowany, jeśli prawidłowo się go stosuje. Nie zaleca się go jednak kobietom w ciąży.