Jogurt BĄDŹ PRO(BIOTYCZNA)

Jogurt jest nie tylko smakowitym dodatkiem do każdej diety, to także cenne źródło zdrowia. Zazwyczaj powstaje z fermentacji mleka krowiego przy użyciu szczepów bakterii mlekowych z rodzaju Lactobacillus. Jogurty zawierające żywe bakterie są uważane za probiotyczne i korzystnie działają na trawienie i zdrowie reprodukcyjne kobiet. Jogurt probiotyczny pomaga na zaparcia, biegunkę, nieswoiste zapalenie jelit i nietolerancję laktozy.
Dla kobiet zawartość wapnia w jogurcie jest szczególnie ważna - ze względu na osteoporozę, czyli dolegliwość charakteryzującą się utratą masy kostnej i osłabieniem struktury kości. Spożywanie pokarmów bogatych w wapń - takich jak jogurt - może pomóc zachować silne kości. Niektóre jogurty są dodatkowo wzmocnione witaminą D, kolejnym kluczowym składnikiem pokarmowym ważnym dla zachowania zdrowych kości.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Jogurty są ogólnie dostępne w każdym sklepie spożywczym. Możesz też zrobić swój własny w domowych warunkach. Wystarczy kupić żywe kultury bakterii i samemu sfermentować mleko.
Selekcja: Kup jogurt zawierający żywe kultury bakterii, by skorzystać z korzyści trawiennych, jakie daje. Sprawdź, czy został wzbogacony w witaminę D. Spożycie: Zjadanie 1 szklanki jogurtu dziennie przynosi wiele korzyści, m.in. obniża ryzyko przeziębienia się. Z badań naukowych wynika, że jogurt, który zawiera bakterie Lactobacillus reuteri. blokuje odtwarzanie określonych wirusów wywołujących choroby. Nie wszystkie marki jogurtów zawierają akurat ten szczep pożytecznych bakterii, poszukaj więc takich jogurtów, które go mają.

DOBRZE WIEDZIEĆ
* Hordy Czyngis-chana jadły posiłki z jogurtem na bazie mleka klaczy.
* Francuzi nazwali jogurt le lait de la we eternelle, co można przetłumaczyć jako „mleko życia wiecznego”.
* Jogurt z owocami na spodzie po raz pierwszy sprzedawał Dannon w 1947 r.