Kasztanowiec NASIONA ZDROWEGO KRĄŻENIA

W tradycji ludowej z kory i owoców kasztanowca sporządzano maści niosące ulgę przy hemoroidach oraz łagodzące obrzęki powstałe na skutek skręceń i naciągnięć. W Europie wyciąg z nasion kasztanowca (HCSE) jest powszechnie stosowany do leczenia wielu chorób żylnych oraz urazów sportowych. W USA też rośnie zainteresowanie medycznymi zastosowaniami tego ekstraktu Specjaliści z zakresu ziołolecznictwa przepisują go najczęściej w przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej. choroby objawiającej się w postaci obrzęku i bólu nóg. żylaków i owrzodzeń

DOBRZE WIEDZIEĆ
• Kasztanowce zostały sprowadzone do Europy
z Azji w 1576 r.
• Nieprzetworzone kasztany są dla ludzi trujące.
• Jelenie, wiewiórki i dziki należą do nielicznych zwierząt, które mogą jeść kasztany.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Kasztanowce są komercyjnie uprawiane w krajach wschodniej Europy. W handlu dostępne są standaryzowane ekstrakty i kremy.
Standaryzowany ekstrakt: Pamiętając, że nieprzetworzone nasiona kasztanowca są toksyczne, należy używać jedynie odpowiednio przygotowanych ekstraktów. W większości badań stosowano dzienną dawkę wynoszącą 600 mg HCSE. zawierającą 100 do 150 mg escyny.
Loki do stosowania miejscowego: Na rynku można dostać żelowe preparaty z kasztanowca, zawierające 2 proc. escyny. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producentów

► UWAŻAJ
Właściwie przygotowane ekstrakty wydają się bezpieczne i dobrze tolerowane. Nieprzetworzonych kasztanów me wolno jeść ani używać w ziołolecznictwie z uwagi na ich silną toksyczność. Nie nakładaj żelu na skaleczoną lub owrzodziała skórę.