Jałowiec OWOC NA POPRAWĘ ZDROWIA

Jałowiec jest stosowany w przypadku infekcji układu moczowego i do stymulowania produkcji moczu przez nerki (ale nie do leczenia zapalenia nerek). Jałowiec jest także zalecany, zewnętrznie i wewnętrznie, na opuchliznę, ból towarzyszący reumatoidalnemu zapaleniu i innym chorobom stawów, na ból mięśni i na zapalenie ścięgna. Olejek eteryczny z jałowca jest stosowany miejscowo przy leczeniu infekcji dróg oddechowych, zatorów i kaszlu, a także przy uciążliwych chorobach skóry, jak łuszczyca.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Większość światowych dostaw owoców jałowca pochodzi z Europy Wschodniej. Ekstrakty, oleje i kapsułki są ogólnie dostępne na rynku.

Ekstrakt: Wyciąg z owoców jałowca to płyn na bazie alkoholu uzyskiwany z dojrzałych owoców; standardowa dawka wynosi 1 do 4 ml przyjmowane 3 razy dziennie.

Olejek eteryczny: Nie należy go spożywać doustnie. Do aplikacji na skórę rozmieszaj 10 kropli olejku w 30 ml oleju bazowego.

Kapsułki: Stosuj 425-850 mg, 3 razy dziennie; jałowiec jest często stosowany w połączeniu z innymi ziołami jako mieszanka służąca utrzymaniu zdrowego układu moczowego.

► UWAŻAJ
Skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania owoców jałowca. Istnieją obawy, że zjedzony ekstrakt z jałowca u zwierząt działa jak lek poronny; kobiety w ciąży nie powinny więc stosować tych olejków doustnie. Oleje lub ekstrakty z jałowca nie powinny być również stosowane przez osoby z chorobą lub zapaleniem nerek.