Pelargonia ZWALCZA PRZEWLEKŁY KASZEL

Medyczne zastosowania pelargonii mają silną tradycją w Afryce. Pelargonium sido-ides - roślina znana we współczesnym zielarstwie jako pelargonia afrykańska - była od wieków używana do leczenia przez ludy Zulusów, Xhosa, Basutosi i Mfengu. Zielarze zalecają jej korzeń do łagodzenia objawów infekcji układu oddechowego - kaszlu, bólu gardła, zapaleń płuc, migdałków i zatok - a także do zapobiegania wtórnym infekcjom. takim jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. W niektórych spośród tych stanów pelargonia jest stosowana jako alternatywa dla antybiotyków.

1983 r - Niemieckie firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek lek z korzenia P. sidoides pod nazwą Umckaloabo.

2002 r - Roczna sprzedaż Umckaloabo osiąga wartość 55 min doi.

2008 r - Zucol, lek na przeziębienie produkowany z pelargonii, wchodzi na rynek amerykański.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Pelargonium sidoides jest sprzedawana w postaci ekstraktów, pastylek i nalewek.

Ekstrakt: Umckaloabo to klinicznie sprawdzony produkt, który - jak wykazały badania - jest skuteczny w leczeniu zapalenia oskrzeli i pospolitych przeziębień. Jest dostępny w postaci ekstraktu na bazie alkoholu i jako preparat bezalkoholowy.

Pastylki: Zucol to pastylki zawierające pelargonię zalecane do leczenia opryszczek wargowych.

Nalewka: Na rynku dostępne są nalewki z pelargonii na bazie alkoholu. Najczęściej zaleca się przyjmowanie 1 łyżeczki (5 ml) 3-4 razy dziennie.

► UWAŻAJ
Ekstrakty z korzenia pelargonii afrykańskiej są dobrze tolerowane, choć zdarzają się łagodne podrażnienia żołądka, wysypki i zaburzenia układu nerwowego. Nie ustalono, czy te preparaty są bezpieczne w okresie ciąży i karmienia piersią.